شناسه خبر: 2891

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=2891

امام جمعه سردشت
شاه در زمان حکومت خود ظلم زیادی بر مردم ایران روا داشت
ماموستا محمد واوی اظهار داشت: هیچ چیز در آسمانها و زمین وجود ندارد که خدا بر آنها احاطه نداشته باشد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ نماز جمعه این هفته سردشت به امامت ماموستا محمد واوی با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار گردید که ضمن اشاره به ۲۶ دی ماه که مصادف است با خروج شاه از ایران ، اظهار داشت: شاه در زمان حکومت خود بر ایران ظلم زیادی بر مردم ایران روا داشت ۴۲ سال پیش در ۲۶ دی ماه در سفری بدون برگشت حکومت ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی در ایران به پایان رسید.

ماموستا واوی افزود: خیلی اوقات تاریخ تکرار خواهد شد ، آن زمان دولت شاهنشاهی میلیاردها میلیارد دلار را صرف خرید تسلیحات نظامی از آمریکا کرد و تاسیسات جاسوسی خیلی حساس را در ایران برای کنترل اتحاد جماهیر شوری گذاشت اما این قدرت و توانایی هیچ تاثیری بر حفظ رژیم شاهنشاهی نگذاشت و همانگونه که پروردگار میفرماید: “فَیَنْظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَهُ الَّذِینَ کَانُوا مِنْ قَبْلِهِمْ” آیا (مردم) در روی زمین سیر و سفر نکردند تا عاقبت کار پیشینیانشان را ببینند که آنها با آنکه بسیار از اینان قوی‌تر و آثار وجودیشان در روی زمین بیشتر بود سرانجام خدا به کیفر گناهانشان بگرفت (و همه را هلاک ساخت) و از (قهر و انتقام) خدا هیچ کس نگهدارشان نبود. واوی تصریح نمود: سفر شاه در ۲۶ دیماه بدون تشریفات و گارد شاهنشاهی روی داد و بعد از عمری با زبونی و بدون قدرت از دنیا رفت. و در همین ایام شاهد سقوط مستبد دیگری بنام ترامپ هستیم که با سرافکندگی و رسوایی دارد کاخ سفید را ترک میکند کسی که به اصطلاح در کشور دمکراتیک آمریکا وعده داده بود در طول سه ماه نظام و سلطه ایران اسلامی را نابود کند اما خودش در دوران ریاست جمهوریش دو بار استیضاح شد و چند روز به پایان مدیریت او باقی مانده که در اوج حقارت بسر می برد . دولتی که خود را حاکم تمام دنیا می دانست و فکر میکرد داور و عدالت محور است ولی امروزه اعتماد خود را از دست داده و خیلی زحمت است این اعتمادی را که داشت برگرداند.

امام جمعه خاطر نشان کرد: حاکمانی که از ملت خود جدا شده باشند و نسبت به مردم ظلم روا دارند خداوند وعده آنها را داده و روزی خواهد رسید که از قدرت خلع شوند و مشکلات گریبان گیرشان خواهد شد.

واوی در بخش دیگری از خطبه ها افزود: هر کدام از ماها که قصد ملاقات و یا دیدن یک مقام بلند پایه را داشته باشیم باید این ملاقات در زمانی معین شده باشد مثلا حتی فرماندار یا رئیس دادگستری و غیره یک شهرستان با کمال افتخار موعدی را مشخص میکند مثلا فلان روز ،  روز ملاقات عمومی است و مردم میتوانند مرا ببینند اما هر روز یا ساعت و زمانی نخواهید توانست او را ملاقات کنید. برای این امر باید به دفترش مراجعه ، نامنویسی کنید و ساعت را برایتان مشخص کنند تا او را ببینید و کجا بنشینید و چند دقیقه وقت دارید و در غیر روزهای ملاقات و ساعت تعیین نشده اجازه ورود و ملاقات را ندارید.  اما حاکم و رئیس همه حاکمان و رئیسان و حاکم کل کون و کائنات که پروردگار است هیچ وقت در خود را بر روی بندگانش قفل نمی کند و زمان را تعیین نمی نماید شاید بعضی اوقات و زمان را تعریف کند و میفرماید روز جمعه فضیلت زیادی دارد روز عرفه روز بزرگی است و احتمالا گناه یکساله را عفو کند ، ماه رمضان مقدس است وقت و ساعت مشخص می کند تا فضیلت و بزرگی بیشتری نصیب ما گردد. ولی نمیفرماید فلان ساعت یا فلان روز بیا!؟  بلکه هر زمان که بخواهید درگاه خداوند متعال برای بندگانش باز است و متوانید احتیاجات خود را نزد الله متعال طلب کنید. گاها مشاهده میشود در دید و بازدید از بعضی خانه ها متوجه میشوید صاحب خانه با یکی از بزرگان سالهای گذشته عکس گرفته و در خانه آویزان کرده تا بگوید فلان تاریخ با فلان وزیر و … ملاقات داشته ام و به آن افتخار میکند ولی خداوند تبارک و تعالی حاکم و صاحب قدرتی برای همه انسانهاست . خداوندی که اکرم الاکرمین است از هر کسی با احترامتر است و رحیم ترین رحیمان است و بخشنده ترین بخشندهاست .اگر از شما در برابر فردی دارای قدرت خطایی سر بزند مانند بغض و کینه ای در قلب او خواهد ماند. اما ما انسانهای گنهکار در شب و روز هزاران بار مرتکب گناه و تخطی از امر و فرمان خدا می شویم بمحض گشودن درگاه رحمت بین انسانها فرق نمی گذارد. امروز در خانه خدا جمع شده ایم بهمین دلیل در این زمان بودن جمعه مهم است که کمی بسوی خدا برویم و تمام فکرمان دنبال مادیات و امکانات دنیایی نباشد برای رهایی از خیلی از مشکلاتی که داریم

