نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه
فریب دادن مردم در معامله علاوه بر عذاب اخروی سبب دچار شدن انسان به کیفر دنیوی نیز می‌شود
حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی اظهار داشت: لذا هر کس در معامله دیگران را فریب دهد خداوند کاری می‌کند که با فریب دیگران مال و اموالش یا خانواده‌اش را از دست بدهد بطوری که خود او یا خانواده‌اش با کسی وصلت می‌کنند که در ظاهر خوب اما در باطن بد است و زندگی انسان را دچار بلا و مصیبت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ اهم بیانات حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی و امام جمعه ارومیه در برنامه میعادگاه آدینه ۷ آذر  ماه ۹۹ اظهار داشت: براساس فقه اسلامی غش در معامله حرام است و انسان نباید جنس نامرغوب را به عنوان جنس مرغوب به مردم بفروشد لذا درآمد حاصل از این نوع معامله کاملاً شبهه‌ناک بوده و با انجام این نوع معامله انسان دچار حرام الهی می‌شود.

سید مهدی قریشی افزود: در روایتی از امام صادق علیه‌السلام در این مورد آمده است که حضرت به شخصی که کار او فروش آرد بود توصیه می‌کنند که از غش در معاملات مواظبت نماید و فرمودند که هر کس در معامله غش کند و فریب دهد خداوند طوری تدبیر می‌کند که دیگران نیز در معامله دیگر او را فریب دهند و اگر مالی و اموالی برای فریب خوردن نداشته باشد در اهل و خانواده به او فریب می‌زنند.

وی خاطر نشان کرد: لذا هر کس در معامله دیگران را فریب دهد خداوند کاری می‌کند که با فریب دیگران مال و اموالش یا خانواده‌اش را از دست بدهد بطوری که خود او یا خانواده‌اش با کسی وصلت می‌کنند که در ظاهر خوب اما در باطن بد است و زندگی انسان را دچار بلا و مصیبت می‌کند.

امام جمعه ارومیه تصریح نمود: غش و ایجاد فریب در معامله علاوه بر اینکه عذاب اخروی دارد سبب دچار شدن انسان به عقاب و کیفر دنیوی نیز می‌شود.

غش در معامله سبب از بین رفتن برکت رزق و روزی و سخت شدن معیشت انسان می‌شود

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی افزود: براساس روایتی از پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله هر کس در معامله برادر مومن خود را فریب دهد خداوند برکت رزق و روزی او را برداشته و معیشت و زندگی انسان را سخت می‌کند و او را به حال خود رها می‌کند.

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله صراحتاً مردم را از غش و فریب در معامله نهی نموده و فرموده‌اند که هر کس در معامله مسلمانی را فریب دهد از مسلمین نخواهد بود و در روز قیامت خداوند او را با یهودیان محشور خواهد کرد.

انتهای پیام

فهرست