امام جمعه موقت اهل سنت تکاب
انجام دادن ارکان حج ، مانند مبارزه کردن جهاد در برابر دشمن دین است
ماموستا سید عبدالله موسوی اظهار داشت:رسول خدا فرمود: کسی که حج بجا آورد پس بدگویی و دعوا نکند و دچار فسق نشود مانند روزی که از مادر متولد شده بر می گردد پاک از گناه .  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ نماز عبادی ، سیاسی جمعه اهل سنت این هفته تکاب با رعایت پروتکول های بهداشتی با امامت ماموستا سید عبداله موسوی امام جمعه موقت تکاب برگزار گردید.

خطیب جمعه در ابتدا به آیه ۹۶و ۹۷ سوره آل عمران اشاره کرد و گفت: قُلْ صَدَقَ اللَّهُ ۗ فَاتَّبِعُوا مِلَّهَ إِبْرَاهِیمَ حَنِیفًا وَمَا کَانَ مِنَ الْمُشْرِکِینَ بگو: خدا راست گفت که خوراکی ها در آیین ابراهیم حرام نبوده. بنابراین از آیین ابراهیم که یکتاپرست و حق گرا بود و از مشرکان نبود، پیروی کنید.

إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِی بِبَکَّهَ مُبَارَکًا وَهُدًى لِلْعَالَمِینَ یقیناً نخستین خانه ای که برای [نیایش و عبادت] مردم نهاده شد، همان است که در مکه است، که پر برکت و وسیله هدایت برای جهانیان است.

وی اظهار داشت : آن خانه مایه هدایت جهانیان است در آن نشانه های روشنی است مقام ابراهیم یعنی مکان نماز و عبادت او از جمله آنهاست و هر کس داخل آن حرم شود در امان است حج این خانه واجب الهی است برای کسانی که توانایی مالی و بدنی برای رفتن به آنجا را دارند  و هر کس حج خانه خدا را بجای نیاورد ، و یا اصلا حج را نپذیرد، بدین وسیله کفر ورزد به خود زیان رسانید نه به خدا.

خطیب جمعه در ادامه گفت : شاید اشاره ای که دراینجا در گفتار پروردگار است که می فرماید بگو: خدا راست گفته است ، منظور از بیانی باشد که در این باره گذشت و آن اینکه این خانه را ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع) ساختند تا پناهگاه و امن و امان مردم شود و قبله گاه کسانی گردد که به آئین او ایمان دارند.

ماموستا موسوی اشاره به فرمایشات امام بخاری ومسلم از ابو هریره (رضی الله عنه) روایت کرده اند که گفت : از رسول خدا پرسیده شد کدام کار برتر است ؟ فرمود: ایمان به خدا و رسولش گفته شد پس کدام؟ فرمود: جهاد در راه خدا ، گفته شد سپس کدام ؟ فرمود:  حج یعنی حاجی که صاحبش در آن مرتکب گناهی نشود از همان امامان روایت شده که اسلام بر پنج پایه نباشد و حج را از آن پایه ها بر شمرد و هم چنین از ابو هریره (رضی الله عنه ) روایت کرده اند که گفت: رسول خدا فرمود: کسی که حج بجا آورد پس بدگویی و دعوا نکند و دچار فسق نشود مانند روزی که از مادر متولد شده بر می گردد پاک از گناه .

خطیب جمعه بیان کرد: : امام حسن ( ع) فرزند حضرت علی ( رضی الله عنه) می فرماید:   شخصی آمد نزد پیغمبر که من توانایی جهاد را ندارم پیامبر(ص) فرمودند: پس برو حج را انجام بده که برابر با جهاد است ؛ انجام دادن ارکان حج مانند مبارزه کردن جهاد در برابر دشمن دین است.

در خاتمه با دعای خیر مسلمانان را به وحدت و برادری دعوت کرد.

انتهای پیام

فهرست