به هر کس که پناه می برید و میگوید مشکل دارم و فاقد شغلم شاید به سخنانت گوش دهد و بخشی از مشکلاتت را حل کند آنهم اگر برایت ننویسد مطابق قانون و مقررات. که احتمالا او هم کارت را حل نخواهد کرد اما الله متعال آگاه بر مشکلات شماست و امیدت به خداوند است شاید کسانی که ما در دنیا به ملاقاتشان می رویم خودشان نتواند برای مثال از ویروس کرونا حفظ شوند اما اگر از خدا طلب کنیم می تواند مرا از این ویروس و هزاران دردی که وجود دارد واکسینه نماید.

امام جمعه در ادامه گفت: بیاید پیوند خود را با خدای متعال که الرحمه الرحمین است از هم جدا ننمایید. فکر نکنید با تعطیلی مساجد پیوند و تماس با خدا قطع میشود نباید فکر کنید که تنها در حج موقع پشیمانی گناهان پاک خواهند شد یا فقط در ماه رمضان توبه قبول می شود ما در این دور و زمان بیشتر به راز و نیاز با خدا نیازمندیم برای این کار، قلبی پاک و ایمان و اعتقاد راسخ می طلبد مولانا در فیه مافیه میفرماید: یوسف مصری را دوستی از سفر رسید. گفت: جهت من چه ارمغان آوردی؟ گفت: چیست که تو را نیست و تو بدان محتاجی؟ الا آن‌که از تو خوب‌تر هیچ نیست، آینه آورده‌ام تا هر لحظه روی خود را در وی بنگری. چیست که حق تعالی را نیست و او را بدان احتیاج است؟ پیش حق تعالی دل روشنی می‌باید بردن تا در وی خود را ببیند….ان الله لاینظر الی صورکم ولا الی اعمالکم و انما ینظر الی قلوبکم. وقتی نزد مسئولی می روید دوست ندارید کفش هایتان گلی باشد بلکه دوست دارید لباسی مرتب و آراسته به تن داشته باشید تا مبادا ایرادی از شما بگیرند اما برای حضور پروردگار لباس و عطر نمی خواهد ولی سنت است برای فضیلت نماز جمعه خود را مرتب و آراسته کنید. اما خدا به جسم و ثروت و سامان ما نمی نگرد بلکه به قلب ما نگاه میکند لذا باید قلبمان مانند آینه باشد تا تجلی پروردگار در آن منعکس گردد برای همین مولوی در مثنوی میفرماید: ما زبان را ننگریم و قال را / ما روان را بنگریم و حال را

امام جمعه سردشت در خاتمه اظهار داشت: ایام کرونا کار را بجای رساند که پدر ، پسر را و پسر ، پدر را ، برادر ، برادر را و غیره  نشناسد و این خود نوعی قیامت است. در موقع سختیها و تنگناها به قیامت نزدیک می شوید چون قلبها صاف می گردند اکنون موقع راز و نیاز با پروردگار است . عاجز نباشید که دعاها از سوی خدا قبول نخواهند شد هیچ چیز در آسمانها و زمین وجود ندارد که خدا بر آنها احاطه نداشته باشد اما این وعده خداوندیست شاید فورا دعاهای ما را اجابت نکند و حکمت و فلسفه های در آن باشد لذا پیوند مابین ما و خدا باید همیشه برقرار باشد و با او راز و نیاز داشته باشید امید بستن به خدا موجب رضایت خدا و موجب اجابت خواهد شد.

انتهای پیام

فهرست