امام جماعت مسجد شهرک کوی دانش مهاباد
رژیم صهیونیستی(یهود) دشمن دیرینه اسلام ومسلمانان بوده و خواهد بود
ماموستا حسن علی پور اظهار داشت: این نوع ارتباط دوستی توسط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم غاصب صهیونیستی محارب و بدون هماهنگی با بقیه کشورهای اسلامی دیگر، نوعی ذلت وخواری محسوب می شود و به وحدت مسلمانان  که رمز موفقیت است، لطمه و زیان وارد خواهد کرد و عملی غیر مشروع می باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ ماموستا حسن علی پور امام جماعت مسجد شهرک کوی دانش مهاباد در یادداشتی محکومیت ارتباط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی غاصب  را مورد بررسی قرار داد.

متن یادداشت به شرح ذیل است:

مقدمه: اخیرا شاهد تحولاتی در خاورمیانه شدیم، از جمله ارتباط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی، که لازم است مشروعیت آن از دیدگاه اسلام بررسی گردد و نیز چه وقتی می توان با یک کشور کفرمحارب ارتباط صلح وآشتی برقرار کرد ، وآیا این ارتباط توسط برخی ازکشورهای اسلامی موجب رضایت رژیم صهیونیستی ودفع توطئه هایش علیه اسلام و مسلمین  خواهد شد؟ دراین یادداشت به عون خدا پاسخ سؤالات فوق داده خواهد شد.

خداوند متعال می فرماید:

لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَهً لِلَّذِینَ آمَنُوا الْیَهُودَ وَالَّذِینَ أَشْرَکُوا ۖ وَلَتَجِدَنَّ أَقْرَبَهُمْ مَوَدَّهً لِلَّذِینَ آمَنُوا الَّذِینَ قَالُوا إِنَّا نَصَارَىٰ ۚ ذَٰلِکَ بِأَنَّ مِنْهُمْ قِسِّیسِینَ وَرُهْبَانًا وَأَنَّهُمْ لَا یَسْتَکْبِرُونَ.                (سوره مائده آیه۸۲)

«به یقین دشمن‌ترین مردم نسبت به مؤمنان را؛ یهود و مشرکان [ مراد از مشرکین آنانی‌اند که معتقد به معبودان متعدد هستند و نیز بت‌پرست‌ها و کسانی‌که منکر وحدانیت الله متعال و رسالت محمد صلی الله علیه وسلم می‌باشند.] خواهی یافت، و نزدیک‌ترین دوستان به مؤمنان را؛ کسانی می‌یابی که می‌گویند: «ما نصاری هستیم». این بخاطر آن است که از (میان) آن‌ها کشیشان و تارکان دنیا هستند، و آن‌ها تکبّر نمی‌ورزند».

با توجه به نگرش در پیام آیه فوق الذکر می توان گفت: رژیم صهیونیستی(یهود) دشمن دیرینه اسلام ومسلمانان بوده وخواهد بود، وهیچ وقت در برنامه ریزی علیه اسلام ومسلمین دریغ نکرده ومستمر دارد تمام تلاش هایش رادر مسیرضربه وتفرقه میان مسلمانان صرف می کند وباروشهای نوین وبرنامه ریزی شده می خواهد شوکت وقدرت وحدت مسلمین را به هم بزند،با این روش که با برخی از کشورهای اسلامی دوستی وبابرخی دیگر دشمنی برقرار می کند،ومی خواهد ازاین راه وحدت مسلمانان که در طول تاریخ رمز موفقیت بوده است، در میان آنان خدشه دار نماید و به هم بزندو متأسفانه برخی از سران کشور های اسلامی به  این خواست رژیم صهیونیستی، عملالبیک گفته وبا او بدون هماهنگی با بقیه کشورهای اسلامی،رابطه دوستی برقرار نموده اند، در حالی که قرآن می فرماید:

لَا یَتَّخِذِ الْمُؤْمِنُونَ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنِینَ ۖ وَمَنْ یَفْعَلْ ذَٰلِکَ فَلَیْسَ مِنَ اللَّهِ فِی شَیْءٍ إِلَّا أَنْ تَتَّقُوا مِنْهُمْ تُقَاهً ۗ وَیُحَذِّرُکُمُ اللَّهُ نَفْسَهُ ۗ وَإِلَى اللَّهِ الْمَصِیرُ(سوره آل عمران۲۸)

مؤمنان نباید کافران را به جای مؤمنان دوست و ولی خود بگیرند، و هر کس چنین کند، با الله هیچ رابطه‌ای ندارد و (عهد و پیمان او با الله گسسته شده است). مگر اینکه (از آزار و اذیت) آن‌ها بترسید (در ظاهر با آنان دوستی کنید). و الله شما را از (کیفر) خودش برحذر می‌دارد، و بازگشت به سوی الله است.

