روحانی شاخص ماکو
بزرگان اهل سنت سالهای سال در محضر نوادگان پیامبر (ص) حضور داشته اند و کسب فیض نموده اند
ماموستا فریدون خلیلی افزود: متوسل شدن به خداوند از طریق اولیای الهی و خاصه امام رضا(ع) برای حاجات دنیوی و اخروی و واسطه قرار دادن این بزرگوار برای مغفرت و بخشش گناهان برای انسان روح امید را زنده نگه می دارد و انسان امیدوار است که خداوند به واسطه آبروی این بزرگواران مشکلات و حاجات انسان را برآورده میکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، ماموستا فریدون خلیلی از روحانیون شاخص ماکو، طی گفتگو با رابط خبر دفتر استانی ضمن تبریک به مناسبت ولادت ستاره تابناک آسمان ولایت و امامت امام رضا (ع) و جایگاه امام رضا (ع) در بین اهل سنت گفت: بزرگان اهل سنت سالهای سال در محضر بزرگان دین اسلام و نوادگان پیامبر (ص) حضور داشته اند و کسب فیض نموده اند و همیشه اقرار به بزرگی و عظمت جایگاه آنها داشته اند. برای نمونه تربیت یافتن امام شافعی در محضر امام صادق(ع) تنها یک نمونه از چندین نمونه تعامل و اردت بزرگان اهل سنت به ائمه می باشد.

بزرگان اهل سنت با اعتراف به جایگاه والای امام رضا (علیه السلام)، سخنان و اعتراف های شگفتی درباره ابعاد معنوی آن حضرت داشته اند. به عنوان نمونه می توان به این جمله ابن صباغ مالکی اشاره کرد که به نقل ا اهل علم می فرمایند: علی بن موسی الرضا داری والاترین و وافرترین فضایل و کرامات و برخوردار از برترین اخلاق و صورت و سیرت است که از پدرانش به ارث برده است.

وی اشاره به آثار زیارت امام رضا(ع) کرد و افزود : زیارت قبر سنت پیامبر (ص) است چون پیامبر می‌فرمایند زیارت قبور مرگ را بیاد انسان می آورد وبیشتر قبر مادرشان را زیارت میکردند. از حضرت عایشه رضی الله عنها روایت است که پیامبر (ص) کیفیت وآداب زیارت قبور را برایم آموخت و فرمودند: فامرنی ربی آتی البقیع فاستغفرلهم قلت کیف اقول یارسول الله قال قولی: السلام علی اهل دیار من المومنین والمسلمین یرحم الله المستقدمین منا والمستاخرین وانا انشاالله بکم لاحقون. احادیث زیادی دراین موارد آمده است، مخصوصا زیارت قبور اولیاء همچون امام رضاع یاامام حسن ع یا امام حسین ع وقبرستان بقیع که از یاران واصحاب عزیز پیامبر ص  وحضرت فاطمه رضی الله عنها در آنجا هستند. زیارت اولیاء الله خیلی مهم است، چون اولیاء الله  دوستان خداوند هستند. در خصوص امام رضا(ع) هم زیارت قبر این بزرگوار بی شک آثار و برکاتی دنیوی و اخروی را به همراه دارد که برای نمونه می توان به ایجاد الفت بین مذاهب اسلامی اشاره کرد. زیارت و تکریم قبور امامان و امام رضا در بین اهل تشیع از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و لذا توجه علمای اهل سنت به این موضوع و تکریم مقام این ائمه باعث از بین رفتن کدورت ها و نقش بر آب شدن دشمنی های دشمنان خواهد بود. از طرفی دیگر ما معتقد هستیم که پیامبر (ص) و ائمه و بزرگان دین نمرده اند و فقط حضور فیزیکی در بین ما ندارند در حالی که برکات روح عظیمشان بر زندگانی ما جاری است.

ماموستا خلیلی ، توسل به امام رضا در بین بزرگان اهل سنت کرد و اظهار داشت: متوسل شدن به خداوند از طریق اولیای الهی و خاصه امام رضا(ع) برای حاجات دنیوی و اخروی و واسطه قرار دادن این بزرگوار برای مغفرت و بخشش گناهان برای انسان روح امید را زنده نگه می دارد و انسان امیدوار است که خداوند به واسطه آبروی این بزرگواران مشکلات و حاجات انسان را برآورده میکند.

انتهای پیام

فهرست