شناسه خبر: 6367

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=6367

امام جمعه مهاباد
تعامل علمای شیعه و سنی موجب تحکیم وحدت مسلمین می‌شود
ماموستا دکتر عبدالسلام امامی اظهار داشت:جلسات مختلفی در حوزه‌های علمیه شیعه و اهل سنت برای شناخت همدیگر و تحکیم وحدت مسلمین برگزار شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،عبدالسلام امامی، امام جمعه مهاباد، در نشست مشترک اساتید و فرهیختگان اهل سنت و شیعه که با موضوع راهکارهای علمی و عملی تقریب و تعامل فریقین مهاباد اظهار کرد: تعارف و شناخت یکی از راهکارهای وحدت بوده و حضور روحانیون شیعه و اهل سنت در حوزه‌های علمیه همدیگر، موجب شناخت نسبت به یکدیگر می‌شود.

وی افزود: اگر ممالک اسلامی متحد باشند، استکبار با شکست مواجه خواهند شد و ۹۰ درصد انرژی‌های جهان یا در کشورهای اسلامی است و یا از آن‌ها عبور می کند به مصرف مردم آن کشورها می‌رسد.

امام جمعه مهاباد تصریح کرد: اگر کشورهای اسلامی هم افزایی کنند خیلی از مشکلات حل می‌شود و امروزه دشمن از طریق ایجاد جنگ در جوامع اسلامی به مقابله با تمدن اسلامی برخاسته است.

وی ادامه داد: برخی‌ها در احوال شخصی پیامبر متمرکز شدند و حال آن که این مسائل در اجتماعات مسلمین اثری ندارد و باید تعاملات پیامبر با دیگران را به رخ جامعه بکشیم و هیچ صحابه‌ای احساس حقارت و تحقیر شدن در کنار رسول خدا نکرد.

ماموستا امامی بیان کرد: رسول خدا خودش معجزه بود و همه ائمه مذاهب و امام صادق (ع) منادی وحدت بودند و در کتب‌هایشان کوچکترین اسائه‌ی ادب نسبت به بقیه مذاهب ندارد. وی گفت: شیخ طوسی بیشترین تسلط را بر فقه اهل سنت داشت و کسی نگفت که سنی شده و لازم است جلسات مختلفی در حوزه‌های شیعه و اهل سنت برای شناخت همدیگر برگزار شود همان گونه که در طول تاریخ صورت گرفته است.

امام جمعه مهاباد اضافه کرد: علمای بزرگی چون شیخ شلتوت و آیت الله بروجردی برای ایجاد اتحاد بین مسلمین تمام تلاش خود را به کار گرفتند.

دکتر امامی خاطر نشان کرد: قرآن اولین محور وحدت بوده و قرآن همه مسلمین را امت واحده عنوان می‌کند و اختلافات در نوع آفرینش یک حکمت الهی است و خداوند چنین مصلحت دیده که انسان‌ها را در شعوب مختلف بیافریند و زمانی انسان ارزش پیدا می‌کند که از این اختلافات در جهت تعالی جامعه استفاده کند.

انتهای پیام

فهرست