شناسه خبر: 5078

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=5078

 صدای پزشک
آژیر قرمز کرونا در بخش سیلوانا ارومیه
یکی از پزشکان بخش سیلوانا ارومیه جهت اطلاع رسانی مردم شریف اهل سنت منطقه که دارای 103 روستا میباشد هشدار آزیر قرمز ، نزدیک به سیاه داد و اطلاعیه ای صادر نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ،یکی از پزشکان بخش سیلوانا ارومیه جهت اطلاع رسانی مردم شریف اهل سنت منطقه که دارای ۱۰۳ روستا میباشد هشدار آزیر قرمز ، نزدیک به سیاه داد و اطلاعیه ای صادر نمود.

متن پیام به شرح ذیل است:

خدمت مردم شریف منطقه مرگور ، با عرض سلام‌ و ادب و احترام

بنده یکی از پزشکای شاغل در منطقه‌ی مرگور هستم که صحبت کوتاهی هرچند تکراری رو میخوام باهاتون داشته باشم.

در هفته‌های اخیر متأسفانه تعداد افراد زیادی به درمانگاهها با شرح حال اسهال و استفراغ و تب به ماها مراجعه میکنند. اکثریت افراد هم معتقدند که علت بیماریشون: گرمازدگی، خوابیدن در کوه و سرمای نصفه شب، خوردن آب یخ، مسمومیت با غذای بیرون، مسمومیت با شکلاتهای عید و غیره و ذالک هستش.

البته که متأسفانه علیرغم باور عموم، این موج وحشتناک بیماری ، همون موج جدید کرونا هستش که بین مردم منطقه داره میچرخه و اتفاقا بچه‌ها رو هم خیلی بدتر از دفعات قبل مریض میکنه.

اگه حرف بنده و بقیه پزشکان رو قبول ندارید به این نکات دقت کنید که:

۱- مسمومیت با غذا و شکلات عید حداکثر دو روز طول میکشه و الان چندین روز از عید مبارک گذشته و بچه‌هاتون رو به درمانگاهها میارید با علائمی که به نظر خودتون مسمومیته.

۲- مسمومیت غذایی معمولا سرفه و آبریزش بینی نداره و درحالیکه خیلی از مراجعین این علامت رو هم دارن.

۳- سرمای نصفه شب کوه، بدن درد و کوفتگی میده ولی اکثرا اسهال و استفراغ نمیده که

دلایل زیادن.

میتونم براتون چندین و چند دلیل دیگه هم بیارم که حرفام رو براتون اثبات کنم. امیدوارم همین چندنکته براتون کافی باشه.

حالا چیکار باید کرد؟؟؟؟؟

لطفا ماسک بزنید. لااقل در تجمعات و شلوغیها، صف نان، مسجد و در صورت شروع علائم در خانواده، حتما مصرف مایعات رو زیاد کنید. اون کسی که مریض شده رو ظرف و وسایلش رو جدا کنید. مهمونی نرید و مهمونی ندید.

لطفا جدی بگیرید. و به همه اطرافیانتون هم این نکات رو تذکر بدید.

بخاطر حال فرزندان عزیزتون هم که شده این بار لااقل بیشتر مراعات کنید. بخدا گناه بچه‌ای که مریض میشه، گردن بزرگترهاییه که ماسک نزدن.

مشکلات زیادن همه میدونیم، داروها نایاب شدن هزینه درمان و بستری زیاده. ولی همیشه هزینه و اذیت «پیشگیری» خیلی کمتر و راحتتر از «درمانه«مسولیت‌پذیر باشیم»

تن همه‌تون سالم باشه. در پناه حق / ( بدون ویرایش)

یکی از پزشکان بخش سیلوانا

انتهای پیام

 

 

فهرست