شناسه خبر: 976

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=976

امام جمعه اهل سنت شاهین دژ
بندگان صالح خدا مایه ی برکت جامعه ی بشری هستند
ماموستا احمد ویسی افزود:ولایت او از ابتدای امر به نحو بسیار ستوده و خصوصیات و اوصافش از مسائل بسیار شگفت انگیز بود و مقامات عالی و شرافت ایشان در جایگاه و مرتبه بلندی قرار داشت. بزرگی و شرافت پدران آن حضرت از روز آشکارتر و از خورشید روشن تر است. اما ویژگی های اخلاقی و صفات خاص او به گونه ای است که احدی به رتبه ایشان نمی رس

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، ماموستا احمد ویسی امام جمعه اهل سنت شاهین دژ ، طی گفتگو با رابط خبر دفتر استانی ضمن تبریک به مناسبت ولادت ستاره تابناک آسمان ولایت و امامت امام رضا (ع) و جایگاه امام رضا (ع) در بین اهل سنت گفت:

امام على نام عالى نسب‏  ،                 پناه عجم مقتداى عرب‏

از آنرو رضا گشت او را لقب  ،         از او بود راضى جهان آفرین‏

ولادت باسعادت خاندان نبوت اهل زهد و تقوا سسله کاروان  صلحا حضرت امام موسی الرضا را به همه ی مسلمانان جهان تبریک عرض مینمایم.

حضرت رضا درمیان مسلمانان جهان جایگاه ویژه ای دارد وکمترخانواده ی مسلمان هست که یکی از اعضای خانواده اش اسم مبارک رضا نباشد.

و دربین علمای کبار اهل سنت به روایات متعدد ازاین شخصیت والامقام یادشده است وبطوراختصاربه بعضی ازفرمایشات این برگواران اشاره میکنم : [سمعانی شافعی (۵۶۲ ق) دودمان امام(علیه السلام)را این گونه بیان می کند: «علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب(علیه السلام)».کنیه و القاب

نام مبارک آن حضرت علی می باشد و به نظر اهل سنت ایشان در اهل بیت پیامبر، سومین شخصی است که بعد از امام علی ۷و امام سجاد(علیه السلام)(علی بن الحسین)، علی نامیده شده است.

کنیه آن حضرت ابوالحسن می باشد؛ چنان که امام کاظم(علیه السلام)، پدر بزرگوار امام رضا(علیه السلام)نیز می فرماید: «فرزندم هم کنیه من است.»

محمد خواجه پارسای بخاری حنفی (۸۲۲ ق)

او در باره امام رضا(ع)می گوید: «و مِنْ ائمه اهل البیت ابوالحسن علی الرضا بن موسی الکاظم رضی اللَّه عنهما…». سپس در ادامه، فضایل و کرامات امام رضا(ع)به ویژه جریان ورود آن حضرت به نیشابور و استقبال گسترده و بی نظیر علمای بنام اهل سنت و مردم از امام و حدیث سلسله الذهب را نقل می کند.

ابن حجر عسقلانی شافعی (۸۵۲ ق)

عسقلانی می گوید: «علی بن موسی الرضا صَدوقٌ من کبار العاشره؛[۳] علی بن موسی (ع)فردی راست گو و از بزرگان طبقه دهم بود»

ابن صبّاغ مالکی (۸۵۵ ق)از والاترین مناقب و ویژگی هاست و همان گونه که نیروهای لشکر پشت سر هم و پی در پی حرکت می کنند، فضایل و مناقب ایشان نیز پی در پی و لا ینقطع است. ولایت او از ابتدای امر به نحو بسیار ستوده و خصوصیات و اوصافش از مسائل بسیار شگفت انگیز بود و مقامات عالی و شرافت ایشان در جایگاه و مرتبه بلندی قرار داشت. بزرگی و شرافت پدران آن حضرت از روز آشکارتر و از خورشید روشن تر است. اما ویژگی های اخلاقی و صفات خاص او به گونه ای است که احدی به رتبه ایشان نمی رسد…»گفتنی است که بندگان صالح خدا مایه ی برکت جامعه ی بشری هستند اخلاق حسنه صداقت وعدل ودادگری ایمان واخلاص هدایای ارزنده ای ازجانب این بزرگواران است که دل پیروانش را مملوازعشق مینماید.

انتهای پیام

فهرست