امام جمعه اهل سنت نقده
روز عرفه فرصتی تازه برای جبران مافات و فرصتی برای تطهیر روح و صفا دادن به نفس است
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: روز عرفه فرصتی برای اعتراف به گناه نزد پروردگار و روز دعا و استغفار است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز عبادی سیاسی جمعه اهل سنت نقده این هفته  با حضور انبوه نمازگزاران و با رعایت توصیه های بهداشتی به امامت ماموستا سنار تمرنژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد ضمن اشاره به فضیلت و نزدیک شدن به روز عرفه و عید قربان، افزود: روز عرفه فرصتی تازه برای جبران مافات و فرصتی برای تطهیر روح و صفا دادن به نفس است.

وی افزود: عرفات از لحاظ مکانی و زمانی دارای اهمیت ویژه ایست.

خطیب جمعه اشاره به لحاظ مکانی و زمانی عرفان کرد و گفت: براساس گزارش تاریخ، پیشینه این نام و این سرزمین، به زمان حضرت آدم علیه‌السلام می‌رسد، آن گاه که او و همسرش حوا از بهشت رانده شده و پس از مدتی یکدیگر را در این سرزمین یافتند و پس از صبر و بردباری رنج و زحمت فراوانی را که در راه عبادت و توبه کردن از خطایشان متحمل شدند، در آن مکان به معرفت الهی رسیدند و خداوند توبه ایشان را پذیرفت و بدین جهت این مکان را عرفات نامیده‌اند. و از لحاظ زمانی: به مناسبت خوابی که حضرت ابراهیم علیه السلام دید، در صحت آن دچار تردید شد. اما چون بار دیگر در عالم رؤیا همان را دید بدین ترتیب فردای شب دوم حکم آن را شناخت. لذا به یوم عرفه؛ یعنی روزی که آن حکم را دانست و شناخت، نام گذاری شد.

ماموستا سنار تمرنژاد با استناد بر آیه ۳ سوره مائده بیان کرد: پیامبر اکرم (ص) در آخرین حج خود موسوم به حجه الوداع، بودند و در آن روز سرزمین عرفه شاهد اجتماعی عظیم و با شکوه بود، و ملت حجاز تا به آن روز، چنین اجتماعی را بیاد نداشت. روز عرفه با این عظمت و بزرگی که داشت، خداوند نیز انتخابش را بر این مقدر نمایاند که بر عظمت و شرف این روز فزونی بیشتر ببخشد، بدین ترتیب روز عرفه را برای اختتامیه و بسته نمودن پرونده تمام آئین سماوی، و دین اسلام را بعنوان آخرین دین و آن حضرت را بعنوان اخرین سفیر رسالت و پیامبری، برگزید. و بموجب آن آیه ۳ سوره مائده بر سینه مبارک حضرت رسول (ص) بطریق وحی نازل نمود.

وی با استناد بر حدیث حضرت رسول (ص) عنوان کرد: روزه گرفتن در روز عرفه، گناهان سال قبل و سال بعد را میپوشاند. و بهترین دعا ، دعای روز عرفه است.

وی در ادامه افزود؛ روز عرفه فرصتی برای اعتراف به گناه نزد پروردگار و روز دعا و استغفار است.

ماموستا سنار تمرنژاد در خاتمه به مناسبت فرارسیدن تشکیل شورای نگهبان، افزود؛ شورای نگهبان به عنوان یکی از اصلی ترین نهادهای نظام مقدس جمهوری اسلامی جهت صیانت از جمهوریت ایران اسلامی نقش آفرینی نموده است. و یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی محسوب می شود. فرا رسیدن ۲۶ تیرماه سالروز تشکیل شورای نگهبان قانون اساسی را تبریک عرض می نماییم.

انتهای پیام

فهرست