امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده
بنیان ، پایه و اساس سعادتمندی خانواده بسته به نوعیت ازدواج است
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: خانواده نهاد کوچکی از جامعه و اجتماع است و راه چاره اصلاح جامعه در گرو اصلاح آن می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه اهل سنت این هفته شهرستان نقده به امامت ماموستا سنار تمر نژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن اشاره نمودن به افاضه الطاف الهی در این هفته و بارش برف در اقصی نقاط جهان و نمایان شدن طبیعت زیبای زمستانی، خداوند را شاکر و همچنین ضمن طلب فزونی و استدام نعمات الهی، افزود: بنیان و پایه و اساس سعادتمندی خانواده بسته به نوعیت ازدواج است، زیراکه مسبب ایجاد آن، ازدواج موفق و انتخاب صحیح است. وی افزود: خداوند متعال برای تربیت، ترقی و تعالی انسان و پیدا کردن و وصول الی الله درهای زیادی را گشوده و بدانها راهنمایی نموده است که یکی از این طرق مسئله خانواده و تربیت آن است، خانواده نهاد کوچکی از جامعه و اجتماع است و راه چاره اصلاح جامعه در گرو اصلاح آن می باشد.

خطیب جمعه خاطر نشان کرد: در هرجایی از جهان برای تداوم نسل بشریت و پیشرفتهای مادی و معنوی جامعه نیاز به خانواده و جاری بودن آن بر ارزش های جامعه و حرکت نمودن در جهت تحقق اهداف والای آن جامعه محسوس خواهد بود. در عرف اسلامی خانواده متشکل از زن و مردی است که تعامل و تکاپوی آنان در تحقق و تکامل از منظر روحی و روانی و همچنین تحقق اهداف جامعه اسلامی که بر پایه عقدی شرعی  در بین آنان قرائت شده است در جریان می باشد، و فرزندان آنان نیز ثمره و فرع آنانند و این طبیعیست که در چنین حالتی فرع تابع اصل خویش باشد، به عبارتی دیگر؛ بنیان خانواده بر چه اساسی باشد فرزندان نیز تربیت شدۀ آن فضا و خانواده هستند و تربیت و رشادت جسمانی و معنوی خویش را در جریان رفتارها و واکنشهای آن خانواده می یابند.

ماموستا سنار تمرنژاد تصریح نمود: خداوند اهمیت بسزایی به خانواده و هشدارهای مکرری در اهمیت اصلاح نمودن آن فرموده است، در اولین وهله خداوند جایگاه والدین را در خانواده بعنوان منبع و خزانه مهر، محبت و عطوفت در خانواده نشان میدهد سپس جایگاه خواهران و برادران را نیز تبیین میفرماید که رمز موفقیت و ظافر آمدن آنان بر مشاکل و سختی ها در پی اتحاد و اعتماد بر یکدیگر خواهد بود.

وی در ادامه افزود: متاسفانه امروزه آن ارزش اجتماعی خانواده در بین بسیاری از خانواده ها کمرنگ شده خواه مسبب آن ناهنجاری های رفتاری و باورهای غلط بوده باشد و خواه وجود امکانات و موسسات و… همچون مهد کودک، دبستان و… که هرکدام در شکل گیری فرزندانمان دخیل هستند، امروزه هرکدام سبب کمتر شدن تربیت و تسلط خانواده بر فرزندان شده و بیشتر فرزندان در این موسسات تربیت یافته و از اوان کودکی یاد خواهند گرفت؛ آنگونه باید و شاید متکی بر خانواده خویش نباشندوی اظهار داشت؛ همه جامعه شناسان و روانشناسان اذعان بر این نکته اساسی دارند که اوج شکل گیری رفتاری فرزندان یک خانواده در سنین کودکی آنان است که رفته رفته این اثربخشی کمتر و کمتر خواهد شد، بر این اساس تربیت فرزندان تحت نظر خانواده در این سنین نقش بسزایی دارد. حال در جامعه امروزی که تسلط خانواده ها بر فرزندان رفته رفته کم رنگ تر شده است، چاره چیست!؟ در ادامه با استناد بر آیه ۱ سوره نساء افزود؛ خداوند متعال دو اصل اساسی را برایمان عنوان میفرماید؛ ۱- برچیدن تفکر فرق بین زنان و مردان و درک حقیقت تقوا بعنوان عامل برتری در بین آنان، زیراکه این تفکر غلط و تبعیض آمیز سبب بالا رفتن سطح توقع و یا سرخوردگی اعضای خانواده خواهد شد و این خود عامل برچیده شدن اتحاد و اعتماد آن خانواده خواهد بود. این آیه اولین دیدگاه کلی و اولیه را به ما نشان میدهد و در همین راستا بسیاری از مفسرین این آیه را آیه خانواده، تفسیر نموده اند. طبق این آیه شریفه آنچه که اهمیت دارد؛ پیشه نمودن تقوای الهی و جاری ساختن نوعی ارتباط متقابل و یکسان، و ایجاد یک بینش و فرهنگی خاص که بر گرفته از تعالیم دینی است که حقوق هر دو را بدور از تبعیض در بر میگیرد. این اولین اصل و رکن رکین آن است زیراکه خداوند تفکرات غلط و غیر متوازن را بر میچیند و در مورد زن و مرد اشاره میفرماید که از یک نفس واحد خلق شده و ما میدانیم؛ خلقت مردان و زنان از یک نفس واحده مستلزم؛ مودت، رحمت، احترام، اکرام، زندگی برابری و… را در بین زنان و مردان اقتضا می نماید.

خطیب نماز جمعه در ادامه اظهار داشت: زنان جایگاه ویژه ای در جامعه دارند و شخصیت های متعددی در اطرافمان را تشکیل میدهند، همانند؛ مادر، همسر، دختر، خاله و… که حرمت هریک از آنان واجب و از جانب خداوند متعال معین شده است.

وی در ادامه با استناد بر حدیث رسول اکرم (ص) خطاب به مامومین افزود: مگر نشنیده اید که رسول الله (ص) سه بار فرمودند؛ محبتتان باید به نسبت مادرانتان زیاد باشد و سپس محبت به نسبت پدر را بیان فرمود.

امام جمعه اهل سنت نقده بیان کرد: زنان و مردان با همدیگر فرق و تفاوت هایی دارد و اینگونه نیست که در همه مسائل و موارد با یکدیگر فرقی نداشته باشند، باید توجه داشت؛ این تفاوت ها برمیگردد به تفاوت از نگاه سایکولوژیک و فیزیولوژیکی فرد، به عبارتی؛ تفاوت از نگاه اندام و روان آنان است که همگان معترف به آن هستند و این معقوله جای بحثی ندارد، اما آنچه که در وجود هریک نهفته است و بایکدیگر تفاوتی ندارند؛ وجود انسانیت در نهان آنان است.

خطیب جمعه در ادامه پیشاپیش ضمن عرض تبریک فرارسیدن روز زن، مصادف با ۲۰ جمادی الثانی بمناسبت میلاد باسعادت حضرت فاطمه زهرا (س) عنوان نمود: این روز و گرامی داشتن زنان با نام نهادن آنان و قرار دادن روزی برای آنان خود بهانه و نشانگر و مدرسه ایست تا که جایگاه زنان در جامعه شناخته شده بماند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: امید است که این قشر بزرگوار از جامعه با الگو قراردادن دختران و همسران رسول اکرم (ص) بتوانند گامی موثر و مثبت در تربیت فرزندان خویش برداشته و در تربیت جامعه سهیم باشند.

انتهای پیام

فهرست