شناسه خبر: 4558

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4558

امام جمعه اهل سنت نقده
اساسی ترین رکن قوه قضاییه در نظر گرفتن عدالت است
ماموستا سنار تمر نژاد اظهار داشت: تیرماه ۱۳۶۰ سالگرد فاجعه بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی است؛ فاجعه خونباری که منجر به شهادت آیت‌الله بهشتی، دبیر کل حزب و 72 تن از یاران امام شد. این مناسبت بهانه ای برای مطالبه کردن برقراری و استمرار عدالت در این قوه است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه اهل سنت این هفته شهرستان نقده به امامت ماموستا سنار تمر نژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده بمناسبت فرارسیدن هفته قوه قضائیه و اهمیت آن بعنوان عیار سلامت جامعه، افزود: اساسی ترین رکن این قوه در نظر گرفتن عدالت است.

خطیب جمعه اظهار داشت: وجود عدالت یعنی بقاى جامعه، در جایى که عدالت نیست، انتظار پاکى و سلامت اجتماعى، انتظارى بیهوده است.

وی بیان کرد: نمونه ای از پدیدار گشتن عدالت اجتماعی، شناخت حق و محق، و دادن حق به وی با معیار های اسلامیست. و تأمین امنیت و بستن راه بر تجاوز به حقوق عامه و خاصه مردم، بستن راه بر مفاسدین و مبارزه با فساد های مالی، اخلاقی و… در جامعه نشان از وجود عدالت در آن است و ثمره و مسببات عدالت در جامعه اعتلاء بخشیدن به معنای کامل کلمه حق است. برقراری عدالت اجتماعی مساوی با رفع مشاکل جامعه و رفاه مردم است.

ماموستا سنار تمرنژاد عنوان کرد: لازمه ایجاد فرهنگ تعامل همزیستی مسالمت آمیز و ارتقای فرهنگ جامعه و تعاون و همکاری های همه اقشار جامعه بنسبت هم، وجود عدالت در آن جامعه است. در جایگاه و اهمیت عدالت، همین بس که این امر ده ها بار با تعبیرات عدل، قسط و لزوم پرهیز از ظلم و جور در قرآن مورد تأکید قرار گرفته است و بارها به آن امر و دستور داده شده. در همین راستا خداوند یکی از اهداف عمده پیامبران الهی را اقامه عدل و احیای حقوق در جامعه برمیشمارد.

وی افزود:  تیرماه ۱۳۶۰ سالگرد فاجعه بمب گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی است؛ فاجعه خونباری که منجر به شهادت آیت‌الله بهشتی، دبیر کل حزب و ۷۲ تن از یاران امام شد. این مناسبت بهانه ای برای مطالبه کردن برقراری و استمرار عدالت در این قوه است.

وی با استناد بر آیه ۲۵ سوره حدید، افزود: برای برقراری عدالت اجتماعی وجود حکومت لازم و ضروریست به عبارتی؛ تحقق بخشیدن به عدل و داد در گرو وجود دولت است. شاخصه اصلی مردم شریف ایران در انتخاب آیت الله رئیسی بعنوان رئیس جمهور انقلاب اسلامی بی گمان اعتقادشان بر این بود که ایشان؛ عدالت را محور اصلی کار خود قرار داده و همواره با فساد مقابله میکردند. امت اسلامی باید که راه نفع رسانیدن به جامعه را بر عدالت خواهان هموار و همواره همراهی کنند. و باید که موانع اجرای عدالت را از میان بردارند.

خطیب جمعه در ادامه اظهار داشت: وجود ناعدالتی در یک جامعه ثمره دو چیز است: ۱- ریاست در دست ناکارامدان باشد. ۲- عدالت در قضاوت جایی نداشته باشد. پس اگر شخصی که دارای صلاحیت و تجارب کافی و وافی و اهل فن و متخصص بوده، ضمام دار اجرای عدالت در جامعه باشد، مطمئنا آن ملت ملتیست که بر راه پیشرفت مادی و معنوی قرار دارد. در ادامه ضمن سفارش همه مردم به تقوا افزود: همه شما بنحوی در طول حیات خود در مسائلی قضاوت میکنید، بدانید که قضاوتتان بر خداوند پوشیده نیست پس همواره عدالت را مدنظر قرار دهید

وی عنوان کرد: عدالت دارای ۳ شرط اساسی و بنیادیست: ۱- دادن هر حق به صاحبش. ۲- احقاق حقوق در جای خود. ۳- مساوات در بین حقوق افراد جامعه. حضرت علی (ع) میفرماید: اصلاح ملت تنها با اجرای عدالت است که حاصل میشود. وی در ادامه افزود: محقق شدن عدالت اجتماعی برکات الهی را بدنبال دارد و آن ملت را رو به رضایتمندی خداوند سوق میدهد.

ماموستا سنار تمرنژاد ضمن اشاره کردن به امر مهم قضاوت، با استناد بر آیه ۵۸ سوره نساء افزود: از مهم‌ترین اهداف حکومت اسلامی برپا داشتن حق و احقاق حق صاحبان حقوق و دفع باطل و طرد باطلگرایان و در نهایت اجرای احکام و حدود الهی در مقام قضاوت و داوری است، که از آن به «عدالت قضایی» تعبیر می‌شود. این مقصد جز با وجود دستگاه قضایی مستقل، عدالت محور، مقتدر، قاطع واستوار که با کمال دقت و احتیاط و پرهیز از لغزش و انحراف ضامن اجرای مقررات الهی باشد، قابل تصور نیست. از این رو سیستم قضایی یک جامعه باید به گونه‌ای طراحی شود که مال، جان و حیثیت افراد آن در قوانین مدون و همچنین در شیوه‌های اجرایی آن رعایت شده باشد.

وی در خاتمه ضمن تبریک هفته قوه قضاییه ۷ تیر را مصادف با بمباران شیمیایی شهر سردشت توسط رژیم بعث عراق با مشارکت مدعیان حقوق بشر، خواند و در ادامه افزود: این تهاجم؛ هولناک ترین و ددمنشانه و بی رحمانه ترین تهاجم شیمیایی بود که خود نماد سفاکی استکبار جهانی و خط بطلان بر مدعیان حقوق بشر میباشد. آثار و عواقب اندوهبار و ننگین آن با آنکه سالیان مدیدی است از آن حادثه غم انگیز میگذرد، همچنان مشهود و ملموس است و جادارد که یاد و خاطره مردان و زنان و کودکانی که در حمله شیمیایی عوامل استکبار جهانی به سردشت، که بر اثر جنگ‌ افزارهای کشتار جمعی قربانی شدند و هزاران نفری که رنج و آلام آن را هر روز و هر لحظه تحمل می نمایند، از دیدگان پاک نشود. و ما خواستار رسیدگی و کمک های پزشکی به جانبازان آن هستیم. وی در ادامه اظهار داشت: مردم مظلوم سردشت دارای خصائصی آرمان گرایانه بودند، وفادار بودند به خاک و وطن و پایبند بودند به نظام مقدس جمهوری اسلامی. بی شک همین رشادتهای مردان و زنان رشید سردشت که بی‌ ‌دفاع و مظلومانه مورد حمله وحشیانه و غیر انسانی، استکبار جهانی قرار گرفتند؛ ناتوانی دشمن ناتوان و وابسته به ایادی استکبار را به دنیا ثابت کرد. این رشادات هرگز از یاد و خاطرمان محو نمیشود، و یاد شهدا و مصدومان این جنایت هولناک و غیر انسانی و رشاداتشان را در راه استقامت بر حق گرامی میداریم.

انتهای پیام

فهرست