شناسه خبر: 1612

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=1612

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه
انکار مسئله غدیرخم به منزله ناقص دانستن دین اسلام است
سید مهدی قریشی افزود: غدیر هم از نظر عقلی و منطقی و هم از نظر نقلی و روایی مسئله‌ای مستدل و مسجل است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ اهم بیانات حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در برنامه میعادگاه آدینه ۱۷ مرداد ماه ۹۹ اشاره به عید سعید غدیرخم کرد و گفت: ایام عید سعید غدیرخم را خدمت همه تبریک عرض می‌کنم، پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله در هجدهم ذی‌الحجه حضرت علی ابن ابی‌طالب علیه‌السلام را به عنوان جانشین، وصی و امام‌المسلمین معرفی نمودند.

امام جمعه ارومیه اظهار داشت: پیامبر گرامی اسلام در سال آخر عمر گرامی خویش مسئله حجه‌الوداع را مطرح کرده و اعلام کردند که عازم خانه خدا خواهند شد لذا مسلمین آماده شدند تا در محضر پیامبر اعمال حج را انجام دهند و وقتی اعمال حج به پایان رسید و پیامبر اسلام از مکه به سمت مدینه حرکت کردند در منطقه غدیرخم دستور توقف دادند و دستور خداوند در مورد امامت و ولایت حضرت امیرالمومنین را به مردم ابلاغ کردند.

پس از اعلام ولایت و جانشینی حضرت امیرالمومنین خیمه‌ای به عنوان خیمه امامت به پا کرده و مردم دسته دسته برای بیعت با علی ابن ابی‌طالب وارد خیمه شده و ضمن تبریک و بیعت با امیرالمومنین اعلام کردند که پس از این حضرت امیرالمومنین برای تمامی مومنان مولا و سرپرست هستند.

وقتی پیامبر اسلام دستور حرکت صادر کردند جبرئیل نازل شده و آیه اکمال دین را بر پیامبر نازل کردند که به خاطر ادامه‌دار بودن رسالت پیامبر اسلام به صورت امامت خداوند فرموده‌اند، امروز کافران برای از بین بردن دین اسلام مأیوس شدند لذا از کفار نترسید و فقط در مقابل خداوند خاشع باشید، امروز دین خود را بر شما کامل و نعمتم را تمام کردم و راضی شده و اسلام را به عنوان دین برای شما آماده کردم.

سید مهدی قریشی تصریح نمود: مسئله جانشینی پیامبر اسلام به قدری مهم است که انکار مسئله غدیرخم به این مفهوم است که انسان بر این معتقد باشد که پیامبر و قرآن، دینی ناقص از جانب خداوند برای بشریت آورده و دین خداوند ناقص است چرا که دینی که بر خوابیدن، بیدار شدن، لباس پوشیدن و تمامی مباحث ریز و درشت زندگی انسان قانون و توصیه داشته باشد اما در مسئله مهمی چون جانشینی پیامبر اسلام برنامه‌ای نداشته باشد ناقص است.

وی تاکید کرد: غدیر هم از نظر عقلی و منطقی و هم از نظر نقلی و روایی مسئله‌ای مستدل و مسجل است

در تمامی کشورها و حکومت‌ها قانون و مقرراتی برای انتخاب حاکم بعدی پس از فوت یا عزل حاکم فعلی وجود دارد و اگر چنین قانونی در قانون اساسی کشوری نباشد قانون اساسی آن کشور ناقص است لذا در دین اسلام نیز اگر کسی معتقد باشد که خداوند در مورد هدایت بشر بعد از رحلت پیامبر اسلام چیزی به مردم اعلام نکرده است باید به ناقص بودن دین اسلام معتقد بوده یا معتقد باشد که نقصان از جانب پیامبر اسلام بوده و پیامبر نسبت به معرفی جانشین بعد از خود کوتاهی کرده است.

مگر می‌شود پیامبری که بنابه صریح قرآن نسبت به ایمان آوردن مردم بقدری تلاش می‌کرد که نزدیک بود جان خود را از دست بدهد در مورد مسئله به این مهمی بدون راهنمایی مردم، دنیا را ترک کرده، لذا اگر مسئله غدیرخم و جانشینی امیرالمومنین را از عالم اسلام حذف کنیم ناچاریم.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: بر این معتقد باشیم که یا دین اسلام ناقص است یا پیامبر اسلام کوتاهی کرده است اما چون هر دوی این مسائل منتفی هستند پس مسئله غدیرخم مسئله‌ای انکار ناپذیر است.

مسئله و حدیث غدیر را حدود ۱۱۰ نفر از اصحاب پیامبر گرامی اسلام نقل کرده و اسامی همه آن‌ها مکتوب شده، در عالم اسلام حدیثی از پیامبر وجود ندارد که این تعداد از اصحاب آن را نقل کرده باشند لذا غدیر هم از نظر عقلی و منطقی و هم از نظر نقلی و روایی مسئله‌ای مستدل و مسجل است.

امام جمعه ارومیه خاطر نشان کرد: غدیرخم روز عیدالله الاکبر بوده و باید بزرگ و باعظمت شمرده شود.

در تاریخ اسلام دشمنان خالص حضرت امیرالمومنین نیز به مسئله غدیرخم و جانشینی حضرت اقرار کرده‌اند، عمروعاص یکی از دشمنان خالص حضرت و در مقابل حضرت در کنار معاویه ایستاد اما در قصیده جلجلیه صراحتاً به جریان غدیرخم پرداخته است.

تاریخ اسلام این مسئله را نشان داده که دشمنان ولایت و امامت با وجود اینکه در مقابل امیرالمومنین ایستادند اما در مجالس خصوصی خود به مسئله امامت و جانشینی حضرت اعتراف و اقرار کرده اند لذا این روز عیدالله الاکبر بوده و باید بزرگ و باعظمت شمرده شود.

انتهای پیام

فهرست