امام جمعه سردشت
امروز به برکت انقلاب اسلامی روحانیت و دین اسلام در صدر قرار دارد
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابرقدرتها که شوکت و عظمت روحانیت را احساس کردند و دیدند قانون اساسی بر مبنای شریعت اسلامی تصویب میکنند ترسیدند و گفتند این استبداد عمامه و نعلین است گفتند از استبداد و استعمار رهایی یافتیم ولی استعمار دیگر جایگزین شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان سردشت با حضور فرماندار و شورای اداری شهرستان سردشت برگزار گردید.
امام جمعه شهرستان سردشت در مراسم تکریم و معارفه مسئول دفتر سردشت ، یکی از خصلتهای نیکوی ماموستا باروزه را در زمان تصدی مسئولیت در دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت شهرستان سردشت را وحدت و همدلی ایحاد شده در بین روحانیون ذکر کرد و افزود: دفتر سردشت به مانند حجره ای سنتی بود که روحانیون و طلاب همه خود میزبان بودند و یکی از یادگاریهای حاج ماموستا در طول خدمت خود احیای مدرسه علوم دینی امام شافعی با همکاری هیات موسس آن بود که بحمدالله تاکنون ۷ طلبه از مدرسه فارغ التحصیل شدند و در روستاهای همجوار در کسوت روحانیت به تبلیغ دین مبین اسلام مشغول هستند و آنان یادگارهای مدرسه علوم دینی امام شافعی و ماموستا باروزه می باشند. امید است دوست عزیزمان آقای عباس پور نیز همین راه و مسیر را ادامه دهند و در خدمت به جامعه روحانیت و طلاب کوشا باشند.
وی در ادامه گفت: امروز در جامعه غربی مظهر دین مسیحت و کلیسا و پاپ را می شناسند ولی حوزه مسئولیت کلیسا و واتیکان محدود و تنها در مراسمات ویژه من جمله عید کریسمس و میلاد مسیح و بعضی مسائل دیگر خلاصه می شود . آنان می گویند روحانیت نباید کار به سیاست داشته باشد و امروز کلیساها همین نقش را بازی میکنند و در تحولات اجتماعی نقش موثری ندارند .
واوی در ادامه به مراحل پنجگانه انقلاب اسلامی اسلامی اشاره کرد که عبارتند از: ۱- مرحله تکوین و پیدایش انگیزه برای انقلاب اسلامی ۲- مرحله تخریب یعنی سرنگونی نظام ستم شاهی ۳- مرحله تاسیس و بنیاد نهادن حکومت اسلامی ۴- مرحله تثبیت و ماندگاری انقلاب ۵- مرحله تداوم انقلاب است که روحانیت در این پنج مرحله قطعا نقش موثری داشته است و از طلوع آن بوده و ادامه دارد .
دشمنان در گذشته خوابهای زیادی برای ما تعبیر میکردند در اوائل انقلاب بعضی ها میگفتند روحانیت نباید نظارت داشته باشند و نه دخالت. و میگفتند دین و سیاست از هم جدا هستند قلمرو و کارشان مشخص است و از آن گذر نکنند و روحانیت باید در حاشیه باشد در منبر و موعظه و بعضی امور دخالت کنند و بقیه مسائل را به اهل فن واگذار نمایند چون روحانیت تخصص و تجربه لازم در اینگونه امور را ندارند. در اوائل انقلاب میگفتند باید امام راحل به قم برگردد و روحانیت به حوزه های علمیه بروند و همان کار خودشان را ادامه دهند ولی اینان نمی فهمیدند که احادیث پیامبر اکرم(ص) که میفرماید: کلکم راع و کلکم …. . که این حدیث مبین این امر است که روحانیت باید در همه امور دخالت داشته باشد . آنان میگفتند روحانیت مقدس است اما چون با سیاست وحیله و نیرنگ همراه است و شریعت و دین از اینگونه کردار مبراست نباید روحانیت خود را قاطی آن نماید.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابرقدرتها که شوکت و عظمت روحانیت را احساس کردند و دیدند قانون اساسی بر مبنای شریعت اسلامی تصویب میکنند ترسیدند و گفتند این استبداد عمامه و نعلین است گفتند از استبداد و استعمار رهایی یافتیم ولی استعمار دیگر جایگزین شد. حتی دخالت روحانیت را فاجعه خواندند و از آن بعنوان استبداد صغیر ذکر کردند اما امام راحل فرمودند: اینهای که دور هم جمع می شوند و میگویند از دیکتاتور پهلوی رهایی و به دیکتاتور عمامه و نعلین رسیدیم از دیکتاتوری نمی ترسند بلکه از اسلام هراس دارند. بعضی ها گفتند روحانیون دخالت نکنند اما نظارت داشته باشند و مستقیم در امور اجرایی دخالت نکنند چون بعضی قداست مسئولین اجرایی را نگه نمی دارند و کارها به خوبی پیش نمی رود و از روحانیون گلایه می کنند اما آیا با نظارت احکام جلو می رود . اکنون در ماه محرم و اول سال هجری قمری قرار داریم اینان خدمت به مردم را به یاد ندارند که بالاترین درجه است حتی در اوایل انقلاب آقای بازرگان در مدرسه فیضیه می گفتند روحانیون باید نظارت داشته باشند و از اداره مملکت دور باشند چون تجربه آنان کمتر از ماست . امام باز هم فرمودند شما (روحانیت) می توانید مملکت را اداره کنید مگر دیگران چگونه اند که شما نباشید.
واوی گفت: امروز به برکت انقلاب اسلامی روحانیت و دین اسلام در صدر قرار دارد. خوشبختانه دشمن از روحانیت آگاهی کامل نداشت و می گفتند آنان موعظه و تبلیغ می کنند و مردم را بسیج می کنند شهید بهشتی ، باهنر و مفتح و مطهری ثمره انقلاب بودند . اما در منطقه ما از بدو تاسیس مرکز بزرگ اسلامی روحانیون این شهرستان همیشه همراه انقلاب بوده و هستند روحانیون در این چند دهه بعنوان راهنما ، امین و قاضی به مردم خدمت کرده اند.
انتهای پیام

فهرست