امام جمعه و جماعت شهرک ظفر ارومیه
درمیان مومنان ، مردانی هستند که بر سرعهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده اند
ماموستا عبدالواحد نخشی پور افزود: امام رضا(ع) در نزد اهل سنت از جایگاه والایی برخوردار بوده همچنان که شعرا اهل سنت در مدح وتوصیف اش اشعاری را جهت ارادت به ساحت مقدس ایشان سروده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، ماموستا عبدالواحد نخشی پور امام جمعه و جماعت شهرک ظفر ارومیه ، طی گفتگو با رابط خبر دفتر استانی به مناسبت ولادت ستاره تابناک آسمان ولایت و امامت امام رضا (ع)، گفت:

خداوند متعال در قرآن کریم سوره احزاب آیه۲۳ در مورد اولیاء و مومنان صالح خود می فرماید: (( من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظروا وما بدلوا تبدیلا)) یعنی درمیان مومنان مردانی هستند که بر سرعهدی که با خدا بستند صادقانه ایستاده اند؛ بعضی پیمان خودرا به آخر بردند(ودر راه خدا شربت شهادت را نوشیدند) وبعضی دیگر در انتظارند، وهرگز تغییر وتبدیلی در عهد وپیمان خود ندادند.

سلامُ علی آل طه ویس

سلامُ علی آل خیر النبیین

سلامُ علی روضه حلّ فیها

امامُ یُباهی به المُلک والدین

وی اظهار داشت: در روایات اهل سنت امام رضا علیه السلام در روز۱۱ذی القعده سال۱۴۸هجری قمری به دنیا آمدند

سمعانی شافعی، دودمان امام رضا را این گونه بیان می کند: (علی بن موسی بن جعفربن محمدبن علی بن حسین بن علی بن ابیطالب علیه السلام)

مولانا خالد نقشبندی نیز در اشعارش این چنین می فرماید:

این روضه رضاست که فرزند ” کاظم”است

سیراب نوگلی زگلستان “جعفر”است

سروسهی زگلشن سلطان انبیاست

نوباوه حدیقه”زهرا” و”حیدر” است

نام مبارک آن حضرت علی می باشد و به نظر اهل سنت ایشان در اهل بیت پیامبر ، سومین شخصی است که بعداز امام علی وامام سجاد ، علی نامیده شده است

ماموستا نخشی پور در ادامه افزود: غیاث الدین شافعی می گوید: القاب ایشان بسیار است که عبارتند از رضا، هاشمی، علوی، حسینی، قرشی، مدنی، حفیّ، صابر، زکی، زاکی قائم که مشهورترین آن القاب رضا است.

که عبدالرحمن جامی یکی شعراء بلندآوازه اهل سنت وایران اسلامی در توصیف امام رضا(ع) می فرماید:

امام علی نام عالی نسب

پناه عجم مقتدای عرب

ازاوبود راضی جهان آفرین

از آنرو رضا گشت او را لقب

پدرش موسی بن جعفر امام کاظم(ع) می باشد.

بعدازگذشت یک سال از شهادت امام صادق(ع) در مدینه منوره و در روز جمعه دیده به جهان گشود.بعداز گذشت پنجاه سال از عمر با برکتش سرانجام توسط مامون عباسی در خراسان به شهادت رسیدند. که رسول اکرم(ص) فرمودند:

ستُدفنُ بضعه منی بخراسان مازارها مکروبُ الّا نَفَسّ اللّه کُربتَه ولا مُذنب الّاغفراللّه به) یعنی در آینده پاره ای ازتن من درخراسان دفن می شود هرگرفتاری که وی را زیارت کند، خداوند متعال گرفتاری وی را برطرف می سازد و هر گنهکاری که اورا زیارت کند، خداوند متعال گناهانش را می آمرزد.

امام رضا(ع) در نزد اهل سنت از جایگاه والایی برخوردار بوده همچنان که شعرا اهل سنت در مدح وتوصیف اش اشعاری را جهت ارادت به ساحت مقدس ایشان سروده اند. حافظ شیرازی در توصیف آن امام می فرماید:

ای آفتاب آینه دار جمال تو

مشک سیاه مجمر گردان خال تو

صحن سرای دیده بشستم ولی چه سود

کاین گوشه نیست در خور خیل خیال تو

در اوج ناز و نعمتی ای پادشاه حسن

یارب مباد تا به قیامت زوال تو

مولانا خالد نقشبندی نیز در تعریف آن امام می فرماید:

این بارگاه کیست کزعرش برتر است

وزنور گنبدش همه عالم منور است

وزشرم شمس پای زرش کعبتین شمس

درتخته نرد چرخ چهارم به شش در است

در آخر ابیاتش این چنین می فرماید:

شاها ستایش تو به عقل و زبان من

کی توان که وصف تو از عقل برتر است؟

اوصاف چون تو پادشهی از من گدا

صیقل زدن به آیینه مهر انور است

امام جمعه و جماعت شهرک ظفر ارومیه تصریح نمود: پس نتیجه ایی که گرفته می شود امام رضا(ع) در نزد اهل سنت از جایگاه ومقام ومنزلت والایی برخوردار بوده که علماء وشعراء اهل سنت هر کدام به شکلی وشیوه ایی ارادت ومحبت خود را نسبت به آن امام نشان وابراز نموده اند

انتهای پیام

فهرست