شناسه خبر: 1874

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=1874

مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
اولین مکانی که در روی زمین ساخته شده کعبه است
حجت الاسلام فعال آذر اظهار داشت: پس اولین زمینی که برای بشر قرار داده شده ، مسجد بوده است و بانی مسجد چه کسانی بودند ، انبیاء الهی بوده اند و حضرت ابراهیم و اسماعیل و قبل از آنها پدرمان حضرت آدم بانی مسجد بوده و خادم مسجد چه کسانی بودند ؛ خادم مسجد هم نبی بودند و ابراهیم و اسماعیل بوده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ همایش پرچمداران محراب ، ویژه کارگزاران نمونه مساجد اهل سنت آذربایجان غربی با حضور نماینده ولی فقیه در استان آذربایجان غربی برگزار گردید.

در این همایش ابتدا مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام فعال آذر افزود:

بسم الله الرحمن الرحیم الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

با آرزوی سلام و وقت بخیر خدمت عزیزان ، علماء ، هیئت امناها ، موذنین محترم مساجد ، از اینکه دعوت ما را قبول کردید و در این جلسه حضور پیدا کردید و با این مشکلات و سختی ها تشکر می کنیم انشاالله امیدواریم که خداوند از لحظاتی که در این جلسات سپری می شود از ما قبول کند.

کسب اجازه می کنم از یکایک عزیزان علمای معظم و سایر عزیزان و علی الخصوص حاج ماموستا بیضاوی ؛ امام جمعه محترم اهل سنت ارومیه و سایر علمای محترم و از حاج آقای بیضاوی تقدیر و تشکر می‌کنم که با این سنی که دارند در تمام جلسات ما، حضور فعال دارند.

حجت الاسلام فعال آذر اظهار داشت: فردا اولین روز ماه محرم است ماه محرم اولین روز سال قمری است و اول محرم اولین روز سال قمری است شما مستحضر هستید که ما دو تاریخ داریم یک تاریخ قمری و دیگری تاریخ شمسی که هر دو تای آنها مبدا و منشا آن هجرت پیامبر است هم شمسی ، هجری شمسی است و هم قمری ، هجری قمری ، منتها تفاوتی که هست با گردش ماه ۱۴۴۳ سال از هجرت پیامبر میگذرد و با گردش خورشید ۱۳۹۹ سال از هجرت پیامبر میگذرد سال قمری ۱۰ روز از سال شمسی کمتر است و این ده روزها در طول۱۴۴۰ سال جمع شده و در تقویم تاریخ مااین سالها فاصله انداخته است وگرنه هر دو تا هجری است  و از هجرت پیامبر محاسبه شده است.

وی تصریح نمود: در سال ۶۱ هجری قمری اولین روزهای سال ، امام حسین (ع) شهید شده‌اند لذا در طول تاریخ در این ۱۴۴۰ سال  معمولاً این ایام ، ایام حزن و ماتم مسلمانان است که پیشاپیش تسلیت عرض مینمایم.

مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: اولین مکانی که در روی زمین ساخته شده کعبه است و اولین مکان مسجد است ما در اعمالمون ؛ ۲۵ ذی القعده روز دحوالعرض است دحوالعرض آن روزی است که زمین قابل سکونت شده است کل زمین آب بوده و اولین جایی که قابل سکونت بشر در آن شروع شده ، از زیر کعبه بوده است و اولین بیتی که برای مردم قرار داده شده ، مکه است ،کعبه و مسجدالحرام است پس اولین زمینی که برای بشر قرار داده شده ، مسجد بوده است و بانی مسجد چه کسانی بودند ، انبیاء الهی بوده اند و حضرت ابراهیم و اسماعیل و قبل از آنها پدرمان حضرت آدم بانی مسجد بوده و خادم مسجد چه کسانی بودند ؛ خادم مسجد هم نبی بودند و ابراهیم و اسماعیل بوده‌اند.

