امام جمعه موقت پیرانشهر
انجیل های معتبر که تدوین و نوشته شده اند قدمتشان به هفتاد تا صد سال بعد حضرت مسیح می رسد
ماموستا رئوف عمری اظهار داشت: گفته شده که تعداد اناجیل به 110 نوع  می رسد و معتبرین ترین بینشان پنج انجیل هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه اهل سنت این هفته شهرستان پیرانشهر به امامت موقت ماموستا رئوف عمری اقامه گردید.

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمد لله رب العالمین و الصلاه و السلام علی سیدنا و نبینا محمدصلی الله علیه و سلم و علی آله و صحبه و سلم.

وی در ابتدا افزود: بحث جمعه ی امروز در رابطه با موضوعی هست که هر چند مدتی از آن گذشته ولی به خاطر  بعضی مسایل پیش آمده بعد از آن؛ می خواهیم به تشریح آن بپردازیم. موضوع مورد نظر در رابطه با جشن کریسمس مسیحیت می باشد.

همچنان که همه مطلع هستید که بسیاری از برنامه های تلویزیونی کردی راجب به جشن سال نو میلادی یا حضرت مسیح برنامه داشتند و این ایام به اصطلاح در فرهنگ غربی بخاطر ورود به سال جدیدشون(میلادی) می باشد که مراسماتی را برایش تدارک دیده اند. در حالی که ما از ظهور سال قمری(هجری) که با عبادات و اعمال و مناسک  دینی شروع می شود بی خبر باشیم و آن را به فرزندانمان تبلیغ نکرده، در حالی که در خیلی از جاها شنیده شده که متاسفانه برای جشن کریسمس جشن و مراسم و پای کوبی انجام داده اند.

خطیب نماز جمعه اظهار داشت: انسان های که در کنار هم زندگی کرده و معیشت دارند با وجود اینکه کافر هم با شند باید به یکدیگر احترام بگذارند و خداوند در این باره در قرآن کریم می فرمایند: «وَإِنْ أَحَدٌ مِنَ الْمُشْرِکِینَ اسْتَجارَکَ فَأَجِرْهُ حَتّى یَسْمَعَ کَلامَ اللّه‏ ثُمَّ أَبْلِغْهُ مَأْمَنَهُ ذلِکَ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لا یَعْلَمُونَ» خداوند به پیامبر می فرماید: و اگر احدى از مشرکین از شما طلب امان کرد و پناه آورد او را پناه ده که مى‏خواهد بیاید و ادلّه حقانیت اسلام را درک کند و آیات شریفه قرآن را استماع کند که اگر حق براى او کشف شد ایمان آورد و اگر حق را درک نکرد از روى جهالت نه عناد و عصبیت، او را به مأمن خود و قبیله خود برسانید، زیرا این‏ها نمى‏دانند.

وی در ادامه افزود: ما هم باید به به مقدساتشان احترام گذاشته و بی احترامی به دینشان را خلاف دین و پیام آسمانی می دانیم و حتی خداوند به ما اجازه نداده است که به بت بت پرستان هم بی احترامی کنیم بلکه ما باید قران و آموزه های دینی خود را تبلیغ کرده و آنها را در خود عملی کرده بلکه آنها به سبب عمل حسنه ما جذب دین اسلام بشوند نه اینکه شخص مسلمان از دین خود آگاهی نداشه باشد و ماه های قمری و از سال نو قمری آگاهی نداشته باشد در حالی که به فکر جشن کریسمیس و سال نو جدید میلادی باشد.

ماموستا عمری در ادامه اظهار داشت: تحقیق شده که انجیل های خیلی قدیمی و معتبر که تدوین و نوشته شده اند قدمتشان به هفتاد تا صد سال بعد حضرت مسیح می رسد و حتی گفته شده که تعداد اناجیل به ۱۱۰ نوع  می رسد و معتبرین ترین بینشان پنج انجیل هستند آیا به این کتاب ها می توان گفت که معتبرند؟!  و ایشان افزودند که: خداوند در قرآن می فرماید: وَمُبَشِّرًا بِرَسُولٍ یَأْتِی مِنْ بَعْدِی اسْمُهُ أَحْمَدُ فَلَمَّا جَاءَهُمْ بِالْبَیِّنَاتِ قَالُوا هَذَا سِحْرٌ مُبِینٌ.  یعنی حضرت عیسی به امتش می گوید: به فرستاده‏ اى که پس از من مى ‏آید و نام او احمد است بشارتگرم. و مسیحیان آنچه سازگار با وضعیت مردم است را باقی گذاشته و آنچه که به ضررشان می باشد مثل پیام همین آیه را حذف کرده اند و بعدا علیه دین مسلمانان دست به ناروایی زده و آنها را تروریست و مایه ی عقب ماندگی جامعه می دانند. و اناجیل را به طبع و سطح مردم کوتاه فکر و ساده لوح درآورده اند تا مورد جذب و مرام آنها واقع شود.

