نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه
اعمال عبادی ، اعمالی است که انسان باید در انجام آن قصد قربت الهی نماید
حجت الاسلام سیدمهدی قریشی اظهار داشت: اگر انسان در خواندن نماز قصد قربت الهی نکند هزار رکعت نماز هم بخواند ارزشی و ثوابی ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه اظهار داشت: براساس شرع مقدس اسلام اعمال انسان به دو دسته کلی اعمال عبادی و اعمال غیرعبادی تقسیم می شود.

وی افزود: اعمال عبادی اعمالی است که انسان باید در انجام آن قصد قربت الهی نماید و اگر قصد قربت نکند انجام آن عمل باطل می شود

اگر انسان در خواندن نماز قصد قربت الهی نکند هزار رکعت نماز هم بخواند ارزشی و ثوابی ندارد

در اعمال غیرعبادی قصد قربت لازم و شرط نیست اما براساس توصیه دین اسلام و اهل بیت علیهم السلام اگر انسان در اعمال غیرعبادی یا در کل زندگی نیت قربت الهی داشته باشد زندگی و عمل او خداپسند و دارای ارزش و ثواب خواهد بود.

امام جمعه ارومیه تصریح نمود: بهتر است انسان هر عملی در زندگی انجام می دهد با قصد و نیت الهی انجام دهد.

سرپرست خانواده هنگام رفتن به سرکار و زن خانه هنگام نظافت خانه یا شستن لباس و ظرف با نیت الهی کار خود را آغاز کند که در اینصورت امورات معمولی افراد در زندگی تبدیل به عبادت و دارای ارزش خواهد شد.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در توصیه ای به ابوذر به این مضمون فرموده اند که اگر انسان هنگام خواب با نیت الهی و با این قصد که با استراحت سرحال شده و به دنبال کسب روزی حلال برود یا عبادت کند خواب و استراحت انسان نیز عبادت محسوب خواهد شد.

سید مهدی قریشی خاطر نشان کرد: یکی از آداب و رسوم زندگی اسلامی نیت الهی در همه امور زندگی است که اهل بیت علیهم السلام این مسئله را در تمامی امورات زندگی رعایت می کردند

حضرت امام سجاد علیه السلام می فرمایند خداوندا من از هر لذتی که آغاز آن با یاد تو نباشد و هر آرامشی که مرا با تو مأنوس نکند و از هر شادی که مرا به تو نزدیک نکند استغفار می جویم.

لذا انسان باید در هنگام تفریح و لذت نیز به یاد خداوند باشد چرا که اگر اعمال انسان در کل زندگی با نیت خداوند باشد دچار معصیت نمی شود.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: اگر انسان کل اعمال خود را با نیت الهی انجام دهد به تعبیر قرآن کل زندگی حتی زندگی و مرگ او نیز به خاطر خداوند و با نیت الهی خواهد بود

انسان نمی تواند با نیت الهی دچار گناه، معصیت، دروغ، گران فروشی، کم فروشی و آزار و اذیت دیگران شود🔹 همچنین نیت الهی باعث می شود تا زندگی انسان برکت پیدا کند و کل زندگی با نورانیت همراه می گردد.

انتهای پیام

 

فهرست