نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه
آغاز کارها با نام خدای متعال از مصادیق اصلی ادب اسلامی است
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی اظهار داشت: چنانچه انسان در آغاز همه شئون زندگانی خود نام خداوند متعال را بر زبان بیاورد اعمالش اصلاح خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی در آیین عبادی و سیاسی نماز  جمعه ۲۶ دی ماه ارومیه با اشاره به ادامه سلسله مباحث سبک زندگی اسلامی یا ادب در زندگی اسلامی و دینی اشاره کرده و فرمود: یکی از مصادیق ادب زندگی اسلامی شروع کارها با واژه بسم الله است و چنانچه انسان در آغاز همه شئون زندگانی خود نام خداوند متعال را بر زبان بیاورد اعمالش اصلاح خواهد شد.

ذکر بسم الله باعث برکت و عاقبت بخیری امور می شود

وی در ادامه با بیان روایاتی در این خصوص خاطر نشان کرد: امیرالمؤمنین علی (ع) به نقل از پیامبر گرامی اسلام (ص) فرموده اند؛ وقتی بنده شروع کار خود را با نام خدای متعال آغاز میکند خداوند متعال میفرماید: بنده من کارش را با نام من آغاز کرد و سزاوار است که من پروردگار کارش را تمام کنم و به کارش برکت دهم فلذا آغاز کارها با نام خدای تعال باعث برکت و عاقبت بخیری در کارها خواهد شد.

امام جمعه ارومیه در ادامه سخنان خود در این خصوص افزود: به فرموده پیامبر گرامی اسلام (ص) دعایی که با بسم الله الرحمن الرحیم آغاز شود در محضر الهی رد نشده و مقبول خواهد بود و در فرموده دیگری منقول است که اگر انسانی قبل از استراحت بسم الله بگوید خداوند متعال به فرشتگان امر میکند که تعداد نفس های او را حسنه ثبت کنند و همچنین زمانی که انسان میخواهد وضو بگیرد اگر با بسم الله شروع کند خداوند متعال اعضا و جوارح او را از گناهان پاک میکند.

ذکر بسم الله سبب زدوده شدن غم ها و قبولی دعاها می شود

نماینده ولی فقیه در استان افزود: اگر انسان با مشکلی مواجه شود که وی را محزون سازد چنانچه با اخلاص ذکر نام الهی را بر زبان جاری سازد و بسم الله الرحمن الرحیم بگوید از دو حال خارج نخواهد بود یا اینکه خداوند به سبب رفع حاجت بنده، غم و غصه او را برطرف می کند و یا غم و غصه او را ذخیره آخرت و قیامت وی خواهد کرد.

سیدمهدی قریشی در ادامه سخنان خود در خصوص اهمیت ذکر بسم الله در آداب زندگی اسلامی با بیان روایتی از امام صادق علیه السلام گفت: زمانی که سفره طعام پهن میشود اگر بنده ای قبل از شروع خوردن بسم الله بگوید ملائل الهی میگویند که خداوند متعال طعام شما را برکت دهد و شیطان را از این سفره دور میکنند و زمانی که بعد از صرف طعام الحمدلله بگوید ملائکه میگویند چه خوب بندگانی هستند که در قبال نعمت الهی شکرگزار هستند فلذا بر همه ما وظیفه است تا نام و یاد خدا را در همه حال در زندگانی خود ساری و جاری سازیم.

مداومت در ختم بسم الله الرحمن الرحیم سبب می شود که انسان جزء افراد مستجاب الدعوه گردد.

وی به نقل از علامه حسن زاده آملی از کتاب هزار و یک کلمه در خصوص اهتمام بر ذکر بسم الله الرحمن الرحیم و ختم آن در زندگی گفت: هر کسی بسم الله الرحمن الرحیم را به اندازه ۷۸۹ مرتبه (تعداد حروف) و سپس صلوات بر محمد و آل محمد را به تعداد ۱۳۲ بار بگوید هر چه از خداوند متعال بخواهد به او عنایت خواهد شد و اگر به این کار مداومت کند امید است که جزء افراد مستجاب الدعوه گردد.

حضرت زهرا (س) بهترین الگو و سرمشق برای همه ماست

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در خطبه دوم  نماز جمعه ارومیه  ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)  به اهمیت تأسی از  زندگانی حضرت و الگو گیری از  ایشان گفت  :  عبادت و  نحوه رفتار با حضرت علی (ع) ، تربیت فرزندان و ورود در مسائل سیاسی و تمامی زوایای زندگانی حضرت فاطمه زهرا (س) برای خانم ها و همه مردم میتواند الگو و سرمشق مناسبی برای همه باشد .

وی افزود : با توجه به شرایط پایدار  ویروس کرونا در استان و اعلام مسئولین بهداشت و درمان  انتظار میرود با رعایت همه دستورالعمل های بهداشتی  مراسمات عزاداری  حضرت فاطمه زهرا (س) برگزار شده و عرض ادبی به ساحت قدسی ایشان باشد .

انتهای پیام

فهرست