امام جمعه سردشت
بدبخت ترین مردم در روز قیامت کسانی هستند  که دو چهره دارند
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: خداوند در سوره نساء میفرمایند : کسانی که دو چهره هستند و می خواهند خدا را فریب دهند  اما خداوند آنان را عذاب سختی  می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نمازجمعه این هفته شهر سردشت به امامت ماموستا محمد واوی امام جمعه سردشت اقامه گردید.

ماموستا واوی به موضوع نفاق و دو رویی اشاره کرد و گفت: انسان خود را بهتر می شناسد و میداند که دارای چه شخصیتی هست ؟ اما مردم ما را چگونه می شناسند ؟ برخورد ما با دیگران چطور هست ؟ هر روز صبح که در آینه نگاه می کنیم  و چهره خود را می بینیم و به بیرون از خانه می رویم آیا در بیرون نیز همان چهره را داریم ؟ یا نقاب دیگری به صورت می زنیم و با دیگران رفتار می کنیم ؟ آیا مثل یک انسان راستگو و مهربان و منصف هستیم و همه صفت های خوبی که خود را با آن به مردم معرفی می کنیم  همانطور هستیم یا نه ؟ آیا در ظاهر و باطن یکی هستیم ؟ اما اگر این طور نباشد در مقابل خداوند متعال سرافکنده و شرمنده می باشیم.

امام جمعه در ادامه به شعری از بایزید بسطامی اشاره کرد و افزود: همانطور که هستیم رفتار کنیم  اگر انسان خوب ، منصف  و راستگو نیستیم همانطور رفتار کنیم و ببینیم آیا می توانیم در جامعه جایگاهی داشته باشیم. یکی از آفت های که در اجتماع وجود دارد و می تواند جامعه را به نابودی بکشاند  همین دو زبانی و دو چهره بودن هست. قرآن کریم در چند جا به این مورد اشاره کرده در سوره بقره  که بیست آیه از سیزده آیه مربوط به نفاق و دو رویی است.یکی از خصوصیات بشر خصلت های است که بحث کردیم ما اشرف مخلوقات هستیم  به نسبت بسیاری از حیوانات و خداوند متعال به ما عقل و شعور  عطاء فرموده است. اما حیوانات با حیوانیت خود  تا الان دو رویی و نفاق نداشته اند  و اگر دچار خشم و غضب   و خوشحالی شوند آن را با یک سری علائم آشکار می کنند. اما ما انسانها اگر این آثار را داشته باشیم به غیر از پروردگار شاید کسی نتواند تشخیص دهد.

واوی در ادامه تصریح کرد : اگر مردم همانطور که در ظاهر به یکدیگر محبت می کنند اگر در باطن هم به این شکل باشند  این جامعه به مدینه فاضله تبدیل می شود ، اما اگر این فقط ظاهر سازی باشد آدم دچار نفاق ، دورویی و چاپلوسی می شود.

وی در ادامه سخنان خود به حدیثی از پیامبر(ص) اشاره کرد و گفت : بدبخت ترین مردم در روز قیامت کسانی هستند  که دو چهره دارند و ظاهر و باطنشان یکی نیست و در مقابل مردم یک جور رفتار می کنند و در خلوت جور دیگر.

خطیب جمعه خاطر نشان کرد: نفاق و دورویی  از صدر اسلام وجود داشته از انواع کارشکنی و ضعیف کردن روحیه مسامانان در جنگ بدر و چند ها توطئه ها بر علیه پیامبر اکرم ( ص)

کسانی بودن در کنار پیامبر (ص) راستگو و صادق و مسیرشان مشخص بود وکسانی بودن در مقابل پیامبر و بر علیه او آشکارا شمشیر می زدند اما عده ای بودند که به خدا و پیامبر ( ص ) ایمان می آوردند  و در صف مسلمانان بودند اما همیشه به فکر توطئه و ضربه زدن به مسلمانان بودند و این بزرگترین آفت برای دنیای اسلام بود.

وی در ادامه افزود : هنوز هم در جامعه افرادی وجود دارند که تا حالا مسیر خود را مشخص نکرد ه اند اما چرا این گونه افراد در جامعه به وجود می آیند؟به طور خلاصه اشاره می کنیم . یکی طمع ورزیدن به مال دنیا و ثروت و دومی ترس به خاطر از دست دادن موقعیت اجتماعی خود .اگر ما بخواهیم این افراد را بشناسیم  و بدانیم آیا ما این خصلت ها را داریم،  پیامبر اکرم ( ص ) به بعضی از این علائم اشاره می کند و قرآن کریم در این مورد بحث می کند کسانی که در بین مردم اظهار مسلمان بودن می کنند اما در باطن اینگونه نیستند خداوند در سوره نساء میفرمایند : کسانی که دو چهره هستند و می خواهند خدا را فریب دهند  اما خداوند آنان را عذاب سختی  می دهد و دومین نشانه خیلی سریع تغییر جهت می دهند و با هر بادی به این طرف و آن طرف می روند و سومین نشانه تملق و چاپلوسی و تکبر و خود بدتربینی  در درونشان وجود دارد

امام جمعه در خاتمه حدیثی از پیامبر نقل کرد وگفت : نفاق اعتقادی از نفاق عملی خیلی مهم تر است.

منافق اعتقادی ، در دلش هیچ گونه اعتقادی به خداوند ندارد ولی منافق عملی با وجود اعتقاد به خداوند ، به دنبال کسب رضایت مردم است . و سه نشانه مهم منافق را نام بردند:

موقعی که صحبت می کنند دروغ می گویند.

اگر وعده ای دادند خلاف آن عمل می کنند

خیانت در امانت می کنند.

انتهای پیام

فهرست