امام جمعه سردشت
رهایی یافتن از ظلم و ستم شاهنشاهی آرزوی بزرگ ، برای تمام مردم ایران بود
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: مردم سردشت نیز همزمان با سایر شهرهای ایران بر علیه رژیم مستبد شاه در مبارزات شرکت فعال داشتند که خود نشان از عظمت و بزرگی مردم این شهرستان را می رساند. پس نجات یافتن از ظلم ،  یک روز تاریخی است و همانگونه که در ادیان این گونه بوده در میان اقوام ها هم مانند یک روز تاریخی به آن می نگرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه این هفته شهرستان سردشت به امامت ماموستا محمد واوی اقامه گردید.

ماموستا واوی در خطبه های نماز جمعه این هفته در جمع نمازگزاران سردشتی با اشاره به استفاده از ماسک در نماز جمعه اظهار داشت: مشاهده می شود عده ای از نمازگزاران عزیز از ماسک استفاده نمی کنند و اینکار موجب خطرات برای خود و دیگران را فراهم میکند و جان نمازگزاران از نماز جمعه واجب تر است چون ممکن است ویروس از یک نفر به نفر دیگر منتقل و با این کار مرتکب گناه می شود اکنون شهرستان در وضعیت آبی قرار دارد و امکان دارد به زرد برگردد لذا مراقب باشید و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنید.

وی در ادامه افزود: وقتی پیامبر (ص) به مدینه تشریف برد ، دید یهودیان روزه میگیرند. سوال کرد چرا روزه میگیرند؟ گفتند: در دهم محرم و قبل از اسلام بنی اسرائیلی ها از ظلم و ستم فرعون نجات پیدا کرده اند و به میمنت و خوشحالی آن روز ، روزه میگیرند. حضرت فرمودند موسی به ما نزدیکتر می باشد و ما هم اینکار را یک روز جلوتر یا عقب تر انجام می دهیم تا مخالف یهود و نصارا باشد. دو روز دیگر وارد چهل و سومین سالگرد ورود رهبر کبیر انقلاب و آغاز دهه فجر خواهیم شد و در چنین روزی مردم ایران از ظلم و ستم شاهنشاهی رهایی یافت. رهایی یافتن از ظلم و ستم شاهنشاهی آرزوی بزرگ برای تمام مردم ایران بود حتی در تظاهرات مردم سردشت در سال ۱۳۵۷ بر علیه رژیم ستم شاهی ۷ نفر شهید و ۹ نفر مجروح شدند لذا مردم سردشت نیز همزمان با سایر شهرهای ایران بر علیه رژیم مستبد شاه در مبارزات شرکت فعال داشتند که خود نشان از عظمت و بزرگی مردم این شهرستان را می رساند. پس نجات یافتن از ظلم ،  یک روز تاریخی است و همانگونه که در ادیان این گونه بوده در میان اقوام ها هم مانند یک روز تاریخی به آن می نگرند.

امام جمعه ضمن تبریک این روز خجسته و تاریخی به همه اقوام ایرانی به دستاوردهای انقلاب اسلامی از نگاه دینی اشاره کرد و گفت: دشمنان انقلاب بر علیه ایران اسلامی بحدی حرف می زنند که گویا جمهوری اسلامی ایران آزادی اقوام ایرانی را پایمال و در حق آنان ستم می نماید. بنده در ایام حج در عربستان به کسانی که اینگونه برداشت های داشتند گفتم من در ایران خطیب و امام جمعه هستم و با زبان خود خطبه بیان می کنم ،  آنان تعجب کردند. گفتم بغیر از این در دانشگاههای جمهوری اسلامی من جمله دانشگاه تهران و سنندج رشته فقه امام شافعی تدریس می شود.

وی افزود:  قبل از انقلاب در مناطق اهل سنت استان آ.غ  ۳۷۰ مسجد وجود داشت اما اکنون حدود ۲۰۷۰ مسجد ، بیش از ۲۷۰۰ ماموستا و چندین مدرسه علوم دینی وجود دارد و به فعالیت مشغولند. دشمنان هجمه های زیادی بر علیه انقلاب به راه انداخته اند تا میان شیعه و سنی اختلاف بیندازند. ولی مردم با آگاهی و شناختی که از دشمن دارند دسیسه های آنان را ناکام گذاشته و این نمونه ای از دستاوردهای بزرگ انقلاب برای اقوام می باشد.

