امام جمعه سردشت
تقریبا ۸۴ سال قبل در دوران رضا شاه حادثه ای به نام کشف حجاب روی داد
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: بعد از سفر رضا شاه به اروپا دستور داد که زنان طرز پوشش خود را عوض و کشف حجاب کنند و فکر می کرد که با این کار می تواند تمدن پشرفته ای  را تشکیل دهد و در آن زمان اولین اعتراضات از شهر مقدس مشهد شروع شد که متاسفانه بسیاری از افراد دین دوست و مخالف با این موضوع شهید شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نمازجمعه این هفته شهر سردشت به امامت ماموستا محمد واوی امام جمعه سردشت اقامه گردید.

ماموستا واوی در جمع نمازگزاران سردشتی این هفته به موضوع حجاب و عفت پرداخت و اظهار داشت: تقریبا ۸۴ سال قبل در دوران رضا شاه حادثه ای روی داد به نام کشف حجاب که بسیاری از افراد با ایمان و دین پرست با این موضوع به مخالفت پرداختند حتی در شهرستان سردشت منجمله ماموستا خلیل گورمری  قبل از اینکه رضا شاه بحث کشف حجاب را بکند بحث لباس و کلاه پهلوی را مطرح کرده بود و فرمان داد که مردم باید لباس محلی خود را کنار گذاشته و از پوششی که آنان الزام میکردند باید استفاده کنند.

بعد از سفر رضا شاه به اروپا دستور داد که زنان طرز پوشش خود را عوض و کشف حجاب کنند و فکر می کرد که با این کار می تواند تمدن پشرفته ای  را تشکیل دهد و در آن زمان اولین اعتراضات از شهر مقدس مشهد شروع شد که متاسفانه بسیاری از افراد دین دوست و مخالف با این موضوع شهید شدند.

امام جمعه در ادامه تصریح کرد : دراسلام متاسفانه زمانی که اسم حجاب می آید فوری انگشت اتهام به سمت اسلام نشانه می رود و فکر می کنند هر انسانی که حجاب را رعایت کند یک تروریست هست و حتی بسیاری از منتقدان امروز بر علیه حجاب اجباری سخن می گویند و فکر می کنند خود حجاب نوعی محدویت ایجاد می کند اما قطعا اگر به گذشته برگردیم و سری به تاریخ بزنیم می بینیم که حجاب فقط در دنیای اسلام نبوده و در بسیاری از ادیان وجود داشته منجمله دین یهود یک مورخ یهودی به نام ویل دورانت در کتاب خودش اشاره به قوم یهود کرده که در آن زمان دختران خود را به مدرسه نمی فرستادند تا با پسران مختلط نشوند و یا اگر زنی بدون اجازه همسرش به بازار می رفت مرد می توانست او را طلاق دهد بدون اینکه چیزی به وی دهد.

وی در ادامه به دو آیه مبارک قرآن کریم اشاره کرد و گفت: کشف حجاب یکی از وسوسه های شیطان بر علیه آدمی هست و خداوند متعال میفرماید ای انسان ما لباسی برای شما نازل کردیم که خود را با آن بپوشانید و بعد میفرماید که لباس تقوا برای آدمی بهتر است. چون ما دو نوع لباس داریم یکی لباسی که ظاهر خود را با آن می پوشانیم و دیگری لباس تقوا که شامل حیا، عفت و پاکدامنی هست . ای انسان مواظب باشید که شیطان شما را فریب ندهد همانطور که پدر و مادرانتان (آدم و حوا ) که از بهشت بیرون رانده شدن  و لباسی بر تن نداشتن و خود را با برگ درختان پوشاندند. شیطان سرپرست آدمیانی هست  که از ایمان ضعیفی  برخوردارند.

خطیب جمعه در ادامه افزود : اکثر لباس های امروزی که انسان خود را با آن می پوشاند  متاسفانه بدن نما هستند و ما فکر نکنیم که این فقط در خصوص زنان هست بلکه امروزه برای مردان نیز صدق می کند و در بعضی مواقع همین لباس ها باعث فخر و تکبر و اسراف می شود و این خود یک ایراد بزگ هست . متاسفانه الان در بازارهای ما لباس های وجود دارد که هیچگونه سنخیتی با آداب و رسم و رسومات و دین و شریعت ما ندارند  و توسط کشورهای اروپای طراحی و تولید و روانه کشور ما می شود و این را یهیودیان برنامه ریزی کرده اند تا انتقام ۱۴۰۰ سال پیش را الان از جوانان و دختران ما بگیرند.

امام جمعه در خاتمه تصریح کرد : یکی از راه های که برای عفت و پاکدامنی  در جامعه وجود دارد مسئله ازدواج هست که متاسفانه در شرایط امروز خیلی سخت شده است که دلیل های بسیاری دارد بعضی از این دلیل ها بر می گردد به خود سختگیری خانواده ها که زمینه ازدواج را دشوار می کند  و در مرحله بعد بر می گردد به دولت  که وظیفه خود را در این زمینه اجراء نکرده است نه تنها شرایط را تسهیل نکرده بلکه بسیاری از محدویت ها را نیز به وجود آورده است.

انتهای پیام

فهرست