مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
امام جمعه مسائل مادی و دنیوی ندارد ولی یک سرمایه بسیار بزرگ معنوی و اجتماعی دارد
حجت الاسلام فعال آذر افزود: در تقویت باورهای دینی و در تقویت ارزش های دینی لذا بنظر می‌رسد که خطبه های نماز جمعه باید هدفمند باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ دومین نشست ائمه جمعه و شورای روحانیت اهل سنت استان در سال ۹۹ با حضور ، حجت الاسلام والمسلمین لطفیان دبیر محترم شورای نمایندگان ولی فقیه در مناطق قومی کشور در ارومیه برگزار گردید.

حجت الاسلام فعال آذر در شروع گفت: ضمن سلام و ادب خدمت نماینده محترم ولی فقیه در استان ، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای قریشی و دبیر محترم شورای برنامه‌ریزی ، حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای لطفیان که با این همه مشکلات کاری به استان ما تشریف آوردند و همچنین ائمه محترم جمعه و شورای روحانیت استان و امام جمعه اهل سنت ارومیه حاج ماموستا بیضاوی خیر مقدم عرض می نمایم و لحظاتی که در این جا سپری می شود خداوند متعال از ما قبول نماید.

مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت استان در ابتدا اشاره به سوره نساء آیه ۱۰۲ کرد و گفت خداوند می فرماید:

وَإِذَا کُنْتَ فِیهِمْ فَأَقَمْتَ لَهُمُ الصَّلَاهَ فَلْتَقُمْ طَائِفَهٌ مِنْهُمْ مَعَکَ وَلْیَأْخُذُوا أَسْلِحَتَهُمْ فَإِذَا سَجَدُوا فَلْیَکُونُوا مِنْ وَرَائِکُمْ وَلْتَأْتِ طَائِفَهٌ أُخْرَىٰ لَمْ یُصَلُّوا فَلْیُصَلُّوا مَعَکَ وَلْیَأْخُذُوا حِذْرَهُمْ وَأَسْلِحَتَهُمْ ۗ وَدَّ الَّذِینَ کَفَرُوا لَوْ تَغْفُلُونَ عَنْ أَسْلِحَتِکُمْ وَأَمْتِعَتِکُمْ فَیَمِیلُونَ عَلَیْکُمْ مَیْلَهً وَاحِدَهً ۚ وَلَا جُنَاحَ عَلَیْکُمْ إِنْ کَانَ بِکُمْ أَذًى مِنْ مَطَرٍ أَوْ کُنْتُمْ مَرْضَىٰ أَنْ تَضَعُوا أَسْلِحَتَکُمْ ۖ وَخُذُوا حِذْرَکُمْ ۗ إِنَّ اللَّهَ أَعَدَّ لِلْکَافِرِینَ عَذَابًا مُهِینًا

و هرگاه شخص تو در میان سپاه اسلام باشی و نماز بر آنان به پا داری باید آنها با تو مسلّح به نماز ایستند، و چون سجده نماز به جای آوردند (و نماز را فُرادی تمام کردند) در پشت سرِ شما رفته و گروهی که نماز نخوانده بیایند و با تو نماز گزارند و البته با لباس جنگ و اسلحه، زیرا کافران آرزو و انتظار دارند که شما از اسلحه و اسباب خود غفلت کنید تا ناگهان یکباره بر شما حمله ور شوند. و چنانچه بارانی یا مرضی شما را از برگرفتن سلاح به رنج اندازد باکی نیست که اسلحه را فروگذارید ولی از دشمن برحذر باشید؛ خدا برای کافران عذابی سخت خوارکننده مهیا ساخته است.

وی افزود: بهترین حالات وظیفه تبلیغ ، وظیفه آخوندی و وظیفه ماموستایی تعطیل نمی‌شود مگر اینکه ما الان در بحران کرونا قرار داریم نمازهای جمعه و جماعات تعطیل شده خیلی اجتماعات دینی متاسفانه تعطیل شده ولی این بالاخره وظیفه تبلیغ ما را از بین نمی برد و ما باید تلاش بیشتری بکنیم تا این عدم حضور نمازهای جماعت و جمعه را با فضای مجازی و غیر مجازی و تدبیر هایی که خودتون دارید این مسائل باید جبران بشه چون دین اسلام با گفت و شنود باقی مانده علماء گفتند مردم شنیدند و دین اسلام باقی مانده اگر از این این سخنرانی‌ها این خطابه ها نباشد قطعاً دین ما کمرنگ میشود درسته که ایام کرونا وظیفه ما را بالاخره نسبت به اقامه نماز جمعه و جماعات کم کرده ولی وظیفه ما را نسبت به تبلیغ دین کم نکرده ما باید بالاخره تلاش دوچندان بکنیم تا انشاالله این معضلاتی که از قبل کرونا به وجود آمده انشاالله جبران بشه.

