امام جمعه و جماعت سرو
طمع در این فضای سخت کرونایی و وضع نابسامان اقتصادی تقریبا یک نو بیماری هست
ماموستا فرهنگ بهنام اظهار داشت: فردی با حرص دچار جمع آوری مال شود فقرا را فراموش کند و با احتکار  بر سختی های مردم بیافزاید در واقع یکی از بزرگترین گناهان را مرتکب میشود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ نماز جمعه این هفته شهر سرو ارومیه به امامت حاج ماموستا  فرهنگ بهنام  امام جمعه و جما عت در مسجد محمد رسول الله برگزار گردید

ماموستا بهنام به حرص و طمع اشاره کرد و گفت: طمع در این فضای سخت کرونایی و وضع نابسامان اقتصادی تقریبا یک نو بیماری هست که جامعه ما را دچار چالش های زیادی کرده است اینکه فردی با حرص دچار جمع آوری مال شود فقرا را فراموش کند و با احتکار  بر سختی های مردم بیافزاید در واقع یکی از بزرگترین گناهان را مرتکب میشود.

که خداوند متعال در این زمینه می فرماید:

قال الله تبارک وتعالى:وَلاَ یَحْسَبَنَّ الَّذِینَ یَبْخَلُونَ بِمَا آتَاهُمُ اللّهُ مِن فَضْلِهِ هُوَ خَیْرًا لَّهُمْ بَلْ هُوَ شَرٌّ لَّهُمْ سَیُطَوَّقُونَ مَا بَخِلُواْ بِهِ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَلِلّهِ مِیرَاثُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَاللّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ خَبِیرٌ

آل عمران: ۱۸۰

آنان که بخل نموده و از مالی که خدا از فضل خویش به آنها داده حقوق فقیران را ادا نمی‌کنند گمان نکنند این بخل به نفع آنها خواهد بود بلکه به ضرر آنهاست، چه آنکه مالی که در آن بخل ورزند در قیامت زنجیر گردن آنها شود، و تنها خدا وارث آسمانها و زمین است و خدا به کردار شما آگاه است.

امام جمعه سرو تصریح نمود: بهترین انسانها کسی است که در رابطه با داشته هایش مردم فقیر را فراموش نکند به جامعه اش کمک کند

وی اشاره به فرمایشات پیامبر (ص) کرد و افزود : حرص وطمع درختی است که ریشه اش در جهنم است که بر روی زمین پخش شده است هرکس خودش را به ان مزین کند نهایتش وارد جهنم میشود.

لذا نباید نسبت به تحدث به نعمات الهی کم کاری کرد نباید جامعه و همسایه و خویشاوندان خود را از یاد برد نباید به جمع اوری و انباشته کردن مال دنیا اقدام نمود که در قیامت نتوانیم به ان پاسخ بدهیم

در داستانها در رابطه با بحث طمع و نتایج و عوارض آن می توان به این داستان اشاره کرد

مردی بخیل و بد اخلاقی بود که کسی او را دوست نداشت و از ستم او گلایه داشت بجز یک دوست دوره کودکی اش که به او سر می­زد و طبیعت زشت او را تحمل میکرد!!

یک روز مرد بخیل با چهارپایش از مسافرت بر می گشت در مسیرش به خانه ی دوستش رفت تا در آنجا استراحت کند و چیزی در خانه ی دوستش بخورد که ناگهان مضطرب و پریشان از جایش برخاست!!

به فکرش رسید که یک کیسه با سی سکه طلا را در زیر سایه ی درختی جا گذاشته است که نزدیک بود بخاطر این مصیبت دیوانه شود! اما هنگامی که خود را به آنجا رساند با کمال ناباوری آن را نیافت.

صبح روز بعد .. دختر دوستش به پدرش خبر داد که او را از فقر و تنگدستی  نجات بخشیده است!!

و کیسه ای را با سی سکه طلا به پدرش داد.

پدرش او  را بوسید و به او گفت: این طلاها از آنِ دوستم می باشد!!

پدر آن دختر که خود مردی فقیر بود با سرعت خود را به دوستش رساند تا آن خبر خوشحال کننده را به او بدهد.

هنگامی که به نزد دوستش رسید، و کیسه ی طلا را به او  داد. مرد بخیل هنگامی که کیسه را باز کرد و دید که سی عدد سکه طلا در آن است، به دوستش گفت که این تعداد ناقص است و تعداد واقعی سکه ها چهل قطعه طلا بود و به دوستش گفت: که در نزد قاضی از تو شکایت خواهم نمود که دخترت دزد است و تو هم در این دزدی او را همکاری کرده ای!!

هنگامی که به نزد قاضی رفتند، قاضی که به شکایت او گوش داد و او را نگاه کرد با تخصصی که داشت، فهمید که او دروغ می گوید!!

به بخیل نگاه کرد و پرسید: آیا مطمئن هستی که در کیسه ات به جای سی عدد سکه طلا، چهل سکه بود؟؟

مرد بخیل جواب داد: مطمئن هستم و شروع کرد دستش را بلند کرد که سوگند بخورد.

قاضی به او  گفت: بنابراین آن کیسه را که آن دختر پاک و حلال پیداکرده از آنِ شما نیست، زیرا کیسه­ ات را که گم کردی چهل سکه در آن بوده است و این کیسه تنها سی سکه در آن است و این کیسه در دست آن دختر امانت­دار وحلال باقی می­ماند تا زمانی که صاحبش پیدا شود و هر وقت کسی کیسه­ای پیدا کرد که چهل سکه در آن باشد حتماً به شما خبر خواهیم داد!! پس اکنون می توانی بروی!!

مرد بخیل شروع به داد و فریاد کرد و به قاضی میگفت: که دروغ گفتم و به این خاطر دروغ گفتم تا جایزه ای به دختر و پدرش ندهم!

در کیسه ای که گم کردم تنها سی سکه طلا بود. اما قاضی به سخن او اهمیتی نداد و به نگهبانان دستور داد تا او را از دادگاه اخراج کنند.

ماموستا بهنام در ادامه افزود: پس هرکس برای فریب و جمع مال دنیا به طمع متوسل شود نتیجه اش این است که هم مالش را از دست می دهد هم خدا ازاو فاصله می گیرد هم جامعه او را ترک خواهند کرد.

انتهای پیام

فهرست