مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت پیرانشهر
از امت اسلام انتظار می رود که سیرت حضرت رسول الله (ص) را برای خود الگو قرار بدهند
ماموستا ابراهیم سرخابی افزود: از امت اسلام انتظار می رود که سیرت حضرت رسول الله (ص) و صحابه و اهل بیت رسول خدا را برای خود الگو قرار بدهند و همانطور که این بزرگواران با اتحاد و همدلی توحید و اسلام را به دورترین نقاط دنیا رساندند وظیفه خود را ادا نمودند ما نیز از فرهنگ و تمدن اسلام و آثار و ارزشهای اسلامی آن بزرگواران پاسداری نماییم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، ماموستا ابراهیم سرخابی مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت پیرانشهر ، طی گفتگو با رابط خبر دفتر استانی ضمن تبریک به مناسبت ولادت ستاره تابناک آسمان ولایت و امامت امام رضا (ع) و جایگاه امام رضا (ع) در بین اهل سنت گفت: یکی از شخصیتهای برجسته و سادات اهل بیت حضرت علی ابن موسی الرضا ست و ایشان از جایگاه بزرگی نزد علما، اندیشمندان و نویسندگان اهل سنت برخورداراند. علمای زیادی از ایشان صحبت به میان آورده اند و درباره مناقب ایشان نوشته اند؛ نمونه آن محمد ابن طلحه شافعی ، ابن سباب مالکی، عمر ابن شجاع الدین مصری، محمد بخاری حنفی، عبدالرحمان جامی حنفی، شافعی، دمشقی، ابن حجر حسینی شافعی و علمای بسیاری که امکان نام بردن یک یک آنها وجود ندارد

نسبت ایشان را علما اینگونه معرفی کرده اند که نسبتشان به حضرت رسول الله (ص) بازمی گردد و ولادتشان در سال ۱۴۸ ه.ق بوده است. برخی از علما معتقدند کنیه ایشان ابوبکر است، برخی دیگر ابوالحسن مطرح کرده اند. ایشان دارای القاب بسیار زیبایی مثل، الطاهر، الزکی، الوالی و القاب دیگری هستند. بعضی از علما در کتب اهل سنت درباره تعداد فرزندان ایشان آورده اند که ایشان دارای ۶ فرزند پسر با نامهای : حسن، جعفر، محمد جواد، ابراهیم، حسین و یک دختر به نام عایشه ، بودند. خداوند متعال به امام رضا(ع) ابهت و متانت و وقار خاص و همچنین استعدادهای فردی فراوانی بخشیده بودند. به طوری که از هوش سرشار و تدبیر و پختگی والایی برخوردار بودند. یعنی علاوه بر اینکه از اهل بیت و خاندان نبوت بودند تمام این ویژگیها باعث شده بود که جایگاه عظیمی نصیبشان شود. مامون الرشید عباسی خلیفه وقت امام رضا (ع) پیشنهاد خلافت را به امام رضا (ع) می کند اما بر اساس آنچه علما و نویسندگان مطرح کرده اند حضرت این پیشنهاد را نپذیرفتند. اما ولایتعهدی را می پذیرند و به خراسان سفر می کنند. بعضی از علما هم مطرح کرده اندد که مامون پیشنهاد ازدواج دخترشان را مطرح می کند و امام با دختر مامون ازدواج می کند. مامون برای اینکه علوی های بغداد را با خودش متحد کند پول و سکه اسلامی را با نام امام رضا (ع) مزین می کند و همچنین لباس سبز را جایگزین لباس سیاه عباسیان می کند.

ابن حجر عسقلانی” از علما، نویسندگان و محدثین برجسته اهل سنت، درباره امام رضا(ع) فرموده اند : “کان الرضا من اهل علم و الفضل و مع شرف نسب” حضرت رضا (ع) اهل علم و فضل و فضیلت بودند علاوه بر اینکه دارای شرافت نسب بودند

در کتاب اعلام النبلا جلد نه صفحه ۳۷۸ که از دیگر کتب اهل سنت است، آمده است “کان الرضا من اهل علم و الدین و اهل خلافه” علاوه بر اینکه امام رضا (ع) جزء اندیشمندان و بزرگان بودند شایستگی خلافت را هم داشتند.

ماموستا ابراهیم سرخابی در ادامه اظهار داشت: از امت اسلام انتظار می رود که سیرت حضرت رسول الله (ص) و صحابه و اهل بیت رسول خدا را برای خود الگو قرار بدهند و همانطور که این بزرگواران با اتحاد و همدلی توحید و اسلام را به دورترین نقاط دنیا رساندند وظیفه خود را ادا نمودند ما نیز از فرهنگ و تمدن اسلام و آثار و ارزشهای اسلامی آن بزرگواران پاسداری نماییم و نگذاریم مسلمانان در محبت به ایشان دچار افراط و تفریط بشوند. کما اینکه امتهایی در گذشته نسبت به برخی از پیامبران و شخصیتها گرفتار اختلاف شدند. لذا علما و اندیشمندان جهان اسلام در بیان دیدگاه ها باید از احادیث و روایات ضعیف و اختلاف برانگیز دوری بجویند و به کتاب خدا و سنت و آثار صحیحه اهل بیت رسول خدا (ص) چنگ بزنند و از این منابع غنی ارزشمند پاسداری کنند. چنانچه امام صادق (رضی الله عنه) در اصول کافی جلد یک صفحه ۶۹ ،آنگاه که پیروان جاهل و عوام، اقوال دروغین را از زبان آن امام همام در جامعه انتشار داده و خیل عظیمی از روایتهای باطل را به آن بزرگوار نسبت داده بودند، فرمودند: ” ما وافق کتاب الله فخذوه وما خالفه فدَعوهُ” آنچه از اقوال و روایتها در دسترس شما قرار میگیرد و یا می شنوید با کتاب خدا تطابق دهید، اگر موافق آن بود به آن عمل کنید و اگر مخالف آن بود آنرا را رها کنید، چرا که ما اهل بیت پیغمبر هرگز مخالف کتاب خدا و سنت صحیح رسول خدا (ص) عمل نمیکنیم و سخن نمی گوییم.

در پایان دعا می کنیم که خداوند ما مسلمانان را حول محور کتاب خدا و سنت رسول الله و آثار اهل بیت پیغمبر (ص) جمع بگرداند تا متحد و منسجم شوم و برای دفاع از خود و دین خود به خودمان تکیه کنیم و از تکیه کردن به دشمنان اسلام بپرهیزیم.

ان شاءالله که امت اسلام همدیگر را درک کنند و سعه صدر از خود نشان بدهند و با هم متحد شوند؛ ما باید با یکدیگر گفتگو کنیم و علما با یکدیگر ارتباط داشته باشند، در جلسات همدیگر شرکت کنند و از یکدیگر فرار نکنیم و همدیگر را در آغوش بگیریم، همانطور که در لابلای صحبتها هم اشاره کردم علما باید روایتهای ضعیف موضوعی که لابلای کتب برادران شیعه و اهل سنت وجود دارد را غربال کنند و روایات صحیح را در اختیار مردم قرار بدهند. ما مشترکات زیادی داریم که می¬تواند ما را کنار یکدیگر قرار بدهد و امیدوارم ان شاءالله خداوند امت اسلام را بیدار و بیدارتر نماید تا از این فتنه¬ و بلایی که دچارش شده است، نجات یابد.

انتهای پیام

 

 

فهرست