شناسه خبر: 4179

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4179

امام جمعه شهر ربط سردشت
حقیقت عزت در درجه نخست، در دل و جان انسان ظاهر می شود
ماموستا عثمان یوسفی اظهار داشت: نورانی ترین رهنمودها و تعبیرات درباره عزت و چگونگی فراهم آوردن آن، در قرآن کریم و سخنان معصومان علیهم السلام است و در مرحله عمل، تبلور و تجسم این رهنمودها در وجود ائمه طاهرین علیهم السلام و پیروان مخلف آنان مشهود است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نمازجمعه این هفته شهر ربط سردشت به امامت ماموستا عثمان یوسفی امام جمعه شهر ربط سردشت اقامه گردید.

وی افزود: عزت، در لغت، به معنای شکست ناپذیری است ، عزیز یکی از صفات خداوند است که در قرآن، ذات پاک خدا ۹۲ بار با این صفت استناد شده است.

عزت، در مورد انسان نیز از همین سرچشمه می گیرد و به معنای حفظ آبرو و شخصیت، و عدم کرنش در برابر صاحبان زر و زور و تزویر است که یک نوع شکست ناپذیری است.

چنین عزتی را قطعا در پرتو ارتباط محکم با صاحب عزت مطلق، خدای عزیز، قدرتی که با داشتن آن هرگز اسیر و ذلیل هوا و هوس نمی شویم و در برابر طاغوت درون و برون سرخم نمی کند، می توان به دست آورد.

ماموستا یوسفی اشاره  به قول اقبال لاهوری کرد و گفت: حقیقت عزت در درجه نخست، در دل و جان انسان ظاهر می شود و او را ازخضوع و سازش و خودباختگی در برابر طاغیان و یاغیان باز می دارد و چنین خصلتی از خصال جوان مردان غیور است.

امام جمعه ربط تصریح نمود: مرز بین عزت و تکبر باریک است ، از این رو، گاهی موجب اشتباه می شود و افرادی که خوی متکبران دارند، آن را با عزت نفس اشتباه میگیرند و گاهی نیز بعضی، به اشتباه عزت برخی را به عنوان تکبر آنان تصور می نمایند در واقع مرز بین ذلت و تواضع نیز نزدیک است ، باید موارد هرکدام را شناخت.

واژه عزت در عین آشنایی، از غرابت و ژرفای بسیاری برخوردار است و بازکاوی و نگرش دقیق به محتوای آن ، نشان می دهد که چرا یکی از مسائل بنیادین تربیتی اسلام و از اصول عمده تربیتی قرآن و سیره معصومان می باشد.

ماموستا یوسفی در ادامه اظهار داشت : نورانی ترین رهنمودها و تعبیرات درباره عزت و چگونگی فراهم آوردن آن، در قرآن کریم و سخنان معصومان علیهم السلام است و در مرحله عمل، تبلور و تجسم این رهنمودها در وجود ائمه طاهرین علیهم السلام و پیروان مخلف آنان مشهود است.

انتهای پیام

 

فهرست