شناسه خبر: 3340

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=3340

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه
علماء باید حکم شرعی مسئله قاچاق را در جامعه تبیین کنند
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی اظهار داشت: در مسئله مبارزه با قاچاق هر یک از ارگان و نهادها باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و در این مسیر علما و ائمه جمعه باید با مطالعه دقیق در این زمینه ضمن مطالبه حقوق اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه، مسئله فقهی قاچاق را در جامعه تبیین نمایند،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی در جلسه شورای افتای اهل سنت استان که در خصوص مسئله قاچاق برگزار شد، ضمن بیان اهمیت مبارزه با مسئله قاچاق کالا گفت: همه جامعه باید در رفع این معظل بسیار بزرگ نقش خود را به خوبی ایفا کنند.

وی افزود: دولت و مسئولین باید در زمینه از بین بردن علل و اسباب قاچاق وظیفه خود را به نحو احسن به انجام برسانند.

امام جمعه ارومیه خاطر نشان کرد: در مسئله مبارزه با قاچاق هر یک از ارگان و نهادها باید وظیفه خود را به خوبی انجام دهند و در این مسیر علما و ائمه جمعه باید با مطالعه دقیق در این زمینه ضمن مطالبه حقوق اقشار ضعیف و آسیب پذیر جامعه، مسئله فقهی قاچاق را در جامعه تبیین نمایند، لذا اگر مردم از زبان علمای دین حکم شرعی قاچاق را بشنوند بیشتر تأثیرگذار خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی در ادامه ضمن بیان حکم فقهی قاچاق از دیدگاه اهل سنت و شیعه گفت: یکی از ادله حرمت مسئله قاچاق، تخلف از حکم حاکم بوده و این مسئله طبق نظر علمای شیعه و اهل سنت مورد تأکید است که تخلف از حکم حاکم حرام بوده و کسی اجازه تخلف از حکم حاکم شرعی را ندارد.

وی افزود: وقتی حاکم شرعی و ولی فقیه بارها مسئله ممنوعیت قاچاق کالا را مطرح کرده و در مورد شدت برخورد با این مسئله، آتش زدن قاچاق کالا را دستور داده اند نشان می دهد که مسئله قاچاق علیه منافع عمومی مردم و کشور است و اشتغال و تولید داخلی را تحت الشعاع قرار می دهد.

سید مهدی قریشی خاطر نشان کرد: ورود کالاهای قاچاق به کشور سبب تعطیلی کارخانه های داخلی شده و زمینه بیکاری مردم می شود و اقتصاد کشور را زمینگیر می کند لذا مسئله قاچاق، جنگ اقتصادی علیه اقتصاد کشور است.

حجت الاسلام والمسلمین قریشی در ادامه به بیان مسئله کوله بران پرداخت و گفت: موضوع بحث این جلسه در مورد مسئله کوله بران نیست بلکه در مورد قاچاق هایی هست که تحت عنوان کوله بری اقدام به قاچاق اسلحه، مواد مخدر و مشروبات الکلی می کنند و امنیت مرزی و شهرهای کشور را از بین می برند.

وی خاطر نشان کرد: علما باید حلال و حرام مسئله قاچاق را در جامعه تبیین کنند تا مردم براساس آنچه که به آن ها بیان می شود در خصوص این مسئله اقدام کنند، یقیناً عده کثیری از مردم با دانستن حکم شرعی مسئله قاچاق، اقدام به این کار نمی کنند و عده ای که از قانون و حکم شرعی تخلف می کنند نیز با برخورد مسئولین زیربط مواجه می شوند.

انتهای پیام

فهرست