شناسه خبر: 7486

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=7486

امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان نقده
مالی که از راه حرام بدست بیاید، بدون برکت خواهد بود
ماموستا خالد محمدزاده اقدم اظهار داشت: وای بر کسانی که در معامله خواهان ضرر رسانیدن به طرف مقابل خود هستند، مگر اینان نمیدانند روز حسابی وجود دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی،ماموستا خالد محمدزاده اقدم امام جمعه موقت اهل سنت در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن اشاره به اهمیت اطلاع یافتن از ارکان و شروط معامله از منظر قرآن و احادیث و روایات، افزود: معامله در سطح گسترده و کلی، یک نیاز جمعی بوده و هرگونه بی آگاهی در این باره سبب پایمالی حق خود یا دیگران خواهد بود.

وی با استناد بر آیات ۱ تا ۶ سوره مطففین افزود: وای بر کسانی که در معامله خواهان ضرر رسانیدن به طرف مقابل خود هستند، مگر اینان نمیدانند روز حسابی وجود دارد.

وی در ادامه افزود: بزاز، قصاب و… باید مواظب متر، وزن و… خود باشد و تقوای الهی پیشه نماید.

امام جمعه موقت شهرستان در ادامه با استناد بر آیه ۹ سوره الرحمن اشاره کرد و گفت: در خرید و فروش ابزار میزان و سنجش جنس فروشی را با رعایت نمودن عدالت کامل همراهی نموده و بر این امر پایبند باشید. در ادامه بااستناد بر حدیث رسول اکرم (ص) افزود؛ در قیامت تنها کسانی که دارای این سه خصلت باشند از زیانکاران و بزهکاران محسوب نمیشوند؛ ۱- کسی که همواره در کار خویش تقوای الهی را پیشه ساخته باشد. ۲- کسی که همواره عمل نیک و پسندیده را در محیط کار خود پیشه نموده باشد ۳- کسی که همواره مدار عملش بر صداقت و راستی در حرکت باشد.

وی در ادامه افزود: همچنین پایبندی به اصول اخلاقی با مشتری امری نیکو و پسندیده ای است که بدان باید توجه شود، همچنین شخص باید عیب و کم و کاست جنس خویش را به خریدار گزارش کرده و هیچگاه در پی ستم روا داشتن نباشد. و این را بدانید که وعید رسول اکرم (ص) در حق وی جاری است که فرمود؛ هرکس در معامله در پی ستم نمودن برآید از امت من محسوب نخواهد شد.

امام جمعه موقت اهل سنت شهرستان خاطر نشان کرد: مالی که از راه حرام بدست بیاید بدون برکت خواهد بود، نقل است؛ کسی بهنگام فروختن شیر گاوهایش آب به آن می افزود تا هنگامی که سیل خروشانی آمد و تمام مالش را آب برد در این هنگام گفته شد؛ این سیل همان آبی بود که به آن شیر می افزودی.

وی در خاتمه افزود: شخصی نمیتوانست کلمه شهادتین را بر زبان جاری سازد هنگامی که علت را جویا شدند وی گفت دو کفه ترازویی که با آن امرار معاش مینمودم نمیگذارند که بتوانم این لفظ طیبه را ادا نمایم.

انتهای پیام

فهرست