نماینده ولی فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه
بالابردن آستانه صبر و تحمل از دستورات صریح دین اسلام است
حجت الاسلام سید مهدی قریشی اظهار داشت: یکی از خصوصیات افراد متقی در بیان حضرت امیرالمومنین علیه السلام داشتن ثبات در ناملایمات است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه اظهار داشت: یکی از آداب مهم زندگی، صبر و تحمل است و مسلمین باید در زندگی سختی ها و مشکلات را تحمل کرده و آستانه تحمل خود را بالاتر ببرد.

وی افزود: برخی از افراد در مقابل مشکلات و سختی ها مانند دریا و اقیانوس هستند و هرچه مشکلات به سوی آن ها آید آرامش آن ها را بهم نمی زند.

اما برخی آستانه تحمل بسیار پایینی دارند و با کوچکترین تکان صبر آن ها سرریز می کند.

امام جمعه ارومیه خاطر نشان کرد: نداشتن صبر و تحمل از جمله آسیب های جامعه در خانواده و خارج خانواده است و سبب می شود با کوچکترین ناملایمات صبر و تحمل افراد تمام شود و عکس العمل غیر درست از خود نشان دهند.

سید مهدی قریشی تصریح نمود: یکی از خصوصیات افراد متقی در بیان حضرت امیرالمومنین علیه السلام داشتن ثبات در ناملایمات است.

خداوند در قرآن کریم انفاق در سختی ها، فروخوردن خشم و گذشت از مردم را از ویژگی های افراد متقی برشمرده است.

براساس روایتی از امام صادق علیه السلام خداوند جسد کسی را که مالک نفس خود در عصبانیت، ترس، شهوت و غضب باشد در آتش نمی سوزاند.

لذا حضرت در روایتی دیگر فرموده اند که کسی که در هنگام خشم و غضب مالک نفس خود نباشد از شیعیان اهل بیت علیهم السلام نیست.

نماینده ولی فقیه در استان اظهار داشت: بهترین راه برای بالابردن آستانه صبر و تحمل کنترل و مدیریت زبان در هنگام عصبانیت و مشکلات است لذا انسان هنگام عصبانیت باید سکوت نماید تا آستانه تحمل او بیشتر شود.

در مسئله کنترل و مدیریت زبان فرقی بین زبان گفتاری و نوشتاری وجود ندارد لذا انسان نباید در حالت عصبانیت شروع به نوشتن چیزی علیه کسی نماید.

کنترل زبان در مسئله صبر و تحمل بسیار مهم است چرا که بیشتر پرونده های موجود در دادگستری نیز در حوزه توهین و فحاشی بوده و مربوط به زبان است.

امام جمعه ارومیه در ادامه افزود: یکی از مشکلات موجود در داخل خانواده ها نیز، پایین بودن آستانه صبر و تحمل در بین اعضای خانواده است و سبب بروز اختلافات و طلاق می شود.

براساس روایتی از امام باقر علیه السلام هر مردی کلمه ای از سخنان ناخوشایند همسر خود را تحمل کند خداوند او را از آتش آزاد کرده و بهشت را بر او واجب می کند.

براساس روایتی از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله هر مردی بد اخلاقی همسر خود را تحمل کند خداوند به او ثواب صبر و تحمل حضرت ایوب علیه السلام را خواهد داد و هر زنی بد اخلاقی همسر خود را تحمل کند خداوند به او ثواب آسیه همسر فرعون را به او خواهد داد.

سید مهدی قریشی خاطر نشان کرد: هنر زندگی این است که انسان آستانه تحمل خود را بقدری بالا ببرد که با کوچک ترین مسئله صبر او لبریز نشود.

انتهای پیام

فهرست