شناسه خبر: 3472

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=3472

مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی
قران محور مانور علمی طلبه ها باید باشد
حجت الاسلام فعال آذر اظهار داشت: در علوم حوزوی نکته مجزایی که دارد ارتباط علوم با معنویت است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، مدیر دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت آذربایجان غربی ، حجت الاسلام عسگر فعال آذر در افتتاحیه مرکز تخصصی سطح ۳ جامعه التفسیر در ابتدا گفت:

با عرض سلام خدمت یکایک عزیزان ، علمای محترم از اینکه وقت خودتان را در اختیار این جلسه قرار دادین تقدیر و تشکر می کنم از همه عزیزان این حرکت یک امر خیره ان شالله.

مطلب اول در مورد تغییر معاونت آموزش و پژوهش دفتر استانی ما بود، عرض کنم که آقای اصغر زاده مدتی این معاونت را عهده دار بودند و بخاطر مسائلی که پیش آمد الان معاونت آموزشی ما جناب آقای منافی هستند و درخدمتشان هستیم که با روحیه تقریبی و سواد عالی که دارند الحمدلله از فضلا هستند و دکتری مطالعات اسلامی دارند.

حجت الاسلام فعال آذر اظهار داشت: وقتی در رابطه با علم از ما می پرسند بلافاصله این آیه به ذهن ما میاد: هل یستوی الذین والذین لا یعلمون

و این یک قسمت آیه سوره زمر هست می فرماید: أَمَّنْ هُوَ قَانِتٌ آنَاءَ اللَّیْلِ سَاجِدًا وَقَائِمًا یَحْذَرُ الْآخِرَهَ وَیَرْجُو رَحْمَهَ رَبِّهِ ۗ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذِینَ یَعْلَمُونَ وَالَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ

مدیر دفتر استانی تصریح نمود: علم فی حد نفسه ، ارزش نیست چون حیوانات هم برای ما استاد شدن هم شاگرد شدند در کجا استاد شدند وقتی قابیل هابیل را کشت جنازه روی دستش ماند نمی دانست چکارش کنه فبعث الله غرابا کیف یواری سوأه اخیه

یک کلاغ زنده آمد و یک کلاغ مرده در چنگال داشت جلوی چشم قابیل کلاغ مرده را دفن کرد قابیل یاد گرفت جنازه اش را دفن کند وکلاغ موثرترین استاد ماست که دفن کردن را یاد ما داده

کجا شاگرد شده  مکلبین تعلمونهن مما علمکم الله به سگهای شکاری یاد بدهید از انچه که خداوند به شما یاد داده است

وی در ادامه افزود: جناب پاولف که پدر روانشناسی هست وقتی خواست آموزش را در حیوانات و شرطی شدن را در سگ آغاز کرد شاید این را از قرآن گرفته باشد.

اینجا حیوان برای ما شاگرد شده است نه استاد شدن هنراست و نه شاگرد شدن برای ما هنر است چیزی که هنر است اون علمی که پشتوانه اش معنویت و نماز شب باشد و علم بدون معنویت ارزشی ندارد.

در اروپا صنعت و تکنولوژی در موضوع پست مدرنیته برایشان سوال پیش آمده آیا تکنولوژی برایشان راحتی آورده یا خیر؟

برای سردمداران مدرنیته سوال پیش آمده ، آیا قبل از وجود امکانات آیا راحت بوده یا خیر یا صنعت و تکنولوژی آمد بشر راحت شده ؟

در اروپا مرگ و میر نوزادها در بیمارستانها کم است اما سقط جنین آزاد شده است

در جواب این سوال برخی می گویند صنعت و تکنولوژی مشکلات زیادی را هم ببار آورده است مثلا زباله های هستی در آلمان مردم بخاطر خطراتش به خیابانها آمدند.

فعال آذر خاطر نشان کرد: خوب پاسخ این سوال این است علم بدون پشتوانه معنویت چنین مشکلاتی را ببار می آورد یعنی این آیه پاسخ این سوال است.

در علوم حوزوی نکته مجزایی که دارد ارتباط علوم با معنویت است

متاسفانه هرچه پیش می رویم معنویت کمتر میشود البته علم هم کم میشود اعم از شیعه وسنی در علم و معنویت رو به کاهش هستند، لذا ما باید در جهت علم با معنویت تلاش کنیم

مدیر دفتر استانی در ادامه افزود: مسئله تحصیلات تکمیلی ما در باب حوزوی است استان ما حجره محور است و طلبه های خوبی تربیت می کنند بعضی هم دیمی هستند

چندتا حجره های خوب داریم بقیه ها دیمی هستند که مقطعی هستند قطعا ما در آینده ای نزدیک با کمبود عالم و روحانی مواجه خواهیم بود باید آسیب شناسی کنیم یکی از دلایل همین دیمی بودن حجره ها و کسب دیمی طلاب هست.

مثلا طلبه در حجره استاد به طلبه میگه نه شهریه بگیر نه مراجعه کن جهت بیمه و قضیه سربازی و…….

لذا دیمی بودن ، طلاب را با مشکلات عدیده ای مواجه می کند و این باعث فرار طلبه و ترک تحصیل میشود.

بخاطر همین از شما عزیزاندرخواست و خواهش می کنم برای آموزش تکمیلی دست به دست هم بدهیم ما نقشی در منهج درسی نداریم یک منهج را دبیرخانه تنظیم کرده که بسیار ساده تر است لذا اصلا نقشی در نظام اموزشی نداریم فقط ما مجری هستیم ما دیدیم حجره ها موفق هستند دستی به آنها نزدیم  ما تقاضا داریم که در این قضیه همدیگر را کمک کنیم استان ما مقصد باشد نه مبدا علمی.

وی افزود: یکی از آسیب ها این است یک طلبه ده سال درس می خواند هیچ مدرک و سلسله مراتبی را رعایت نمیکند و این سردرکمی هست.

حالا چرا تفسیر  را  انتخاب کردیم همان مهجوریت قران است مهجوریت قران موجب میشود طلبه ها در بحران بسر ببرند ، قران محور مانور علمی طلبه ها باید باشد برای فهم قران ما این همه علوم را میخوانیم ان شالله با این برنامه بتوانیم مهجوریت و غربت قران را رفع نمائیم.

انتهای پیام

فهرست