دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
شورای نگهبان از جمله نهادهای نظارتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است
۲۶ تیرماه سالروز تاسیس نهاد مقدس شورای نگهبان مبارک

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مدارس علوم دینی اهل سنت استان آذربایجان غربی ، دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی به مناسبت فرا رسیدن ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس نهاد مقدس شورای نگهبان را تبریک گفت.

شورای نگهبان از جمله نهادهای نظارتی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، تمامی مصوبات مجلس شورای اسلامی پیش‌ از لازم‌الاجرا شدن، نیازمند توشیح این شورا است تا از بروز هرگونه مغایرتی با موازین شرع و قانون اساسی جلوگیری بعمل آید. نظارت بر تمامی مراحل برگزاری و تأیید صلاحیت نامزدهای تمامی انتخابات سراسری کشور به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا نیز در حیطهٔ وظایف این شورا جای دارد

این شورا از دوازده عضو تشکیل شده‌است که شش عضو از این دوازده تن فقهایی هستند که با حکم رهبری معظم نصب و عزل می‌شوند و شش عضو دیگر حقوقدانانی هستند که رئیس قوه قضاییه انتخاب کرده و برای اخذ رای اعتماد به مجلس شورای اسلامی معرفی می کند. دبیر شورای نگهبان بالاترین مقام رسمی این شورا است و در حال حاضر حضرت آیت الله احمد جنتی دبیر کنونی آن است.

مطابق اصل نود و دوم قانون اساسی، اعضای شورای نگهبان برای مدت شش سال انتخاب می‌شوند ولی در نخستین دوره پس از گذشتن سه سال، نیمی از اعضای هر گروه به قید قرعه تغییر می‌یابند و اعضای تازه ای به جای آنها انتخاب می‌ شوند.

۲۶ تیرماه سالروز تاسیس نهاد مقدس شورای نگهبان مبارک

فهرست