فعال آذر تصریح نمود: یک مطلبی که همیشه در نظر من هست ، نسبت به ائمه جمعه ، درست است که امام جمعه مسائل مادی و دنیوی و حقوقی ندارد ولی یک سرمایه بسیار بزرگ معنوی و اجتماعی دارد که یک میدان وسیع تبلیغ دین را در اختیار علما قرار می‌دهد ما باید قدر این نعمت را بدانیم حضرت نبی مکرم اسلام وقتی که امیرالمومنین علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام را به یک جنگی می فرستادند فرمودند علی جان در این بهبهه ی نظامی اگر خداوند متعال یک نفر را با دست تو هدایت کند به حال تو بهتر است از آن چیزی که آفتاب بهش زده، این وظیفه امام جمعه بودن یک میدان وسیع تبلیغ را در اختیار شما بزرگواران قرار داده که از این باید استفاده کنیم.

وی بیان کرد: در تقویت باورهای دینی در تقویت ارزش های دینی لذا بنظر می‌رسد که خطبه های نماز جمعه باید هدفمند باشد.

اولا ائمه محترم جمعه آسیب شناسی داشته باشند ، من اگر امام جمعه یک شهر و روستا هستم باید آسیب آنجا را بشناسم و ببینم چی هست اگر آسیب اصول دین دارد آسیب فروع دین دارد آسیب های اخلاقی دارد اینا را باید امام جمعه آسیب‌شناسی بکند و تمام خطبه ها را سوق دهد به مسیر اون آسیب ها.

چرا علم پزشکی امروز اینقدر مدنظر عالم قرار گرفته ، چون علم پزشکی به روز است الان شما فرض کنید ویروس کرونا به وجود آمده تمام پزشکان و تمام کادر درمانی مسلح شدند تا این آسیب را از بین ببرند تا این مشکل را برطرف کنند تا این معضل را از دوش مردم بگیرندما هم باید آسیب های معنوی را بشناسیم و نسبت به اون آسیب ها و مسائل برنامه ریزی داشته باشیم .

امیرالمومنین علی علیه السلام توصیف می‌کند که به مردم ، پیامبر شما طبیب بود ولی مطب نداشت ، دوره گرد بود، طبیب دوار بود می‌گشت مریض‌ها را پیدا می‌کرد مرضها را درمان می‌کرد باید مثل یک طبیب باشیم آسیب‌ها را بشناسیم و مرضها را بشناسیم مریض‌ها را بشناسیم انشاالله درمان کنیم .

فعال آذر در ادامه افزود: مطلب دیگری که ما در اینجا در محضر نماینده محترم ولی فقیه باید عرض کنم تشکر و قدردانی ویژه از حاج آقای لطفیان داریم که از روزی به این مجموعه آمده و سکان مجموعه را در دست گرفتند خدا را شاهد میگیرم که تمام فکر و ذکرشون ، بالاخره برطرف کردن مشکلات و معضلات علمای اهل سنت بوده و هست و از اقداماتی که ایشان انجام دادند در اولین روزهای حضورش آن مقدار که امکانات اجازه می‌داد ایشون شهریه ها را تقریبا دو برابر کردند .

حدود ۱۱ میلیارد تومان معوقه ۷ درصد بیمه خدمات درمانی را که روحانیون عزیزی که قادر به پرداخت آن نبودند ، یا نمی تونستند پرداخت کنند . به دست توانایی دبیر محترم این مسئله حل شده و انشالله در روزهای آتی این ۱۱ میلیارد تومان به عنوان معوقات ۷ درصد بیمه درمانی و خدماتی پرداخت خواهد شد.

در بحث کرونا باز ما از ایشان تشکر می‌کنیم که هفت مرحله ایشان توانستند با موافقت دفتر مقام معظم رهبری ، برای روحانیون جامعه مخاطب کمک هزینه معیشتی واریز کنند که انشاالله خودشان بیشتر و بهتر توضیح خواهند داد.

در آخر ما از همه اقدامات حجت الاسلام و المسلمین لطفیان که برای بهبود معیشت جامعه هدف قدم‌هایی که برداشتند تقدیر و تشکر می‌کنیم و انشاءالله بیش از پیش این مسائل ادامه پیدا کند و تشکر می‌کنیم از ایشون که لطف ویژه‌ای به استان ما دارند تا حالا هر تقاضایی از ایشان کردیم جواب مثبت دادند و تا حالا جواب منفی نشنیدیم انشالله  ما هم بتوانیم به این اعتماد و این خوش بینی که ایشان به این استان ما دارند در خدمت صادقانه بیشتر و بیشتر انجام وظیفه کنیم.

انتهای پیام

فهرست