امام جمعه موقت اهل سنت تکاب
شیطان به سبب رنج و شکنجه‌‌ای که دچارش هستم مرا سرزنش و شماتت می‌‌‌‌‌‌کند
ماموستا سید عبدالله موسوی اظهار داشت: بلا ، مصیب ، امتحان ،آزمون ، صبر و شکیبایی ایوب مشهور و زبان زد خاص و عام است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نمازجمعه اهل سنت این هفته شاهین دژ به امامت ماموستا سید عبداله موسوی ، امام جمعه موقت شاهین دژ اقامه گردید.

ماموستا موسوی در ابتدا اظهار داشت: در هفته دولت قرار داریم ، و این هفته بنام هفته دولت نام گذاری شده که رئیس جمهور،دکتر رجایی و نخست وزیر با هنر هر دو به دست تبهکاران منافق و ایادی داخلی و تحریکات استکبارخارجی آمریکای جنایتکار به درجه رفیع شهادت نائل گردیدند و شهادت آن دو بزرگوار به ایران و جمع نماز گزاران تسلیت باد

وی به آیه۴۱-۴۴سوره صاد اشاره کرد و گفت: وَاذْکُرْ عَبْدَنَا أَیُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّی مَسَّنِیَ الشَّیْطَانُ بِنُصْبٍ وَعَذَابٍ و بنده ما ایوب را یاد کن، هنگامی که پروردگارش را ندا داد که شیطان به سبب رنج و شکنجه‌‌ای که دچارش هستم مرا سرزنش و شماتت می‌‌‌‌‌‌کند تا از رحمت تو دلسردم کند. ارْکُضْ بِرِجْلِکَ هَذَا مُغْتَسَلٌ بَارِدٌ وَشَرَابٌ به او گفتیم: با پایت به زمین بکوب، این آبی است برای شسشتو، آبی سرد و آشامیدنی. وَوَهَبْنَا لَهُ أَهْلَهُ وَمِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَهً مِنَّا وَذِکْرَى لِأُولِی الْأَلْبَابِ و خانواده اش را که در حادثه‌‌‌‌‌ها از دستش رفته بودند و مانندشان را همراه با آنان به او بخشیدیم تا رحمتی از سوی ما و تذکری برای خردمندان باشد. وَخُذْ بِیَدِکَ ضِغْثًا فَاضْرِبْ بِهِ وَلَا تَحْنَثْ  إِنَّا وَجَدْنَاهُ صَابِرًا  نِعْمَ الْعَبْدُ  إِنَّهُ أَوَّابٌ و به او گفتیم: چون سوگند خورده‌‌ای که همسرت را برای اینکه تو را در امور معنوی ناراحت کرده بود، صد تازیانه بزنی] با دستت بسته‌‌ای ترکه خشک برگیر و همسرت را با آن بزن، و سوگندت را مشکن. بی‌تردید ما او را شکیبا یافتیم. چه نیکو بنده‌ای! یقیناً بسیار رجوع کننده به سوی ما بود.

وی تصریح کرد: سرگذشت بنده ما ایوب (ع)را بدان گاه که پروردگار خود را فرا خواند و گفت: اهریمن مرا دچار رنج و درد کرده است و سخت زار و بیمارم  بلا و مصیب و امتحان وآزمون و صبر و شکیبایی ایوب مشهور و زبان زد خاص و عام است.

خطیب جمعه افزود: ایوب علیه السلام آن گونه که در قرآن آمده است بنده شایسته و توبه کاری بوده است خدا او را به  بلا و مصیب گرفتار کرده است و امتحان و آزمون فرموده است و او صبر جمیل داشته است  به نظر بلا و مصیب و امتحان وآزمون او با از میان رفتن جملگی دارائی و اهل فرزندان و صحت و تندرستی بوده است. اما با وجود این ایوب پیوندش را با پروردگار قطع نکرده است و راضی به چیزی بوده که خدا به او بخشیده بود.

ماموستا موسوی در ادامه اظهار داشت: شیطان افراد مخلص اندکی را که بدو وفادار مانده بود از جمله همسرش وسوسه می کرد که اگر خدا ایوب را دوست می داشت او را به بلا و مصیبت گرفتار نمی کرد. این افراد مخلص چنین چیزی را به ایوب می گفتند شیطان او را می رنجانید و او را بیش از بلا و ضرری که دیده بود آزار میداد.

خطیب جمعه به آیه ۴۵ سوره انبیاء اشاره کرد و گفت: قُلْ إِنَّمَا أُنْذِرُکُمْ بِالْوَحْیِ  وَلَا یَسْمَعُ الصُّمُّ الدُّعَاءَ إِذَا مَا یُنْذَرُونَ -بگو: من فقط شما را به وسیله وحی بیم می دهم، ولی کران، بانگ دعوت را هنگامی که بیمشان دهند، نمی شنوند.

باید که پرهیز کاری را پیشه کنیم چون روند قرآنی آهنگ موثره دلها را دنبال می کند وپیایی می آورد ، وآنان را در حال و احوالی به تصویر می کشد که عذاب گریبانگیرشان گردیده است. آیا ما هم می توانیم صبر ایوب را داشته باشیم ، یا اینکه در برابر هر مصیبتی جزئی که دامن گیرمان شود ناله گوش هر شنونده را کر می کند ، و نارضایتی خود را نسبت به خدا و پیامبرش بیان می داریم.

ماموستا موسوی خاطر نشان کرد: ابن عباس در تفسیر این آیه فرموده خداوند : از طریق ثروت و سامان و اولاد و غیره انسان ها را آزمایش می کند که تا چه حدی شکر گزار نعمت های او هستیم یا اینکه کفران نعمت می کنیم.

وی در ادامه با اشاره به آیات ۱۵۵-۱۵۷ بقره بیان کرد: لازم است که نفسها را با بلا و مصیبت پرورش کرد ، و تصمیم بر بیکار حق را با ترسها و سختیها ، گرسنگی و زیان مالی و جانی و کمبود میوه ها آزمود، چاره ای از چنین آزمونی نیست تا مومنان رنج های عقیده را بپذیرند و عقیده به همان اندازه در پیشتان عزیز شود که برایشان رنج برده اند. بگویند ما از آن خداییم. همه ما و هر آنچه در چهار چوب وجود ماست همه وجود و شخصیتمان از آن خدااست  و رجوع و برگشتمان به سوی او است.

انتهای پیام

فهرست