امام جمعه اهل سنت نقده
تجارت داخلی و خارجی بر پایه قوانین اسلامی در بین مسلمین گسترش یافت
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: امروزه امت اسلامی برای دیدن رشد و شکوفایی اقتصادی و مثمر ثمر بودن فعالیت های تجاری و بازرگانی، باید احکام و قوانین مربوط به آنرا بدانند، متعهدانه و متخصصانه عمل کنند، تا بتوان شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز عبادی سیاسی جمعه اهل سنت نقده این هفته  با حضور انبوه نمازگزاران و با رعایت توصیه های بهداشتی به امامت ماموستا سنار تمرنژاد اقامه گردید.

وی ضمن اشاره به خطبه هفته پیش و بیان اهمیت چرخه اقتصادی و تجارت، با مفاهیم اصلی و اسلامی آن و تلاش در بکارگیری مسیر حقیقی آن، افزود: پیامبر اکرم (ص) با ورود به مدینه منوره و پس از ساخت اولین مسجد برای زمینه سازی اتحاد و برادری بین مسلمین دومین قدم موثر و حیاتی که در جهت قوت امت اسلامی دخیل بود را با فراهم کردن زمینه های اقتصادی در جهت اعتلای تجارت اسلامی، توسعه اقتصادی و همچنین، بازسازی بازار، برداشتند.

امام جمعه اهل سنت نقده خاطر نشان کرد: با اقدامات اصلاحی و بنیادی، امور تجاری ، بازرگانی در درازمدت از انحصار یهودیان خارج شد و همچنین تجار به منزله مجاهدان راه خدا تلقی شدند و تجارت داخلی و خارجی بر پایه قوانین اسلامی در بین مسلمین گسترش یافت.

وی با استناد بر ماجرای بین عبدالرحمان بن عوف مهاجری و سعید بن ربیع انصاری، افزود: همان کسانی که لبیک کنان خانه و آشیانه خود را در راه تبعیت و یاری رسانیدن به دین اسلام ترک گفتند و با تمام سختی ها و نداری ها باز عزتمندانه تجارت را راه کسب مایحتاج خود قرار دادند نه آنکه سربار دیگران شوند و از این طریق امرار معاش کنند.

ماموستا سنار تمرنژاد با استناد بر آیه ۵۵ سوره یوسف بیان کرد: امروزه امت اسلامی برای دیدن رشد و شکوفایی اقتصادی و مثمر ثمر بودن فعالیت های تجاری و بازرگانی، باید احکام و قوانین مربوط به آنرا بدانند، متعهدانه و متخصصانه عمل کنند، تا بتوان شاهد شکوفایی اقتصادی باشیم زیرا که کسب درامد به هر طریق و از هر راهی؛ تجارت و باعث ایجاد تحول اقتصادی نخواهد شد.

وی با استناد بر حدیث حضرت رسول (ص) تصریح کرد: شرط ورود به بازار تجاری تنها وجود سرمایه نیست بلکه میطلبد شخص مجموعه قوانین، قید و بند، ممنوعیات و… که برای آن وضع شده باشد را بداند زیراکه مورد نامشروع بودن معامله حرام همیشه طرفین بیع نیستند، بعنوان مثال؛ در جامعه امروزی بعضی از کالاها همانند کالاهای خارجی دارای قوانین خاص خود میباشند، پس این طبیعی است اشخاصی که ندانسته و یا متعمدا این قوانین و احکامات مربوطه را نادیده میگیرند، دچار خسارت های گوناگون مالی و… میشوند.

در خاتمه، ماموستا سنار تمرنژاد ضمن اشاره کردن به داشتن اخلاق در معامله، افزود: معامله و تجارت یکی از مهمترین راه های ارتباطی و تاثیر گذار، که باعث تشکیل قدرتمندتر شدن تعاملات اجتماعیست، می‌شود.

احکام و آموزه‌های اخلاقی اسلامی مربوط به آداب تجارت، بسترساز این روابط اعتماد آمیز و تشکیل سرمایه اجتماعی می‌شوند. در قرآن و سنت و آموزه‌های دینی، حوزه فعالیت های اقتصادی راهی برای اعتمادسازی معرفی شده است.

صداقت و راستی، انصاف در معاملات، تعاون و انفاق در معاملات تجاری، صبوری و مهلت دادن به بدهکار، ثبت کردن معاملات، اعتدال و میانه‌روی در مخارج، مستحکم کار کردن و ارائه کالا و خدمات مناسب، خوش برخوردی و… که منتهی به تشکیل روابط مثبت اجتماعیست، و آرامش را در فعالیت های اقتصادی حاکم می‌کند.

انتهای پیام

فهرست