امام جمعه اهل سنت نقده
عید قربان بعنوان یک شعار دینی، سبب مستدام و تجدید صله رحم میشود
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: عطوفت و نوع دوستی و بی شک این عید حامل و حاوی پیامی بزرگ و یاداور و درسی بود برای ما و فرزندانمان، در جهت شناخت درجه اخلاص حضرت ابراهیم (ع) در تبعیت از امر الهی.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز عبادی سیاسی جمعه اهل سنت نقده این هفته  با حضور انبوه نمازگزاران و با رعایت توصیه های بهداشتی به امامت ماموستا سنار تمرنژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن تشکر و قدردانی در برپایی مراسم عید سعید قربان و عرض تبریک عید، افزود: عید قربان بعنوان یک شعار دینی، سبب مستدام و تجدید صله رحم و موجب بذل و بخشش، عطوفت و نوع دوستی و بی شک این عید حامل و حاوی پیامی بزرگ و یاداور و درسی بود برای ما و فرزندانمان، در جهت شناخت درجه اخلاص حضرت ابراهیم (ع) در تبعیت از امر الهی.

وی ضمن قدردانی از بذل و بخشش مردم و بجای آوردن بندگی خود در برابر خداوند و گرفتن دست فقراء و مساکین در روز عید و ایا التشریق، عنوان کرد؛ هدف از قربانی دو چیز است؛

۱- برپایی یک نوع شعار دینی ۲- کمک کردن به نیازمندان. در ادامه افزود؛ جای تقدیر و تشکر است که تفکر کمک کردن به فقراء و نیازمندان در وجود امت اسلامی بار دیگر غلیان کرد و روز عید را برای همه مایه مسرت بخشی ساختند. اما باید در نظر داشت که جامعه امروزی مخصوصا شهرستان نقده با مشکلات عدیده ای من جمله گرانی اجاره خانه‌ها و مغازه‌ها رو بروست که خود سبب مترتب شدن ۵۰% از مشکلات میباشد.

ماموستا سنار تمرنژاد ضمن مطالبه کردن در تنزل اجاره املاک از صاحبان و بنگاه‌های املاک اظهار داشت؛ شخصی که مستاجر است برای حفظ آبرو و عزت نفس خود حاضر است در پی پرداخت مبالغ هنگفت اجاره‌ها برآید و در این بین هیچ گاه نمیخواهد شرمنده خانواده‌اش در تامین مایحتاج آنان نیز بشود و از طرفی وی باید متحمل شرایط اقتصادی کنونی هم باشد. جا دارد که در این روزهای سخت کمی هم به یاد این قشر تنگ دست که نیمی از افراد جامعه را دربر دارند باشیم.

وی در ادامه با استناد بر حدیث حضرت رسول اکرم (ص) بیان کرد؛ رحم و عطوفت را از یاد نبرید و آسان گیر باشید تا به شما رحم شود و عاقبت بخیر شوید زیرا کسی که به هم نوع و برادر مسلمانش رحم نکند پس نباید انتظار رحمت و امید نیل به برکات باری تعالی را داشته باشد.

خطیب جمعه با استناد کردن بر آیه ۵۹ سوره یونس افزود؛ بدنبال رحمت و فضل و کرم الهی باشید و به آن چنگ زنید نه به جمع کردن مال از راهی که مخالف عدل و انصاف است. جوانان این شهر را دریابید و بنسبت مستاجرین خود رأفت و انصاف مدنظر قرار دهید. اگر امتثال فرامین الهی سبب جاری شدن خون های قربانی در این روزها شدند پس در حفظ آبرو و شرافت برادر دینی خود نیز کوشا باشید.

وی در ادامه بیان کرد: در دادن املاک اجاره‌ای رعایت کردن شخصیت و حال و وضع و کار وی ضروری است زیراکه راه شمولیت رحمت خداوند است. امروزه اجاره خانه‌ها و مغازه‌ها در نوع خود تبدیل به مانعی در برابر گردش و تحرک چرخه اقتصادی جامعه و به بار آمدن آسیب های اجتماعی شده است. امت اسلامی باید بداند که بخشی از این فسادها اثر و بازتاب عمل کرد جامعه است و بعنوان خطای جمعی و گناه جمعی خوانده میشود.

در خاتمه ماموستا سنار تمرنژاد ضمن اشاره کردن به فضیلت و بزرگی حضور در نماز جمعه، خاطرنشان کرد؛ اولین نماز جمعه به امامت مرحوم آیت الله طالقانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در تاریخ ۱۳۵۸/۰۵/۰۵ برگزارشد. در ادامه اظهار داشت؛ نماز جمعه حاوی فلسفه و حکمت های زیادی من جمله ایجاد همبستگی و همدلی و استحکام ایمان قلبی و… میباشد. و بی گمان مسجد و محرابِ آن، همانگونه که از نام آن هویداست، سنگری محکم دربرابر دشمنان و به نوعی سنگ بنای انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام

فهرست