مدیر امور آب شهرستان خوی
عملیات مربوط به مطالعات ژئوتکنیک سد غازان ( الند ) با جدیت در حال انجام است
مهندس قلی‌پور اظهار داشت: : با احداث سد بر روی رودخانه الند و با توجه به کیفیت بالای آب این رودخانه، ضمن تامین آب شرب شهرستان خوی ، قسمتی از آب کشاورزی شهرستان نیز تامین خواهد شد و وابستگی به آب چاه های زیرزمینی مخصوصا در حوزه آب شرب به اتمام خواهد رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،   به دنبال بازدید جمعی از روئسای دستگاه های اجرایی شهرستان خوی و ناظر پروژه طرح مطالعات ژئوتکنیک سد غازان( الند ) و مشاوران دکتر عادل نجف زاده از نحوه انجام این عملیات، مهندس قلی‌پور مدیر امور آب شهرستان خوی در این خصوص اعلام کردند: یکی از آرزوهای دیرینه مردم شهرستان خوی، بحث انجام مطالعات و احداث سد بر روی رودخانه الند و یا قطور می‌باشد که هم‌اکنون طرح مطالعات ژئوتکنیک بر روی رودخانه الند و قطور در حال انجام می‌باشد.

وی  تصریح کرد : جا دارد از دکتر عادل نجف زاده نماینده پرتلاش مردم شریف خوی‌ و‌ چایپاره تشکر و قدردانی نمایم که بعد از سالها، آرزوی عموم مردم با تلاش ها و پیگیری های ایشان در طی چند ماه اخیر با تامین اعتبار لازم، شروع شده است.

همچنین با انتقال محل احداث سد از غازان به رودخانه الند، ضمن صرفه جویی ۱۳۸۰ میلیارد تومان هزینه انتقال آب به بالادست سد، به علت موقعیت مناسب محل احداث فعلی، مشکلی در تامین آب پایین دست نخواهیم داشت.

وی افزود: با احداث سد بر روی رودخانه الند و با توجه به کیفیت بالای آب این رودخانه، ضمن تامین آب شرب شهرستان خوی ، قسمتی از آب کشاورزی شهرستان نیز تامین خواهد شد و وابستگی به آب چاه های زیرزمینی مخصوصا در حوزه آب شرب به اتمام خواهد رسید.

و بر همین اساس آب های زیرزمینی منطقه تقویت شده و شهرستان خوی از دشت ممنوعه بودن خارج خواهد شد.

شایان ذکر  است که مطالعات ژئوتکنیک در سایت الند به  آگاهی از شرایط زمین شناسی و ژئوتکنیکی اعماق زمین و بدست آوردن اطلاعات زیرسطحی انجام میشود

تعداد گمانه های اکتشافی سد الند مشتمل بر ۱۵ حلقه گمانه به متراژ کلی ۱۰۳۰ متر می باشد

تعداد چاهکهای اکتشافی مطالعات ژئوتکنیک مطابق برآورد اولیه در گزینه انتخابی الند ۵۰ حلقه می باشد.

انتهای پیام

فهرست