واوی در ادامه گفت: دوران کرونا ، درس های زیادی به مردم آموخت. گاها تاریخ تکرار میشود ، در اوائل جنگ تحمیلی که هشت سال بطول انجامید دشمن جنگ را بر ما تحمیل کرد اما مردم و ملت ایران با دفاع از میهن و حکومت تازه تاسیس خود از آن پاسداری نمودند و آن را تنها نگذاشت و در این جنگ با حضور خود یا کمک های مردمی در آن مشارکت کردند و جان و مال خود در این راه دریغ نورزیدند. کرونا که پیدا شد مجددا این حالت برای مردم هویدا شد برای نمونه اگر به سردشت نگاه کنید هیاتی بعنوان شورای خیرین سلامت سردشت تشکیل گردید از اسفند ۹۸ تا کنون که نزدیک یکسال میگذرد با همت و تلاش مردم خیر شهرستان یک میلیارد و ششصد میلیون تومان پول جمع آوری شده است. کار مهم این شورای جمع آوری کمکهای مردمی بوده برای مثال یک دستگاه ماموگرافی برای بیمارستان امام خمینی (ره) سردشت خریداری کرده اند و در افتتاح این کار خطیر و مهم معاونت سیاسی استانداری نیز حضور داشت که کاری شایسته و بجاست. برای تهیه لوازم مصرفی ، ماسک ، لباس و غیره هزینه زیادی جهت کمک به بیمارستان شده است که در حقیقت این امر مهم برای مردم شهرستان می باشد. بیمارستان امام خمینی(ره) سردشت از مردم انتظار دارد بسیج وار یار و یاور آنان باشند و از کمک های خود در این عرصه خودداری نکنند. برای بخش شیمی درمانی می خواهند آینده نگری خوبی داشته باشند و برای بخش دیالیز  نیز اگر امکان داشته باشد ساختمانی مجزا کنار بیمارستان بنا کنند امید است کار این عزیزان نه تنها در ایام کرونا بلکه در دیگر موارد هم ادامه دار باشد و برای سلامتی جامعه تلاش کنند.

خطیب جمعه گفت: دو هفته قبل در خطبه نماز جمعه در مورد مرگ مطالبی بیان شد که مرگ حتمی و گریبان همه را خواهد گرفت و باید برای این روز آمادگی داشته باشید چون انسان در هنگام مرگ صاحب هیچ چیز نیست خداوند در قرآن کریم میفرماید: “یَوْمَ لَا یَنْفَعُ مَالٌ وَلَا بَنُونَ ،إِلَّا مَنْأَتَى اللَّهَ بِقَلْبٍ سَلِیمٍ ” آن روزی که مال و فرزندان (هیچ به حال انسان) سود نبخشند ، و تنها آن کس سود برد که با دل با اخلاص پاک (از شرک و ریب و ریا) به درگاه خدا آید. الله متعال میفرماید: ” وَلَقَدْ جِئْتُمُونَا فُرَادَىٰ کَمَا خَلَقْنَاکُمْ أَوَّلَ مَرَّهٍ وَتَرَکْتُمْ مَا خَوَّلْنَاکُمْ وَرَاءَ ظُهُورِکُمْ وَمَا نَرَىٰ مَعَکُمْ شُفَعَاءَکُمُ الَّذِینَ زَعَمْتُمْ أَنَّهُمْ فِیکُمْ شُرَکَاءُ لَقَدْ تَقَطَّعَ بَیْنَکُمْ وَضَلَّ عَنْکُمْ مَا کُنْتُمْ تَزْعُمُونَ ” و محققا شما یکایک به سوی ما باز آمدید آن گونه که اول بار شما را بیافریدیم و آنچه را که (از مال و جاه) به شما داده بودیم همه را پشت سر وانهادید و آن شفیعان را که به خیال باطل شریک ما در خود می‌پنداشتید با شما نمی‌بینیم! همانا میان شما و آنان جدایی افتاد و آنچه (شفیع خود) می‌پنداشتید از دست شما رفت. رسول خدا هم میفرماید: ” وقتی انسانی فوت میکند سه چیز همراه او به آرامستان خواهد رفت از این سه چیز ،  دوتا بر میگردند و یکی باقی می ماند اهل و بیت همراه او به قبرستان می روند باضافه مال و دارائیش ، اما چه ثروت و دارائی؟! لحظه ای که میت به غسالخانه برده میشود لباس و حتی انگشتر و ساعت را در می آورند و تنها مال و دارائی مرده شاید کفنش باشد و یک پتو ،  اما پتو هم با میت در قبر نمی اندازند چون به محض بخاک سپاری آنهم به منزل خانواده میت بر گردانده میشود. تنها عمل و کردار مرده همراه او باقی خواهد ماند.

