امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده
ای مسلمان در مسیر زندگی، منتظر خرق عادت های غیر معقول و بی جا نباش
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: مسلمان واقعی کسی است که مردم از دست و زبان وی ایمن باشند و مهاجر کسی است که از منهیات و تبعیت از هواهای نفسانی خودداری کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه اهل سنت این هفته شهرستان نقده به امامت ماموستا سنار تمر نژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد، امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن اشاره کردن به سیره مبارک رسول اکرم (ص)، افزود: هجرت ایشان سبب تغییر تاریخ بشریت در عرصه های مختلفی شد. بعبارتی؛ حد فاصل بین تمدن و جهالت و بنوعی سبب ایجاد تمدنگرایی و رهاشدن از جهالت شد. قرآن کریم این دو دوران را با تفاوت قراردادن در آیات و احکام و رهنمود های خاص مکی و مدنی، تبیین و اظهار میدارد.

وی افزود: امت اسلامی باید بداند که با مستمسک قراردادن سیره رسول اکرم (ص) میتواند در مشاکل روزمره قلب خود را با رویدادها و درس گرفتن از برخورد کردن آن حضرت با مشکلات، تسلی بخشد و راه عبادت و عبودیت را بازشناسد.

امام جمعه اهل سنت نقده ضمن اشاره به قرآن بعنوان بزرگترین معجزه رسول اکرم (ص)کرد و گفت: مشرکان مکه پس از آگاه شدن از هجرت رسول اکرم (ص) بهمراهی حضرت ابوبکر (رض) از مکه مکرمه برآن شدند که ایشان را در مقابل صد شتر بعنوان جایزه، بازگردانند و در این بین عده کثیری درپی آنان به جست و جو پرداختند. یکی از معجزات رسول اکرم (ص) در مسیر هجرت افتادن مکرر سوار کاری بود که جهت کشتن ایشان برآمد اما چون اراده خداوند چیز دیگری بود هر بار آن سوارکار از اسب خود برزمین می افتاد و تا نهایتا ایشان را امان داده و این معجزه آن حضرت سبب هدایت وی شد.

ماموستا تمرنژاد خاطر نشان کرد: در مسیر هجرت رسول اکرم (ص) بهمراهی حضرت ابوبکر (رض) از کنار چادر نشینی گذشت کردند که تشنگی و خستگی سبب آن شد که از صاحب چادر درخواست شیر نمودند و این درحالی بود که تنها گوسفندی پیر و لاغر که بسبب ناتوانی در راه رفتن با گله که شیری نداشت جامانده بود. رسول اکرم (ص) با گرفتن اذن از صاحب آن و با استعانت از نام خداوند متعال دست مبارکشان را بر پشت آن گوسفند کشیدند که ناگاه شیر در پستان های گوسفند بقدری جمع شد که هم از آن نوشیدند و هم برای صاحب آن مقدار زیادی را دوشیدند

خطیب جمعه تصریح نمود: اگر بنده خداوند در جهت کسب رضایتمندی و وجه لله عملی انجام دهد بی شک معیت خداوند همراه وی خواهد بود و در تنگناها و سختی ها تحقق آن وی را یاری میرساند.

وی در ادامه افزود: هجرت رسول اکرم (ص) حاویه نکات ارزشمندی است که توجه به آن سبب آشنایی با راه عبودیت و شناختن مسیر هدایت و منضبط شدن عقل و منطق در بررسی کردن رویدادها است و بعبارتی گویای آن است که ای مسلمان در مسیر زندگی منتظر خرق عادت های غیر معقول و بی جا نباش. زیرا رسول اکرم (ص) با وجود اذن از طرف الله متعال بموجب هجرت و اطمینان خاطر آن حضرت در معیت خداوند و رضایتمندی خداوند در امر مقدس هجرت از مکه بسوی مدینه، باز ایشان محتاطانه و در چهارچوب عقل و منطق و تلاش برای کسب اسباب و فراهم نمودن هجرتی امن عمل نموده و این دستور و توفیق الهی را بجهت رعایت نکردن نکات امنیتی تفسیر ننمودند بلکه همواره مانند عبدی خالص در پی کسب برکات الهی قدم بمیدان نهاده و در رسیدن به این آرمان مقدس از هیچ تلاشی فروکش نکردند. ایشان راه توکل کردن صحیح و محل آن؛ که عبارت باشد از کسب و فراهم نمودن مسبباتِ عمل و در نهایت توکل بر خداوند را تبیین نمودند و نیک میدانیم که برای امر هجرت آن حضرت با حضرت ابوبکر (رض) مشورت نمودند و ابوبکر صدیق بموجب سهولت در تحقق آن سرانجام حتمی مسبباتِ سفر را فراهم نمودند. تهیه و رسیدگی به دو اسب جهت سفری دور، پناه گرفتن به غار ثور، خوابیدن حضرت علی (رض) در رختخواب آن حضرت و…….

وی اظهار داشت؛ هجرت رسول اکرم (ص) دارای دو نکته مهم که عبارت باشند از طریقه صحیح توکل و محل آن بعد از انجام مسببات و صبر پیشه کردن در مقابل مشکلات و مصائب روزگار میباشد. زیرا که این وعده خداوند است؛ پس از هر سختی آسانی پدیدار خواهد شد. در ادامه افزود؛ اگر آن حضرت سرزمین خود را در راه کسب رضایتمندی خداوند و تبلیغ دین مبین اسلام ترک نمودند، پس خداوند مدینه ای پر برکت و حاصلخیز به ایشان عنایت فرمودند.

حاج ماموستا سنار تمرنژاد با استناد بر حدیث رسول اکرم (ص) ضمن اشاره کردن به انواع هجرت ها، بیان کرد؛ مسلمان واقعی کسی است که مردم از دست و زبان وی ایمن باشند و مهاجر کسی است که از منهیات و تبعیت از هواهای نفسانی خودداری کند.

وی در خاتمه ضمن اشاره کردن به ۸ شهریور سالروز مبارزه با تروریسم بمناسبت شهادت مظلومانه آیت الله باهنر و رجایی، افزود؛ ترور عملی غیر متعارف و مذموم از منظر شرع مقدس اسلامی بوده و ما این عمل شنیع را عملکردی بدور از مدار انسانیت قلمداد نموده و آنرا محکوم مینماییم خواه در هر مکان و زمانی که باشد و خواه ترور شخص یا شخصیتی که باشد. وی در ادامه ضمن تشکیل دولت سیزدهم، شروع خدمت رسانی و آماده بکار شدن و خدمت رسانی به ملت شریف ایران را تبریک عرض نمود و ضمن دعای خیر فرارسیدن ۴ شهریور روز کارمند را تبریک و تهنیت عرض نمود و آنرا فرصت و تحفه الهی در جهت خدمت کردن به جامعه معرفی نمودند. در ادامه جهت رسیدگی و تامین بودجه پروژه احداث غسال خانه آرامستان شهرستان نقده، از کلیه فعالین مدنی و خیرین جهت همکاری دعوت بعمل آمد.

انتهای پیام

فهرست