عضو مجلس خبرگان رهبری استان آذربایجان غربی
 قیام ۱۹ دی بخشی از هویت مردم ولایتمدار قم به شمار می‌رود 
حجت الاسلام عسگر دیرباز اظهار داشت: ابعاد قیام ۱۹ دی و نقش مردم قم در شکل‌گیری انقلاب اسلامی برای جوانان تبیین شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،عضو مجلس خبرگان رهبری با تأکید بر لزوم تبیین ابعاد قیام ۱۹ دی گفت: نقش مردم قم در انقلاب اسلامی برای نسل جوان تبیین شود تا این موضوع را حس کنند انقلاب به‌سادگی به دست نیامده و جوانان زیادی فداکاری و ایثار کردند.

به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، پس از چاپ مقاله توهین‌آمیز روزنامه اطلاعات علیه امام خمینی (ره) و خشم طلاب و مردمی که انگیزه دفاع از امامت و ولایت و رهبری داشتند به صحنه آمدند که این پاک‌ترین انگیزه‌ای است که شیعیان دارند و هر گاه این انگیزه تجلی پیداکرده موفق شده‌اند.

مردم و طلاب قم با حضور خود در راهپیمایی ۱۹ دی نشان دادند که همیشه حامی ولایت هستند، مردم قم این موضوع را در عمل ثابت کردند که در راه دفاع از امامت و ولایت ثابت‌قدم هستند.

روز ۱۹ دی از ایام‌الله است و هیچ‌ گاه نباید از حافظه تاریخی ملت ایران فراموش شود اگر حضور آگاهانه مردم در ۱۹ دی اتفاق نمی‌افتاد و مردم حضور قاطعی نداشتند همانند قیام ۱۵ خرداد می‌شد که فقط انگیزه دفاع از ولایت وجود داشت اما حضور مردم تداوم پیدا نکرد و به نتیجه نرسید.

 قیام ۱۹ دی بخشی از هویت مردم ولایتمدار قم به شمار می‌رود 

قیام ۱۹ دی بخشی از هویت مردم ولایتمدار قم به شمار می‌رود که پشت سر علما و مراجع عظام تقلید، در حماسه‌ای فرهنگی، انتقام حمله شاه خائن به شخصیت امام راحل را گرفتند.

آن روز مردم در کنار طلاب و علما، باایمان و غیرت دینی خود تا پای جان در پشتیبانی از ارکان اعتقاداتشان رو در روی طاغوت ایستادند و راهپیمایی‌های پس‌ از آن تا صبح انقلاب استمرار یافت و همچنان برکات آن در جریان است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین عسگر دیرباز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درقم اظهار داشت: ۱۹ دی‌ماه سال روز قیام تاریخی مردم قم به رهبری روحانیت است، با توجه اهانت روزنامه اطلاعات علیه امام خمینی(ره) تعدادی از طلاب به همراه بازاریان به بیوت مراجع رفتند و مراجع تقلید حمایت خود را از امام راحل بیان کردند.

وی با اشاره به ابعاد قیام ۱۹ دی افزود: تجمعات مردم قم در ۱۹ دی‌ماه شدت گرفت و در چهارراه بیمارستان مردم با گارد شاهنشاهی روبه‌رو شدند و سبب هجوم نیروهای ساواک به‌سوی مردم شد و تعدادی از جوانان و طلاب زخمی و شهید شدند.

عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: در حال عبور از چهارراه بیمارستان بودم که متوجه درگیری‌های ساواک با مردم شدم و هنگام عبور از پل حجتیه نیروهای ساواک به سمت من هجوم آوردند و ضربه‌ای زدند.

رئیس دانشگاه قم عنوان کرد: در مراسم چهلم قیام ۱۹ دی مردم تبریز و سپس یزد قیام کردند و این موضوع در نهایت به پیروزی انقلاب  اسلامی و آمدن امام راحل به میهن منتهی شد و انقلاب اسلامی شکل گرفت.

 انقلاب اسلامی سبب عزت مسلمانان و توسعه و پیشرفت کشورمان شد 

دیرباز آثار و برکات انقلاب اسلامی را مورد توجه قرارداد و گفت: انقلاب اسلامی سبب تعالی و عزت مسلمانان شد و قرآن و احکام دین در جامعه رونق  بیشتری پیدا کرد و سبب توسعه و پیشرفت کشورمان شد.

استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: سال ۵۶ مردم قم در حمایت از امام خمینی(ره) قیام کردند و پیشگامی مردم قم به رهبری روحانیت موضوع مسلمی است، هر سال تعدادی از مردم قم در ۱۹ دی‌ماه به محضر مقام معظم رهبری مشرف می‌شوند و معظم له مطالب بسیار ارزنده‌ای در تجلیل از این قیام و مردمی که در آن قیام حضور داشتند ارائه می‌کنند، به همین مناسبت امروز نیز طلاب و اقشار مختلف مردم در حرم حضرت معصومه(ع) جمع می‌شوند و از بیانات رهبر معظم انقلاب بهره می‌برند.

وی با تأکید بر لزوم تبیین ابعاد قیام ۱۹ دی و نقش مردم قم در این قیام افزود: کتاب‌های زیادی درباره قیام ۱۹ دی نوشته‌ شده و شهدای این قیام در بهشت معصومه(س) به خاک سپرده شدند، تاریخ انقلاب به‌ ویژه نقش مردم قم  در انقلاب اسلامی برای نسل جوان تبیین و برای آن‌ها بازگو شود تا کاملاً این موضوع را حس کنند که این انقلاب به‌ سادگی به دست نیامده و جوانان زیادی فداکاری و ایثار کردند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مردم قم در تظاهرات زیادی شرکت کردند و کوچه‌های خیابان چهار مردان شاهد درگیری‌های مردم با نیروهای ساواک است، دریکی از کوچه‌های اطراف حرم مطهر شاهد بودم که گارد شاه به فرزند آیت‌الله خرعلی تیر شلیک کرد در درگیری با رژیم شاه به شهادت رسید.

رئیس دانشگاه قم با اشاره به نقش قم در شکل‌گیری انقلاب اسلامی ادامه داد: وقایع انقلاب اسلامی باید برای نسل جوان تبیین و  پیشگامی مردم قم مشخص شود چون این انقلاب با ریختن خون شهدا به‌دست‌ آمده است.

دشمنان به دنبال مخدوش کردن وضعیت فرهنگی قم هستند   

وی تصریح کرد: دشمنان به دنبال مخدوش کردن وضعیت فرهنگی قم هستند و تلاش می‌کنند وضعیت فرهنگی این شهر متناسب باارزش‌های دینی و آرمان‌های انقلاب اسلامی نباشد و وضعیت اجتماعی و فرهنگی قم را آسیب‌پذیر کنند.

دیرباز با تأکید بر اینکه وظیفه‌ داریم در برابر هجوم فرهنگی دشمن ایستادگی کنیم خاطرنشان کرد: با اقدامات مناسب و خوش بینانه و مهربانانه نسل جوان را به سیره شهدا و راه اسلام دعوت کنیم، جوانان عزیز کشورمان مطمئن باشند اسلام می‌تواند سبب پیشرفت و توسعه کشور شود و انقلاب اسلامی نه‌تنها برای کشورمان بلکه برای کشورهای منطقه نیز پدیده بسیار مبارکی است.

انتهای پیام

 

فهرست