امام جمعه اهل سنت نقده
امام حسین (ع) در راه استیلاء و استعلای امر به معروف و نهی از منکر شهید شدند
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: امام حسین (ع) باخود پیام آزادی و آزادمنشی و رهایی از بند بردگی و ظلم و ستم، و رسیدن به مدارج عالی اجتماعی و اخلاقی و دست یابی عزت نفس، آزادگی و مردانگی، به همراه داشتند و برای تحقق آن با جان مبارکشان قدم به میدان نهادند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز عبادی سیاسی جمعه اهل سنت نقده این هفته  با حضور انبوه نمازگزاران و با رعایت توصیه های بهداشتی به امامت ماموستا سنار تمرنژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد بمناسبت فرارسیدن ماه محرم ضمن اشاره به اینکه ماه محرم یکی از ماه های حرام است، افزود: دهه اول این ماه از اهمیت ویژه ای بمناسبت تاسوعا و عاشورا و دیگر فضایل مطرح شده از جانب پیامبر اکرم (ص) برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: در سال ۶۱ هجری قمری بود که آن حادثه جان سوز و جان گداز رخ داد، آن حادثه ای که عالم اسلامی را در ماتم فرو برد و آن شهادت سالار شهیدان حضرت حسین (ع) و خانواده ارجمند آن حضرت بود. در ادامه افزود: امام حسین (ع) در راه استیلاء و استعلای امر به معروف و نهی از منکر بود که شهید شدند و باخود پیام آزادی و آزادمنشی و رهایی از بند بردگی و ظلم و ستم، و رسیدن به مدارج عالی اجتماعی و اخلاقی و دست یابی عزت نفس، آزادگی و مردانگی، به همراه داشتند و برای تحقق آن با جان مبارکشان قدم به میدان نهادند.

خطیب جمعه در ادامه افزود: روزه گرفتن تاسوعا و عاشورا دارای اهمیت ویژه و احادیثی در فضیلت آن وارد است.

امام جمعه اهل سنت نقده عنوان کرد: رخ دادن حادثه ۱۶ مرداد به جد حادثه ای تنش زا و اسف ناکی بود که در طی آن مردم به دو دسته گراییدن عده ای بر احساسات خود غالب شدند و عده ای دیگر نگرانی و حساسیت خود را بروز دادند. بی شک این حادثه خاطر همه شهروندان را آزرد و ما این حرکت زشت و ناپسند که موجب شعله ور شدن آتش تفرقه است، محکوم و باطل و بدور از مفاهیم انسانی بر می شماریم، و بدانید که این تنها تفکر بنده نیست بلکه؛ تفکر همه شهروندان، چه کرد چه ترک است. اما متاسفانه نحوه مطالبه گری و بروز احساسات سبب ایجاد تنش ها و ناراحتی های دیگری شد بگونه ای که سبب ایجاد کینه توزی و دست زدن به اقدامات غیر متعارفه و وارد کردن خسارات روحی و جسمی شد که بالاتر از خسارات مالیست. زیرا که ترمیم آن زمانبر تر است. و در این راستا فعالین مدنی، فرهنگی، مذهبی، زحمت کشان، و دلسوزان این شهرستان از روز اول در صحنه بودند و مردم را به اخوت و برادری دعوت می نمودند. و این را بدانید که این عزیزان خواستار رسیدگی به مطالبات و رساندن صدای مردم به مسؤلین ذی ربط بوده و در مقابل، مسؤلین متعهد اجرای حقوق در چارچوب شرع و قانون هستند. و واقعا کمال تشکر و قدر دانی مینماییم از مسؤلین محترم، جناب داد ستان محترم شهرستان که سریعا در بین توده مردم حضور یافته و مطالبات مردم را شنیدند.

وی با استناد بر آیه ۱۰ سوره حجرات، عنوان کرد: در آموزه های قرآنی و روایی ما اهمیت ویژه ای به روابط اجتماعی بین مسلمین و اصلاح و همدلی و همیاری بینشان داده شده و پیوند برادری و اخوت آنان را خداوند در آسمانها بسته است و در راستای این ارزش والا، رسول اکرم (ص) امت اسلامی را پند و اندز نموده اند. و در این آیه سه قید اساسی مطرح است: ۱- پیام اخوت. ۲- اصلاح بین مسلمین. ۳- پیشه کردن تقوای الهی. با تعقل و تفکر در این آیه به سه رکن اساسی برای ایجاد و تداوم اخوت و برادری دست می یابیم؛ ۱- ایجاد حب برادر مسلمان در دل: برادری دینی محور ایمان و عمیق تر و گسترده تر است و زیر چتر ایمان است که معنا پیدا میکند. ۲- مساوات: برادر دینی به این معناست که دو شخص باید به یک دید هم دیگر را ببینند و یک سویه و یک طرفه نباشد. ۳- تعاون و همکاری: رکن سوم اخوت و دلسوزی و همراه بودن با یکدیگر است و بی شک توفیقات و برکات الهی در تعاون و دست به دست هم دادن است که شکل میگیرد. و در اهمیت آن روایات و احادیثی از جانب رسول اکرم (ص) وارد است.