وی خاطر نشان کرد: هر انسانی در دنیا به معاشرت نیاز دارد و باید زن و بچه و خانه و خویش و فامیل و دوست و آشنا و ثروت و دارائی داشته باشد و به آن دلخوش باشد اما خوشبخت واقعی کسی است که به سبب موارد مذکور آینده خود را خوش و نیکو میکند. در جنگ تبوک عده ای جا ماندند و در جهاد شرکت نکردند صحابه ای که به این جنگ رفته بودند چند ماه در آنجا بودند و برگشتند و جمعی از مردم که نزد خانواده خود ماندند چگونه می توانستند به پیامبر نگاه کنند که در چنین زمان حساسی رسول خدا را تنها گذاشته اند قرآن میفرماید: “سَیَقُولُ لَکَ الْمُخَلَّفُونَ مِنَ الْأَعْرَابِ شَغَلَتْنَا أَمْوَالُنَا وَأَهْلُونَا فَاسْتَغْفِرْ لَنَا ” می‌فرماید: «به زودی متخلفان از اعراب بادیه نشین (عذر تراشی کرده) می‌گویند: (حفظ) اموال و خانواده‌های ما، ما را به خود مشغول داشت (و نتوانستیم در سفر حدیبیه تو را همراهی کنیم) برای ما طلب آمرزش کن»! (سَیَقُولُ لَکَ الْمُخَلَّفُونَ مِنَ الْأَعْرابِ شَغَلَتْنا أَمْوالُنا وَ أَهْلُونا فَاسْتَغْفِرْ لَنا). «آنها به زبان خود چیزی می‌گویند که در دل ندارند» (یَقُولُونَ بِأَلْسِنَتِهِمْ ما لَیْسَ فِی قُلُوبِهِمْ). آنها حتی در توبه خود صادق نیستند. ما هم در روز قیامت میگوییم آنقدر مشغول ثروت و سامان بودم به مرگ فکر نمی کردم و یادی از آن نمی نمودم . ثروت و سامان نباید مرا از خدا غافل کند. شاعری عرب میگوید: وقتی فوت کردم احساس میکنم افرادی از کنار قبرم گذر میکنند هر کسی عزیزی را از دست دهد در روز سوم بر سر قبر او حاضر می شوند چند هفته ای خوب سر قبرش می روند اما به مرور کم می شود و گاها یک سال هم میگذرد و بر سر قبر مادر نمی روند این شاعر میگوید قدم های آنان را حس میکنم که خویشان من همراه مرده ای به آرامستان می آیند و مرا نمی شناسند آیا من اصلا بوده ام یا نه؟ صاحبان میراث ، ارث را بین خود تقسیم میکنند و نزدیک است بدهی من یادشان برود و هرکس در فکر خود است و من را از یاد برده اند.

امام جمعه سردشت اظهار داشت: دومین چیزی که انسان از خود بجا میگذارد مال دنیایی است و بمحض فوت میگوید خانه ، ماشین و غیره ام اما خدا جوابش میدهد مال شما آن بود که صرف کردی ، پوشیدی و پوسیده شد ، یا در راه خدا صدقه دادی که این مال شماست . آری آنچه انسان در دنیا بدست می آورد شاید از سی درصد آن استفاده کند شاید در طول زندگی نتوانسته آنگونه که باید و شاید از آن بهره برداری و آینده نگری کند. نقل میکنند ثروتمندی فوت کرد دومیلیون دولار نقدا برای همسرش بجا گذاشت  بعد از فوت شوهرش با راننده همسرش ازدواج کرد راننده گفت فکر میکردم یک عمر است برای رئیسم کار  می کنم نفهمیدم که برای خودم کار میکنم زیرا هرآنچه را رئیس من جمع کرده بود برای من بود. ای کسی که مال دنیا را جمع میکنید و دائما به دنبال آن هستید آن چه در دنیاست و یا دنبال شما خواهد آمد جسد است و به جسد تبدیل خواهد شد از ثروت و دارائی

خود خرج و هزینه کن قبل از اینکه به روز مبادا برسید. شرکای تو همان حوادث روزگار و وارثان تو هستند و آن را خرج میکنند هر آنچه از ظرفیت شما بیشتر باشد قطعا میراث می شود هر چیزی لازم است اما به اندازه نیاز.

انتهای پیام

فهرست