شناسه خبر: 7564

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=7564

استاد دانشگاه ومعاون فرهنگی دانشگاه آزاد ارومیه
قانون اساسی میثاق میان مردم و حکومت می باشد
دکتر محسن داوری اظهار داشت: بر اساس اصل اول قانون اساسی، نوع حکومت در کشور ما جمهوری اسلامی تعیین شده که مردم ایران با اکثریت 2/98 درصد آرا به آن رای داده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،دومین نشست تخصصی ائمه جمعه اهل سنت آذربایجان غربی که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد، در این نشست دکتر داوری استاد دانشگاه ومعاون فرهنگی دانشگاه آزاد ارومیه در مورد آشنایی با قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و علت، ضرورت و اهمیت قانون اساسی در کشورهای مختلف اشاره کرد و افزود: قانون اساسی میثاق میان مردم و حکومت می باشد که در آن ساختار حکومت، نهادهای مختلف، وظایف و اختیارات آنها و نیز حقوق و آزادی های عمومی و اساسی مردم و نحوه تضمین آن مشخص می شود.

بر اساس اصل اول قانون اساسی، نوع حکومت در کشور ما جمهوری اسلامی تعیین شده که مردم ایران با اکثریت ۲/۹۸ درصد آرا به آن رای داده اند.

جمهوری، شکل و قالب و اسلامیت روح و محتوای نظام جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهد.

استاد دانشگاه در ادامه اظهار داشت: برای تضمین جمهوریت و اسلامیت نظام ما سازوکارهایی پیش بینی شده است. ولایت مطلقه فقیه، شورای نگهبان، قراردادن شرط دیانت، امانت، تقوی جهت تصدی پست های مختلف در کشور جهت تضمین این امر است.

مشارکت مردم در اداره کشور در قالب انتخابات و نیز نظارت عمومی مردم بر اموارت مختلف کشور در قالب امکان برگزاری تجمعات، راهپیمایی ها، مطبوعات، آزادی بیان از جمله ابزارهای تضمین جمهورین می باشد.

وی تصریح نمود: حقوق و آزادی های عمومی در قانون اساسی ما به رسمیت شناخته شده است. آزادی به دو معناست آزادی معنوی و آزادی اجتماعی؛ آزادی معنوی به معنای آزادی خود عالی انسان از خود دانی اوست. آزادی اجتماعی به معنای آزادی انسان از دست دیگران است. تحقق حقیقی آزادی در سایه آزادی معنوی و اجتماعی باهم امکان پذیر است. در قانون اساسی ما در اصل دوم آزادی مسئولانه انسان یعنی آزادی توام با مسئولیت او در برابر خداوند به رسمیت شناخته شده است.

معاون فرهنگی دانشگاه در ادامه خاطر نشان کرد: رسالت قانون اساسی ما نیز تحقق ابعاد خداگونگی انسان و سازماندهی نهادها و ساختارهای مختلف کشور جهت نیل به این هداف والا می باشد.

انتهای پیام

فهرست