شناسه خبر: 4682

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4682

 امام جمعه موقت بوکان
انسان در هر کسوتی بدون تقوا باشد موجب خسارت است
 ماموستا ملا عبدالله حسن زاده اظهار داشت: امروز جامعه نیازمند ازدواج آسان است این ازدواج آسمانی و در عین حال ساده و آسان را باید مورد توجه قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه این هفته شهرستان بوکان به امامت موقت ماموستا عبداله حسن زاده اقامه گردید.

وی با اشاره به ثبت یک توطئه در ۱۸ تیرماه در تاریخ انقلاب اسلامی، در سال ۱۳۵۹ رخ داد. گفت: کودتای آمریکایی در پایگاه هواپیمایی نوژه همدان شکل گرفت که متاسفانه چهره‌های شناخته شده در این کودتا همدست بودند که این بسیار درس آموز است، انسان در هر کسوتی بدون تقوا باشد موجب خسارت است.

وی با اشاره به اول ذی‌الحجه ۲۱ تیر، سالروز ازدواج حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه(س)،  خاطرنشان کرد: امروز جامعه نیازمند ازدواج آسان است این ازدواج آسمانی و در عین حال ساده و آسان را باید مورد توجه قرار دارد و آنچه امروز جامعه به شدت به آن نیاز دارد.

خطیب جمعه خاطر نشان کرد:  ۲۳تیرمصادف با آخرین حج پیامبر مکرم  اسلام (ص) در سال ۶۳۲ هجری قمری و در ایران افتتاح اولین مجلس خبرگان رهبری در سال ۱۳۶۲ بود.

وی افزود: چهار ماه قمری ذی القعده ،ذی الحجه ،محرم و رجب ماه های حرام هستند در این چهار ماه به جزء دفاع، جنگ کنار گذاشته می شود هدف از این کار ایجاد امنیت و اظهار علاقه ،آرام و آشتی برای حرمت انسان ها است.

و داستانِ دو پسر آدم هابیل و قابیل‏ را به درستى بر آنان بخوان، آنگاه که قربانى‏‌اى به پیش آوردند، پس، از یکى پذیرفته شد و از دیگرى پذیرفته نشد. قابیل‏ گفت: بى‏ گمان تو را خواهم کشت. [هابیل‏] گفت: خدا تنها از کسانى مى‏‌پذیرد که پارسایند. قابیل بخاطر حسادت به برادر که قربانی اش پذیرفته شده بود دست به قتل او زد.

وی در ادامه به آیه ۱، ۴ سوره مبارکه والفجر اشاره کرد و گفت: وَالْفَجْرِ سوگند به سپیده‏ دم وَلَیَالٍ عَشْرٍ و به شبهاى دهگانه وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ و به جفت و تاق  اللَّیْلِ إِذَا یَسْرِ و به شب وقتى سپرى شود.

ماموستا عبدالله حسن زاده در ادامه افزود: یکی از ماه های مهم سال ذی الحجه است ‌در این ماه خداوند عزوجل به حضرت ابراهیم (ع)دستور داد که اسماعیل (ع)پسرش را قربانی کند این کار برای حضرت ابراهیم (ع) آسان نبود که جگر گوشه اش ، پاره تنش را با دستان خود قربانی کند ولی چون خداوند متعال فرمان داده بود باید انجام می داد و ، وقتی که حضرت ابراهیم این موضوع را با پسرش اسماعیل (ع)درمیان گذاشت او هم به احترام پدرش و بخاطر دستور خداوند آماده این امر شد وقتی که حضرت ابراهیم می خواست فرزند خود را قربانی کند آیه نازل شد و به حضرت ابراهیم(ع) فرمود ای ابراهیم ما فقط خواستیم که تورا امتحان کنیم وتو از امتحان موفق شدی و دیگر لازم نیست فرزندت را قربانی ولی بجای اسماعیل گوسفندی را قربانی کن واز آن موقع قربانی سنت دیرین اسلام شروع شد.

خطیب جمعه خاطر نشان کرد: بزرگی و الگو قرار دادن حضرت ابراهیم در میان دیگر انبیاء به همین دلیل است و برای همین خداونداست که بارک تعالی ۳ دعای بزرگ وی را مستجاب فرمود

ماموستا حسن زاده در ادامه خطبه اظهار داشت: صبر و بردباری و شجاعت حضرت ابراهیم (ع)به گونه ای بود که قابل توصیف نیست و ایشان با شجاعتی که داشت تمامی بت ها را در زمان جاهلیت شکست بدون ترس از بت پرستان و ما هم باید برای زنده نگه داشتن سنت دیرینه اسلام قربانی کنیم در راه اسلام تا خداوند خود آجر و پاداش مان بدهد .خداوند به حضرت ابراهیم (ع) عزت وعزمت بزرگ بخشید وهمیشه با توکل به خدا عمل می کرد ما باید سنت دیرینه حضرت ابراهیم را زنده نگه داریم قربانی ضد خشونت است.

خطیب جمعه در پایان با دعا برای مسلمین ،شفای بیماران،برکت در رزق و روزی ،دوری از بلای کرونا، امنیت وآشتی، قناعت و صحت وسلامتی و کسانی که برای ترقی و تعالی اسلام می کوشند دعا کرد.

انتهای پیام

فهرست