شناسه خبر: 4736

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4736

امام جمعه پیرانشهر
در دین مبین اسلام تنها دو عید قربان و رمضان وجود دارند
ماموستا دکتر مصطفی محمودی اظهار داشت: قربانی نیز نزد امام حنفی و بعضی از علمای مالکی برای کسانی که قدرت مالی داشته باشند واجب و نزد علمای جمهور و همچنین اکثر علمای شافعی و مالکی سنت موکده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ خطبه های نماز جمعه این هفته شهر پیرانشهر به امامت حاج ماموستا دکتر مصطفی محمودی امام جمعه شهرستان در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) برگزار گردید

وی ضمن توصیه نفس خود و نماز گزاران به تقوی و پرهیز از گناه با استناد به آیات کلام الله مجید و احادیث پیامبر گرامی اسلام (ص) به فضیلت عید قربان اشاره کرد و گفت: در دین مبین اسلام و شریعت ناب محمدی (ص) تنها دو عید قربان و رمضان وجود دارند که مسلمانان آن دو عید را بزرگ و مقدس می شمارند.

ماموستا محمودی با بیان اینکه نماز عید قربان را امام حنفی واجب و امام حنبلی فرض الکفایه و امام شافعی و همچنین امام مالک سنت موکده می دانند، افزود: قربانی نیز نزد امام حنفی و بعضی از علمای مالکی برای کسانی که قدرت مالی داشته باشند واجب و نزد علمای جمهور و همچنین اکثر علمای شافعی و مالکی سنت موکده است.

وی تاکید نمود: هدف از قربانی ریختن خون حیوان برای رضایت الهی و به جا آوردن امر پروردگار و دستورات پیامبرگرامی  اسلام (ص) است پس کسانی که قدرت مالی دارند ثواب انجام این عمل بزرگ را از دست ندهند و دیگران را نیز به انجام قربانی تشویق نمایند.

خطیب جمعه آیه دوم سوره کوثر را دلیل وجوب عینی و استحبابی نماز عید و قربانی برشمرد و افزود: پیامبرگرامی اسلام(ص) خود شخصا قربانی و حیوان را ذبح و میفرمود این حیوان برای خودم و افراد امتم که توان انجام قربانی را ندارند.

امام جمعه پیرانشهر در ادامه ضمن تبریک سالروز تشکیل شورای نگهبان این نهاد انقلابی را پاسدار قانون اساسی و اعضای آن را که شش نفر علمای فقیه  و شش نفر حقوقدان که با تایید مقام معظم رهبری تعین می گردند افرادی شجاع و باسواد توصیف و وظایف آنان را حفاظت از قانون اساسی ، نظارت بر انتخابات خبرگان رهبری ، ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی برشمرد و افزود: تنها مرجعی که توان تفسیر قانون اساسی را دارد شورای نگهبان است

دکتر محمودی شهادت حجاج ایرانی که در سال ۱۳۶۶ در مکه مکرمه علیه ظالمان و ستمگرا ن شعار  سر دادند و مسلمانان را به وحدت و همدلی خواندند تسلیت و اظهار تاسف نمودند که ۴۰۰ نفر از این عزیزان در لباس احرام و در سرزمین و و در کنار خانه خدا به دست مامورین آل سعود به شهادت رسیدند.

ماموستا محمودی سازمان تامین اجتماعی و سازمان بهزیستی را دو سازمان خدوم توصیف کرد و گفت: هردو سازمان برای خدمت به مردم تاسیس و انشاالله به نحو احسن در رفع مشکلات مردم کوشا خواهند بود.

نمازجمعه با صلوات بر محمد (ص) و آل محمد (ص) وآرزوی طول عمر با عزت برای مقام معظم رهبری و پیروزی مسلمانان در سراسر جهان و نابودی دنیای کفر به پایان رسید.

انتهای پیام

فهرست