امام جمعه سردشت
در هر کجا اگر جنگی صورت بگیرد غیر از ویرانی و آوارگی چیزی به ارمغان نمی آورد
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: جنگی که ۴۱سال قبل علیه ایران شروع شد فقط صدام حضور نداشت بلکه استکبار جهانی پشت آن بود و از هیچ کمکی به صدام دریغ نکردند و حدود یک میلیون نفر در هر دو کشور جان دادند و چندین میلیون دلار زیان دیدند .

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، آیین عبادی سیاسی این هفته سردشت با حضور باشکوه نمازگزاران و امامت ماموستا واوی امام جمعه با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در مسجد جامع این شهر برگزار شد.

ماموستا واوی قبل شروع خطبه ، مردم را تشویق به تزریق واکسن کرونا کردند واز مردم خواست تا پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند و همچنین فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک را جدی بگیرند و در ادامه هفته دفاع مقدس را تبریک گفت و افزود: در هر کجا اگر جنگی صورت بگیرد غیر از ویرانی و آوارگی چیزی به ارمغان نمی آورد . جنگی که ۴۱سال قبل علیه ایران شروع شد فقط صدام حضور نداشت بلکه استکبار جهانی پشت آن بود و از هیچ کمکی به صدام دریغ نکردند و حدود یک میلیون نفر در هر دو کشور جان دادند و چندین میلیون دلار زیان دیدند . بزرگترین دستاورد دفاع مقدس این بود که ما به خود باوری رسیدیم و پی بردیم که می توانیم علیه استکبار جهانی قد علم کنیم و تجاوزگری آنان را جواب دهیم این جنگ باعث وحدت در بین تمام اقوام ایرانی در دفاع از منافع ملی را در پی داشت و سرانجام بعد از هشت سال جنگ تحمیلی ایران به پیروزی رسید.

خطیب نماز جمعه در ادامه به مقایسه انسان با حیوانات از دیدگاه قرآن کریم پرداخت و گفت : مقایسه انسان با حیوانات اگر چه به ظاهر زیبا نیست اما دارای نقطه اشتراکاتی هست انسان اشرف مخلوقات هست و خداوند اورا برگزیده است چون مکلف هست و پروردگار دستوراتی برای او فرستاده برای زندگی مسالمت آمیز که باید آن  را رعایت کند.

وی در ادامه به سوره اعراف اشاره کرد و بیان نمود : پروردگار جهنم را آماده کرده برای انسانهای که دلهای دارند اما اصلا با آن فکر نمی کنند و هیچ رحمی ندارن و چشم های دارن که با آن نمی بینن  و گوشهای که با آن نمی شنوند اینها مثل حیوانات و حتی پست تر هستند و به جهنم می روند.زمانی که که این نقطه اشتراکات بین انسان و حیوان به سمت حیوانیت برود انسان از حیوانات هم پست تر هست واگر این اشتراکات به سمت فرشته ها برود به مقام بالای می رسد و همین فرشتگان در مقابلش سجده و تعظیم می کنند.حیوانات حساب و کتاب ندارند و مشمول مجازات نمی باشند اما برای انسان از زمان خلقت تا به الان هزاران برنامه و پیامبر آمده است . حیوانات ضرر ندارن اگر هم داشته باشند محدود هست اما بعضی انسانها برای جامعه خیلی ضرر دارند مانند صدام  و  هیتلر و…. که جان هزاران انسان بی گناه و بی تاوان را گرفته اند.

ماموستا واوی در ادامه تصریح کرد: برای زندگی بهتر در جامعه باید یک سری قوانین و مقررات باشد تا جلوی بعضی از آدم ها که بی توجه هستند گرفته شود و به دولت های اروپایی منجمله انگلیس اشاره کرد که نزدیک به شش میلیون دوربین مدار بسته در داخل شهر ها نصب شده تا شهروندان خود را کنترل کنند و جرم و جنایت را به حداقل برسانند و زمانی کسی که مرتکب جرم و خلافی شد به سنگین ترین شکل ممکن مجازات می شود شاید همین علت باعث شده که امروزه شرایط بهتری از ما داشته باشند.

ماموستا واوی در پایان به قرآن کریم اشاره کرد و گفت: اگر انسان از گناهان کبیره دوری کند خداوند متعال گناهان کوچک وی را می بخشد و با عزت و احترام او را به بهشت می برد .گناهان کبیره که رسول خدا (ص)بیان نمودند عبارتند از:۱-شریک قائل شدن برای پروردگار ۲- سحر و جادو کردن ۳- قتل ۴- خوردن سود ۵-خوردن مال یتیم ۶-در مقابل دشمت فرار کردن ۷- تهمت زدن به انسان پاک  امام جمعه  گفت متاسفانه سه تای آن الان در جامعه ما مشاهده می شود یکی تهمت زدن دیگری خوردن مال نامشروع و کشتن ناحق ، قرآن کریم  در این باره میفرماید : کسی که نفسی را به ناحق بکشد مثل این هست که تمام انسانها را کشته حتی اگر کسی مرتکب جرمی شود باید طبق قوانینو شریعت اسلامی محاکمه و تنبیه شود و هیچ کس حق کشتن وی را ندارد و اگر چنین نشود جزء گناهان کبیره هست و تا ابد در جهنم باقی می ماند و از رحمت خدا دور می باشد.

انتهای پیام

فهرست