ماموستا سنار تمرنژاد افزود: این امر الهیست که اگر تنشی در بین چند برادر دینی رخ داد پس در پی اصلاح و رفع مشکل برآیید. در ادامه افزود؛ یکی از حقوق اجتماعی ما این است که در برابر این نوع تنش ها احساس مسؤلیت و برای رفع کینه توزی ها و کاستن تنش ها نقشی پر رنگ داشته باشیم. و این را بدانید که دین اسلام تنها به اصلاح نفس اکتفا نمیکند بلکه در شرایط بحرانی و مورد نیاز، باقی مردم را به جهت رسیدگی و صلح و سازش بین مسلمین، امر میکند. در ادامه افزود: اصلاح بین مسلمانان باید همراه با تقوای الهی و بدور از اغراض شخصی صورت گیرد کسانی که نمیخواهند از این طریق دکانی برای خود باز کنند و وجه سیاسی و اجتماعی برای خود بسازند، تا شاهد همراهی برکات الهی در آن باشیم.

وی در ادامه بیان کرد: در پیام صلح و سازش باید عدالت محور کار قرار گیرد و روابط بر ضوابط غلبه نکند و مانع از اجرای عدالت نشود و همواره تقوای الهی سر لوحه کارها قرارگیرد. در صلح و میانجی گری نباید به متجاوز امتیازی تعلق گیرد و نباید در اجرای عدالت سهل انگاری شود. در ادامه افزود؛ باید دانسته شود که این حرکت نسنجیده و زشت تنها جرقه ای بود، و نه جریانی خاص زیرا که این عکس العمل سناریو یا برنامه ریزی شده نبود و تنها در مقابل این عمل زشت و نا بهنجار بود که رخ داد. دیگر ملت ها مردمان شریف کرد را متصف به صفاتی از قبیل؛ مردمانی خوش قلب، ساده، صلح طلب، اهل مدارا، مهمان نواز و… می کنند. پس باید بدانیم که حرکت ما و تصمیم گیری ما از نظر مسلمان بودنمان، طبق فرامین الهی باید باشد و از نظر شناخت سایر ملتها به اوصافی باشد که ما را بدان شناخته و معرفی می نمایند.

ماموستا سنار تمرنژاد در خاتمه ضمن دعای خیر، افزود: جا دارد که از همه افراد در صحنه برای تحقق آنچه که بنفع همه شهروندان است، اقدام کردند و برای آرام کردن آن فضای پرتنش از پای ننشستند تشکر و قدردانی نماییم، از جوانانی که به صحنه آمدند و نصیحت و خیر خواهی دلسوزانه معتمدین و فعالین مدنی و مذهبی شهرستان را پذیرفتن و به خانه ها برگشتند، و همچنین از معتمدین و فعالین مدنی، فرهنگی و مذهبی که نقش موثری در راستای تداوم امنیت و اخوت و برادری داشتند و هر لحظه در صحنه بودند، همچنین از مدیر محترم دفتر نمایندگی ولی فقیه در استان آذربایجان غربی، حاج آقای فعال آذر که مرتب پیگیری می نمودند، همچنین حاج ماموستا کلشی نژاد امام جمعه محترم اهل سنت ارومیه که دلسوزانه لحظه به لحظه پیگیر آن واقعه بودند، همچنین امام جمعه محترم شهرستان مهاباد و اشنویه، همچنین بعضی از اعضای شورای تامین مانند دادستان محترم شهرستان نقده که واقعا حضور ایشان در بین مردم همانند مسکن و آرام بخشی برای آنان بود، همچنین فرمانده محترم سپاه پاسداران آقای نوروزی که توانست سردار رحیمی را در ساعات اولیه برای دلداری مردم به جمع آنان بفرستد. جا دارد صمیمانه و از ته دل از این عزیزان در صحنه و دلسوز تشکر و قدردانی بعمل آید. که واقعا همه این عزیزان خالصانه و دلسوزانه برای تحقق معنای اخوت و برادری و تداوم امنیت و اتحاد در این شهرستان گام نهادند.

انتهای پیام

فهرست