پس می توان گفت: این نوع ارتباط دوستی توسط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم غاصب صهیونیستی محارب و بدون هماهنگی با بقیه کشورهای اسلامی دیگر، نوعی ذلت وخواری محسوب می شود و به وحدت مسلمانان  که رمز موفقیت است، لطمه و زیان وارد خواهد کرد و عملی غیر مشروع می باشد.

لاز به یاد آوری است که در این نوع ارتباط با رژیم صهیونیستی رضایتی برای آن رژیم به وجود نخواهد آمد و از توطئه هایش علیه اسلام و مسلمین کاسته نخواهد کرد، زیرا قرآن می فرماید:

وَلَنْ تَرْضَىٰ عَنْکَ الْیَهُودُ وَلَا النَّصَارَىٰ حَتَّىٰ تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ ۗ قُلْ إِنَّ هُدَى اللَّهِ هُوَ الْهُدَىٰ ۗ وَلَئِنِ اتَّبَعْتَ أَهْوَاءَهُمْ بَعْدَ الَّذِی جَاءَکَ مِنَ الْعِلْمِ ۙ مَا لَکَ مِنَ اللَّهِ مِنْ وَلِیٍّ وَلَا نَصِیرٍ(سوره بقره۱۲۰)

و هرگز یهود و نصاری از تو خشنود نخواهند شد، تا اینکه از آیین آنان، پیروی کنی. بگو: «همانا هدایت الله، تنها هدایت است»، و اگر از خواسته‌ها و آرزوهای آنان پیروی کنی، بعد از اینکه دانشی به تو رسیده است، هیچ سر پرست و یاوری از سوی الله برای تو نخواهد بود.

البته قرآن در کل ارتباط صلح وآشتی با کافران جنگجوبا وجودشرایط آن منع نفرموده است، چنانچه می فرماید:

وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ ۚ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ. (سوره الأنفال ۶۱)

و اگر به صلح مایل شدند، پس تو (نیز) از در صلح درآی، و بر الله توکل کن، بی‌گمان او شنوای داناست.

البته این نوع ارتباط صلح که قرآن بیان فرمودند، مشروط به وجود حفظ عزت برای  مسلمانان و نیز هماهنگی با رهبر و قائد کل مسلمانان خواهد بود.

در عصر کنونی که وجود یک رهبر کل برای همه کشورهای اسلامی که عملا تمام آنها  مطیع فرمان او بوده وآن را مانند خلیفه تلقی کنند عملا وجود ندارد،  فلذا باید میان کشورهای اسلامی نوعی اتحاد بوجود بیاد و با هماهنگی تمام کشورهای اسلامی ورضایت کامل همه و نیز وجود دفع زیان وجلب مصلحت عمومی برای جهان اسلام و مسلمانان، می توان با کشوری کافر و جنگجو، رابطه صلح  وآشتی برقرار کرد.

نتیجتاً می توان گفت: ارتباط برخی از کشورهای اسلامی با رژیم غاصب صهیونیستی که حقیقتا کشوری محارب وجنگجو با مسلمانان می باشد، بدون هماهنگی با بقیه کشورهای اسلامی دیگر و بدون مشورت امری مشروع نمی باشد واز دیدگاه شریعت اسلام چون در نهایت به زیان اسلام ومسلمین می انجامد ناپسند می باشد، و نیز این نوع ارتباط سبب دفع توطئه‌های رژیم صهیونیستی علیه اسلام و مسلمین نمی شود.

به امید اینکه روزی خواهد آمدکه شاهد اتحاد میان کشورهای اسلامی باشیم وبا شور ومشورت با همدیگر، کارهای اساسی ومهم جهان اسلام را بررسی وانجام دهند، که از جمله آنها نوع ارتباط وتصالح با کشوری غیر مسلمان وجنگجو می باشد و نیز با حفظ وحدت و ارتباط درست میان کشورهای اسلامی ومسلمانان، بار دیگر قدرت وشوکت اسلام را در جهان مشاهده نموده و ببینیم ان شاءالله.

انتهای پیام

فهرست