معاون آموزش و پژوهش دبیرخانه
افتخار می کنیم که همه پیرو دین حضرت رسول اکرم و صحابه کرام هستیم
حجت الاسلام غلامعلی اظهار داشت: جایگاه و علمیت طلاب و اساتید این مدرسه را از دوستان در آموزش استان آذربایجان غربی شنیده بودیم که الحمدلله امروز توفیق دیدارحاصل شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی، حجت الاسلام والمسلمین لطفیان با طلاب مدرسه علوم دینی صلاح الدین ایوبی با حضور حجت الاسلام والمسلمین غلامعلی ( معاون آموزش و پژوهش دبیرخانه ) ، حجت الاسلام والمسلمین فعال آذر ( مدیر مرکز اسلامی استان آذر بایجان غربی) ، حجت الاسلام کوهی ، اعضای شورای روحانیت و اساتید و طلاب مدرسه صلاح الدین ایوبی با هدف سرکشی و نظارت بر مدارس علوم دینی اهل سنت و تبیین قوانین آموزشی طلاب در مسجد خانقاه مدرسه مذکور در شهرستان پیرانشهر برگزار گردید

در این دیدارحجت الاسلام غلامعلی، معاونت آموزش و پژوهش دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت ضمن تقدیر و تشکر از مدیر محترم مدرسه صلاح الدین ایوبی در تقبل زحمات متحمله در ایجاد و مدیریت و تربیت طلاب و روحانیون تقریبی؛ جایگاه مدرسه مذکور و علمیت طلاب آن را خوشنام خواند و گفت: جایگاه و علمیت طلاب و اساتید این مدرسه را از دوستان در آموزش استان آذربایجان غربی شنیده بودیم که الحمدلله امروز توفیق دیدارحاصل شد.

وی در ادامه جایگاه صحابه رسول خدا(ص) را باعظمت تصریح کرد و افزود: امام سجاد (ع) در دعای چهارم صحیفه سجادیه در خصوص جایگاه صحابه می فرماید:  اللَّهُمَّ وَ أَصْحَابُ مُحَمَّدٍ خَاصَّهً الَّذِینَ أَحْسَنُوا الصَّحَابَهَ وَ الَّذِینَ أَبْلَوُا الْبَلَاءَ الْحَسَنَ فِی نَصْرِهِ، وَ کانَفُوهُ، وَ أَسْرَعُوا إِلَی وِفَادَتِهِ، وَ سَابَقُوا إِلَی دَعْوَتِهِ، وَ اسْتَجَابُوا لَهُ حَیثُ أَسْمَعَهُمْ حُجَّهَ رِسَالاتِهِ. بارالها و به خصوص اصحاب محمد(ص) آنان که شرط مصاحبت او را به‌خوبی پاس داشتند و آنان که در یاری آن حضرت به سعی نیکو برخاستند، و حضرتش را یاری دادند، و برای قرار دادنش به صحنه قدرت شتافتند و برای قبول دعوتش بر یکدیگر سبقت گرفتند، و چون دلیل رسالت‏‌های خود را به گوش آنان رساند، دعوتش را پذیرفتند

ما خدا را شاکریم که از دینی تبعیت می کنیم که حضرت رسول اکرم (ص) آن را برای ما به ارمغان آورده و هرچند پس از رحلت رسول خدا (ص) اختلافاتی هم در بین شیعه وسنی است ولی افتخار می کنیم که همه پیرو دین حضرت رسول اکرم و صحابه کرام هستیم که اگرزحمات آنها نبود الان ما بر سر سفره اسلام نبودیم.

حجت الاسلام غلامعلی در ادامه با اشاره به وجود پاره ای مشکلات در برخی از مدارس اهل سنت گفت: ما به وجود پاره ای از مشکلات در برخی از مدارس اهل سنت آگاهیم ولی در مقابل این مشکلات قوانین نیز وجود دارد که خودشان به چند دسته تقسیم می شوند که حتما باید رعایت شوند.

  1. قوانین دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس اهل کشور :
  2. این قوانین که توسط ۱۲ نفر از علمای بزرگ اهل سنت کشور در عرض ده سال گذشته در دبیرخانه به تصویب رسیده است و ماهم موظف به اجرای همان قوانین هستیم.
  3. قوانین کشوری بالا دستی : این قوانین نه در دست دبیرخانه و نه در دست حوزه علمیه قم و نه در دست وزارت علوم است؛ مانند: تصویب سن خاص برای نظام وظیفه؛ حتی حوزه علمیه کشور نیز در جذب طلاب این قوانین رو رعایت می کند و از سطح راهنمایی و دبیرستان برای جذب طلاب اقدام می کند و پایین تر از دوره سیکل قابلیت ورود به حوزه را ندارد و اگر ورود پیدا کند و بخواهد در آینده مدرک تحصیلی بگیرد و از خدمات نظام وظیفه استفاده بکند ؛ این امکان وجود نخواهد داشت. شاید همین شخص طلبه درس خوان و فاضل هم باشد ولی از لحاظ خدمات و مدرک تحصیلی و غیره به مشکل برخواهد خورد. خواهش بنده از مدیر محترم مدرسه این است که در جذب طلاب این قوانین بالا دستی رعایت شود و الان متاسفانه به دلیل عدم رعایت همین قانون در کشور از بین طلاب با سرباز های روبرو هستیم به سربازی نرفته اند و سرباز فراری محسوب می شود که تعداد آنها در کشور به ۱۳۰۶ نفرمی رسد.

ایشان در ادامه نظام مند شدن دروس این مدرسه را خواستار شد و افزود: بنده از مدیرمحترم مدرسه خواهش می کنم حتما در مباحث آموزشی قوانین رعایت بشود تا انشاءالله طلاب در آینده در مدرک تحصیلی و غیره به مشکل بر نخورند.

البته برای ساماندهی مباحث آموزشی نظام آموزشی منطقه ای را در استانهای قومی در نظر گرفته ایم که تحقیق و پژوهش علمای بزرگ سه استان غرب کشور تدوین می شود که جلسه اول آن نیز برگزار گردیده است. بزرگان تدوین کننده مثلا ۱۲۸ عنوان درس یا واحد در نظر می گیرند و دبیرخانه به دنبال اجرای این عناوین درسی است نه یک کتاب اختصاصی …. مثلا عنوان درس حدیث؛ شاید در مدارس کتب حدیثی مختلفی با همین عنوان درس تدریس و امتحان گرفته می شود که همه آنها در ذیل عنوان درسی” حدیث” ثبت خواهند شد. اگر به این نظام آموزشی منطقه ای عمل کنیم خیلی از مشکلات خدماتی و مدرکی طلاب و روحانیون حل خواهد شد و در چند سال آینده از دست آزمون های تعیین سطح راحت خواهیم شد.

معاون آموزشی دبیرخانه در پایان جلسه ضمن تشکر از مدیر مرکز اسلامی؛ راه اندازی مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن در داخل استان مهم خواند و افزود: الحمدلله این مرکز به همت دوستان در این استان راه اندازی شده که طلاب و روحانیون دارای مدرک سطح ۲ می توانند در این مرکز ثبت نام کنند تا انشاء الله شاهد شکوفایی علمی طلاب و روحانیون در زمینه های تخصصی بشویم.

انتهای پیام

 

فهرست