در دین ما چه سختی ای وجود دارد؟ روزی پیامبر(ص) در جمع اصحاب نشسته بودند نفری آمد گفتند من فقط می توانم نماز و روزه و چند عمل مختصر را انجام داده و پایبند باشم، پیامبر در جوابشانفرمودند: همین اعمال برای جاودانه کردن قیامتت کافیست ولی نفسی که در وجود انسان می باشد که انسان ها را به مسیر نادرست هدایت می دهد همچنان خداوند در قرآن می فرماید: إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَهٌ بِالسُّوءِ، نفس امّاره انسان را به کارهای زشت و ناروا سخت وا می‌دارد.

مسیحیت قریب به سیصد و چهل کانال  تلویزیونی و رادیویی را برای تبلیغ و نشر دین مسیحیت سازماندهی کرده اند و بیست و هفت کانال فارسی را فقط برای نشر این دین تدوین کرده اند و و انجیل را به تمام زبان های دنیا(حتی به به زبان کردی) ترجمه کرده اند و بین مردم توزیع می کنند و با تمام وجود در نشر و تبلیغ دین خود می کوشند در حالی که ما دین خود را فراموش کرده و به  فکر رقص و پای کوبی برای جشن کریسمیس هستیم نمونه داشتیم در همین شهر که زن از دست شوهرش گله داشته که به دین مسیحیت گرویده یا پدر از گرویدن پسرش بخاطر تبلیغ در پارک شهری به دین مسیحیت گرویده گزارش داده است. پس مسلمانان بدانید که بزرگ ترین دین دین اسلام بوده و تکمیل کننده تمام ادیان الهی می باشد و و برهمه لازم است که این دین را مقدس بشمارند.  و خداوند در این باره می فرمایند: وَمَنْ یَبْتَغِ غَیْرَ الْإِسْلَامِ دِینًا فَلَنْ یُقْبَلَ مِنْهُ وَهُوَ فِی الْآخِرَهِ مِنَ الْخَاسِرِینَ، هر کس غیر از اسلام دینی اختیار کند هرگز از وی پذیرفته نیست، و او در آخرت از زیانکاران است.

وی تصریح نمود: امروزه دیده شده که جوانان زیادی از آرم صلیب استفاده می کنند و دم از بابانوئل می زنند که لفظ بابانوئل یعنی: پدر حضرت عیسی که العیاذ بالله که این لفظ با لب قرآن مخالف بوده در حالی که خداوند در قرآن می فرماید که عیسی را همچون آدم بدون پدر خلق کرده ام.

امام جمعه موقت پیرانشهر در ادامه خاطر نشان کرد: الان بزرگان و دانشمندان غربی با تدبر در قرآن ایمان می آورند درحالی که تدبر و خوانش قرآن در بین ما کم شده است. فیلسوف گری میلر می گوید: روزی شروع به خواندن قرآن کردم تا بتوانم اشتباه و خطایی در آن پیدا کنم و با این کار عظمت و مقام مسیحیت را در دید مسلمانان بالا ببرم چون فکر می‌کردم قرآنی که ۱۴ قرن پیش در صحرا نازل شده است باید قدیمی و پر از اشتباه باشد. اما متوجه شدم در قرآن اشتباهی وجود ندارد و حتی قرآن به مسائل و امور زیادی پرداخته که در کتاب‌های آسمانی دیگر اثری از آنها دیده نمی‌شود. این کتاب، کنجکاوی و تعجب مرا برانگیخت تا آن را کامل مطالعه کنم. هنگام خواندن قرآن به آیه عظیم و شگفت‌انگیز ۸۲ از سوره نساء رسیدم که می‌فرماید: “افلا یتدبرون القرآن و لوکان من عند غیر الله لو جدوا فیه اختلافا کثیرا”. “آیا در معانی قرآن نمی‌اندیشند؟( تا بر آنان ثابت شود که وحی خداست) و اگر از جانب غیر خدا بود، در آن اختلاف بسیار می‌یافتند”   یکی از اصول علمی شناخته شده در حال حاضر، شناسایی و بررسی آرا و نظریات متفاوت است تا بتوان درستی آنها را اثبات کرد و می‌بینیم قرآن، مسلمانان و غیر مسلمانان را به تدبر و تفکر در آیاتش دعوت می‌کند تا در آن اندیشه کنند و بعد از تعمق دریابند که هیچ اشتباه و خطایی در قرآن جای ندارد. هیچ نویسنده‌ای در جهان وجود ندارد که کتابی بنویسد و با اطیمنان بخواهد اشتباه آن را بازگو کنند اما قرآن مردم را به تامل و اندیشه در آیاتش دعوت می‌کند. و خیلی از دانشمندان دیگر نیز با تدبر و تفکر در قرآن در باب علم جنین شناسی متحیر مانده اند. و باید بین دو مفهوم اسلام و مسلمان تفکیک قایل شد و آنچه که مسلمان امروزی انجام می دهد را به مکتب اسلام نسبت ندهند و دین اسلام دین پاک و بی نقص می باشد.

وی در خاتمه برای  توفیق مسلمانان در بارگاه خداوند دعا کردند و بر کفر و فسق و فساد غالب شوند و از خداوند متعال خواستار شدند که رزق و روزی  را به مسلمانان عطا کند و همه ی مریضان را شفا دهد. و خدایا از این نعمت برف و رحمت های دیگر ما را بی نصیب مگردان و از گناهان و خطاهای ما بیامرزد و این ویروس منحوس را از بین ببرد.

انتهای پیام

فهرست