شناسه خبر: 4831

لینک کوتاه صفحه

https://azar.dmsonnat.ir/?p=4831

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه
ماه ذیحجه سراسر، مملو از حوادث عظیم تاریخ اسلام است
حجت الاسلام سید مهدی قریشی اظهار داشت: یاد و ذکر حوادثی چون غدیرخم و مباهله موجب تقویت ایمان و اعتقاد در وجود انسان می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در خطبه های آیین عبادی سیاسی نماز جمعه این هفته ارومیه اظهار داشت: ماه ذیحجه سراسر مملو از حوادث عظیم تاریخ اسلام است که همه این حوادث نشان دهنده فضائل اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است.

وی خاطر نشان کرد: یاد و ذکر حوادثی چون غدیرخم و مباهله موجب تقویت ایمان و اعتقاد در وجود انسان می شود

سید مهدی قریشی تصریح نمود: مسئله مباهله مسئله بسیار مهمی در تاریخ اسلام است چرا که حقانیت اسلام در مقابل مسیحیت را به نمایش گذاشته و فضیلت اهل بیت علیهم السلام را به اثبات رسانده است.

مباهله نوعی دخالت عالم غیب در اثبات حقانیت یکی از طرفین اختلاف است به این صورت که دست به دامان خداوند شده و از خداوند درخواست کمک کند و خداوند از عالم غیب به او کمک کند.

وی اظهار داشت: بعد از استقرار اسلام در حجاز، پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله به نصارای منطقه نجران نامه ای نوشته و آن ها را دعوت به اسلام کردند اما آن ها قبول نکردند پس خداوند به پیامبر دستور مباهله را دادند.

دستور مباهله به این شکل است که طرفین در دست به دعا بردارند و هر کدام از دو طرف دروغگو بود لعنت خداوند شامل او شود.

خداوند در آیه مباهله دستور دادند که عزیزترین افراد طرفین در مباهله حضور داشته باشند.

پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در جریان مباهله کل رسالت و هست و نیست خود را به میدان آوردند چرا که اگر دعای آن ها مستجاب می شد یا دعای پیامبر مستجاب نمی شد اسلام از بین می رفت.

امام جمعه ارومیه در ادامه افزود: براساس نقل شیعه و اهل سنت در روز مباهله کل نصارای نجران در یک طرف و در طرف دیگر بجای ابنائنا، امام حسن و امام حسین علیهم السلام و بجای نسائنا حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها و بجای انفسنا نیز حضرت علی علیه السلام پیامبر اسلام را همراهی می کردند.

وقتی بزرگان نصارای نجران حضور پیامبر اسلام را با نزدیکان خود دیدند از مباهله دست کشیده اما ایمان نیاوردند و حاضر شدند به اسلام جزیه و مالیات پرداخت کنند.

زمخشری مفسر اهل سنت در خصوص جریان مباهله نوشته است که در این جریان دلیلی است برای فضیلت اهل کساء و دلیلی بهتر و بزرگ تر از این وجود ندارد.

براساس این جریان حضرت علی علیه السلام افضل ترین شخص پس از پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله است چرا که به عنوان جان پیامبر در این جریان حضور داشتند.

انتهای پیام

 

 

فهرست