شناسه خبر: 5843

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=5843

رئیس مرکز اسلامی پیرانشهر
روحانیت شیعه و سنی در دفاع مقدس نقش پررنگی داشتند
حجت‌الاسلام ولی کوهی نقش روحانیت شیعه و سنی در دفاع مقدس را پررنگ خواند و گفت: شوق جهاد و قرار گرفتن در شمار مجاهدان راه خدا و کسب رضایت حق در سایه ادای تکلیف، در وجود آحاد رزمندگان به ویژه روحانیون موج می زد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،  حجت‌الاسلام ولی کوهی رئیس مرکز اسلامی پیرانشهر در نشست بصیرتی که با هدف گرامیداشت هفته دفاع مقدس و تجلیل از خانواده شهدا و جانبازان با موضوع نقش اهل سنت در دفاع مقدس و با حضور روحانیت شاخص شیعه و سنی در مرکز اسلامی شهرستان پیرانشهر برگزار شد، اظهار داشت: پیشکسوتان دفاع مقدس گنجینه ایثار و شجاعت و شهادت هستند.

وی نقش روحانیت شیعه و سنی در دفاع مقدس را پررنگ خواند و خاطر نشان کرد:: شوق جهاد و قرار گرفتن در شمار مجاهدان راه خدا و کسب رضایت حق در سایه ادای تکلیف، در وجود آحاد رزمندگان به ویژه روحانیون که دوشادوش بسیج مردمی، سپاه انقلابی و ارتش مکتبی در خطوط مقدم حاضر می‌شدند، موج می‌زد.

رئیس مرکز اسلامی پیرانشهر با اشاره به اینکه حضور روحانیون در جبهه‌های نبرد را می‌توان به سه شکل تقسیم کرد گفت: عده‌ای برای تبلیغ به جبهه‌ها اعزام شده و سنگرهای خط مقدم را به مسجد و کلاس درس و احکام تبدیل می‌کردند.

وی افزود: برخی از روحانیان به منظور رزم وارد جبهه‌ها شده و به صورت بسیجی و بدون لباس روحانیت در جبهه‌ها حضور داشتند و شکل سوم حضور روحانیان در مناطق جنگی، تلفیقی از دو صورت قبلی و به گونه رزمی ـ تبلیغی بود که هم در زمینه نبرد و رزم موفق بودند و هم با حفظ لباس مقدس روحانیت تبلیغ می‌کردند.

حجت‌الاسلام کوهی گفت: آنها در خط مقدم جبهه، همچون دیگر رزمندگان سلاح در دست با دشمن می‌جنگیدند و معمولاً لباس رزم سپاه یا ارتش یا بسیج را بر تن داشتند و تنها عمامه‌ای بر سر می‌گذاشتند و در مواقع مناسبی نیز به وعظ و ارشاد و تبلیغ و اقامه نماز جماعت می‌پرداختند.

وی اظهار داشت: این نوع تبلیغ، اثر بسیار عمیقی در حفظ و ارتقای روحی رزمندگان داشت، اما در این مناطق مرزی برای روحانیت اهل سنت، اعزام مفهومی نداشت بلکه لحظه به لحظه زندگیشان حضور در جنگ و جبهه و عرصه شهادت بود.

رئیس مرکز اسلامی پیرانشهر در ادامه روحانیت را پرچمداران دفاع مقدس خواند و افزود: روحانیون به عنوان پرچم‌داران حرکت‌های انقلابی، بیشترین نقش را در حضور مردم در صحنه‌های مبارزه ایفا می‌کردند.

وی تصریح کرد: همچنین تشویق و ترغیب مردم به حضور در میدان‌های نبرد و ایجاد روحیه استقامت و مقاومت در دشواری‌های ناشی از جنگ و دادن امید و اطمینان به تحقق وعده‌های الهی، از جمله نقش‌های روحانیت در حماسه دفاع مقدس است.

حجت‌الاسلام کوهی با اشاره به نقشی که روحانیت به فرمان امام راحل(ره) آن را عهده‌دار بود گفت: روحانیون در شهرها، باید روح شهامت، شجاعت و شهادت را در کالبد مردم بدمند که خوشبختانه دمیده شده است.

وی بیان کرد: روحانیت متعهد با حضور به موقع خود، با عواملی همچون اختلاف‌های داخلی، شرارت‌های ستون پنجم و فعالیت‌های ضدانقلابی گروهک منافقین که سبب سستی مردم در اقبال به جبهه‌های جنگ می‌شد، برخورد می‌کردند.

رئیس مرکز اسلامی پیرانشهر گفت: آمار شهدای روحانیت در کشور چهار هزار و ۵۰۰ نفر بوده و نسبت به آمار جمعیتی، روحانیت تقریبا ۶ برابر اقشار دیگر جامعه شهید تقدیم این انقلاب کرده است.

انتهای پیام

 

فهرست