پس اولین مکان مسجد ؛ بانی انبیا ، خادم انبیا و حضرت ابراهیم و اسماعیل مامور بوده‌اند ما با ابراهیم و اسماعیل عهد بستیم که بیت و خانه مرا را پاکیزه کنند برای عبادت کنندگان .

وی در ادامه تاکید کرد: مسجد در فرهنگ دینی ما یک مکان بسیار مقدس و بسیار مهمی است مسجد تمام شئونی که حرمت الهی ندارد میشه در آن این کارها را  انجام داد  مسجد هم جای نماز است هم جای جهاد است و هم جای عروسی است هم جای فعالیت‌های اجتماعی است .

ما در روایت داریم که در زمان پیامبر نبی اکرم (ص) ؛ یک شخصی دزدی می کرد نماز جماعت نیز حاضر می‌شد ؛ هم دزدی می‌کرد هم نماز جماعت حاضر می‌شد یک شبی از شبها رفت برای دزدی ؛ دید یک خانم تنهایی در یک خانه تنها های مجلل نشسته و تمام امکانات دارد و آن خانم هم تنها است با خود گفت که شکار ما امشب دوتا می شود هم شکار ناموسی می شود و هم شکار مالی ؛ این خانم اهل معنویت و اهل قرآن خواندن بود یک آیه خواند ؛ این دزد متحول شد نه دزدی کرد و نه هتک حرمت کرد ؛ برگشت و در نماز ظهر فردا حاضر شد نماز ظهر را محضر پیامبر خواندند. یک خانم مشرف شد خدمت پیامبر اکرم و عرض کرد یا پیامبر من بیوه زن هستم و همه چیز دارم اما شوهر ندارم دیشب هم یک دزدی آمده بود و من ترسیدم .

مرا به عقد کسی در آورید همانجا پیامبر با چشم وحیانی خود اشاره کرد به همان دزد و همان دزدی که دیشب قرار بود دزدی بکند نکرده بود گفت تو متاهل هستید یا مجرد، عرض کرد مجرد هستم فرمود آیا میخواهید ازدواج کنید ؛ گفت آری یا پیامبر می خواهم ازدواج کنم. و پیامبر آن زن را به عقد جوان در آورد و اون جوان ؛ وقتی همراه آن خانم می آمد به خانه متوجه شد که دیشب میخواست از آن خانه دزدی کند ؛ آن زن صاحب همان خانه است که میخواست دزدی ناموس و مال کند ولی به خاطر خدا نکرد خداوند متعال هم به رضای خدا اون خانم را به عقد آن مرد و یا جوان درآورد.

فعال آذر در ادامه خاطر نشان کرد: نبی اکرم (ص) در مسجد هم عقد انجام می داد تنها مسجد محل عبادت نیست درست است فی البداع مسجد محل سجدگاه و عبادتگاه است اما فقط این نیست ؛ پیامبر اکرم تمام کارهایشان را در مسجد انجام میداد.

مدیر دفتر افزود: لذا مسجد را محدود کردن به مسائل فقط عبادت در واقع ظلم کردن به مسجد است مسجد باید کارگشا و مشکل گشا و راهگشا باید باشد هم از نظر معنوی و هم از نظر مالی؛ ما قبل از انقلاب ۳۷۰ مسجد در آذربایجان غربی داشتیم اما به برکت انقلاب اسلامی الان ۲۱۰۰ مسجد در استان داریم که مساجد ما بعد از انقلاب به قدری زیبا و بزرگ ساخته شدند که قابل توصیف با مساجد قبل از انقلاب نیستند. لذا میطلبد ما روحانیون و هیات امنا و خادمین تلاش کنیم تا جوانان و مردم را به مساجد رغبت دهیم .

در آخر این همایش از کارگزاران نمونه مساجد استان آذربایجان غربی تجلیل به عمل آمد.

انتهای پیام

 

فهرست