امام جمعه موقت پیرانشهر
حفظ منابع طبیعی از برنامه های قرآنی و دستورات مهم پیامبر گرامی اسلام (ص) است
ماموستا رئوف عمری اظهار داشت: ماه و خورشید ، ستارگان و کوه ها ،درختان و حیوانات در برابر  قدرت قادر متعال سجده کرده و به عظمت پروردگار اقرار و اعتراف می نمایند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ نماز جمعه این هفته پیرانشهر به امامت ماموستا رئوف عمری امام جمعه موقت برگزار گردید.

خطیب جمعه ضمن توصیه نفس خود و نماز گزاران به تقوی و پرهیز از گناه با استناد به آیات کلام الله مجید و احادیث پیامبر گرامی اسلام (ص) به طبیعت ، جنگل و درختکاری اشاره کرد و گفت: قرآن کتاب آسمانی و راهنمای بشریت در هر عصر و زمانی است و باید در آیات آن تدبر نمود .

ماموستا عمری با تفسیر آیه ۱۸ سوره حج اظهار داشت: ماه و خورشید ، ستارگان و کوه ها ،درختان و حیوانات در برابر  قدرت قادر متعال سجده کرده و به عظمت پروردگار اقرار و اعتراف می نمایند و در این آیه خداوند متعال به ما می گوید که از محیط زیست و منابع طبیعی که از نعمات بزرگ الهی هستند محافظت کنیم .

وی تصریح نمود: کوه ها و جنگل و درختان برای ما منافع فراوان دارند از سایه و برگ و میوه درختان همه ما و حتی حیوانات استفاده می کنیم و از گیاهان داروئی که در دل کو ه ها روییده می شود استفاده ها می بریم همه شاهد هستید این روزها پزشکان مشهور جهان به گیاهان داروئی روی آورده و از آن ها استفاده می برند پس برهمه ما واجب است از گیاهان ، درختان ، جنگل و منابع طبیعی استفاده برده و از تخریب و ریشه کنی آن دوری و جلوگیری نمائیم .

خطیب نماز جمعه در ادامه مردم را به تبعیت از دستورات الهی و پیامبر گرامی اسلام (ص)توصیه کرد و گفت: حتی در جنگ هایی که جمعیت مسلمانان در برابر لشکر کفر بسیار کم و ضعیف هم بوده اند به اصحاب دستور داده اند که از تخریب منابع طبیعی ، کندن درختان و گیاه خودداری نمایند و در حفظ این نعمات بزرگ الهی تلاش کنند .

ماموستا عمری با بیان اینکه روز یکشنبه ۱۷ اسفند سالگرد بمباران شهر پیرانشهر در سال ۶۳ توسط جنگنده های رژیم صدام است و در این روز جمع کثیری از این شهر بیگناه شهید و یا مجروح و جانباز گردیدند ضمن تسلیت به خانواده های این عزیزان خود و جامعه را شریک غم آنان برشمرد و افزود: در همین رابطه مراسمی در این مسجد برگزار خواهد شد که امیدواریم مردم عزیز شهرستان در آن شرکت نمایند .

عضو شورای روحانیت ضمن تبریک تاسیس کمیته امداد به هفته احسان و نیکوکاری نیز اشاره و مردم شریف و نماز گزاران را به شرکت در جمع آوری کمک های مردمی توسط همکاران خدوم و زحمتکش این نهاد تشویق نمود .

در پایان نماز همراه با مسئول دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت پیرانشهر، مدیر و کارکنان منابع طبیعی و مدیر مدرسه صلاح الدین ایوبی در حیاط مصلی امام خمینی  دو عدد درخت کاج کاشتند .

نمازجمعه با صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) به پایان رسید

لازم به ذکر است با توجه به هماهنگی های به عمل آمده ائمه جمعه و جماعات مساجد یارغار و جامع شین آباد از شهر پیرانشهر ، امام جمعه محترم شهر لاجان و روستاهای پسوه ، جلدیان ،قبرحسین و هنگ آباد نیز در این هفته به حفظ منابع طبیعی و جدیت لازم در امر درختکاری و محافظت از جنگل ها و مراتع بیاناتی ایراد و مردم را به این امر مهم تشویق نمودند .

انتهای پیام

فهرست