امام جمعه مهاباد
مبارزه با قاچاق کالا اهمیت زیادی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارد
ماموستا دکتر عبدالسلام امامی اظهار داشت: مهمترین راهکارهای مبارزه باقاچاق کالا عبارتند از : افزایش اعتبار پول ملی و رسیدگی به وضع مرزنشینان و فرهنگ سازی با شبوه های مختلف است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ؛ ماموستا دکتر عبدالسلام امامی ، امام جمعه مهاباد در جلسه شورای افتای اهل سنت استان که در خصوص مسئله قاچاق برگزار شد اشاره به علل بروز و گسترش زمینه های قاچاق کالا کرد و گفت:

کنترل ، صرف مبادی ورودی و خروجی و نیز مرزهای کشور کافی نیست و سودآوری قاچاق کالا تحت تاثیر عوامل و سیاست های اقتصادی، بخش عمده بروز و گسترش قاچاق کالا را تشکیل می‌دهد.

ماموستا امامی به علل قاچاق کالاهای صادراتی به عنوان مهمترین عامل به تفاوت قیمت کالاها در بازارهای داخلی و خارجی به ویژه در کشورهای همسایه اشاره کرد و افزود: برخی از علل قاچاق  کالاهای وارداتی عبارتند از: وجود تقاضای زیاد ، حقوق گمرکی و سود بازرگانی کالاهای وارداتی و مرزهای طولانی زمینی و دریایی و فقدان نظارت کافی و جامع بر آنهاست.

امام جمعه مهاباد در ادامه خاطر نشان کرد: اگر تحریم ها زندگی همه مردم را سخت و تحمل ناپذیر کرده این تلخی برای مرزنشینان چند برابر است. هرچند تحریم های ناجوانمردانه حتی در حوزه دارویی توسط دول استکباری مدیریت می گردد ولی همراهی برخی کشورهای مسلمان منطقه با آنها مایه تأسف است. ۱۶ استان کشور در طول بیش از ۸ هزار کیلومتر مرز خشکی و دریایی با ۱۵ کشور همسایه هستند و بیش از ۴۰ درصد جمعیت کشور را ساکنان این  استانها تشکیل می‌دهند. مرز و موقعیت خاص و ژئوپلتیکی برای هر کشور می‌تواند در رونق و توسعه آن در ابعاد مختلف نقش داشته باشد.

وی تصریح نمود: مرز میتواند عامل توسعه و پیشرفت باشد کما اینکه آبادترین مناطق و مرفه ترین مردم دیگر کشورها در مناطق مرزی زندگی می کنند اما  مناطق مرزی ما در غرب کشور در گذشته درگیر جنگ بودند امروز هم متأسفانه پدیده کولبری و فقر و تنگدستی زیبنده کشور بزرگی مثل ایران نیست ، علاوه بر پیامدهای متعدد افراد درگیر در حوزه قاچاق کالامی توان به بیمارهای ویژه افراد درگیر و سودکم واسطه های خرد اشاره کرد در حالی که بخش معظم سود به جیب سرمایه دارانی میرود که هیچ نام ونشانی از آنان در بین نیست.

ماموستا امامی افزود: نقش انسداد مرزها در جنوب استان در افزایش قاچاق کالا تاثیر زیادی داشته است و مناطق مرزی از آنجا که ویژگی‌هایی چون دوری از مرکز، ناپایداری سکونت و توسعه نیافتگی و حاشیه‌ای بودن و همچنین سود تبادلات مرزی  دارند بالقوه و هر لحظه امکان بروز مشکلات دارند.

وی در ادامه گفت: ژئوپلتیک ایران و تاثیر آن بر قاچاق کالا از زمان‌های گذشته مشهود بوده است  قاچاق کالا متاسفانه موجب از رونق افتادن صنعت داخلی و کاهش اشتغال می‌شود و بیش از ۵ هزار کارگاه  بزرگ و متوسط در حوزه پوشاک و… بر اثر قاچاق کالا تعطیل یا نیمه تعطیل شده‌اند ولی باید گفت توزیع جغرافیایی کارگاهها و کارخانه ها در مناطق مرزی متاسفانه غیر قابل قبول است و استان های مرزی علیرغم تلاشهای وافر دولت هنوز هم از عدم توسعه یافتگی رنج میبرند.

امام جمعه مهاباد افزود: مهمترین راهکارهای مبارزه باقاچاق کالا عبارتند از : افزایش اعتبار پول ملی و رسیدگی به وضع مرزنشینان و فرهنگ سازی با شبوه های مختلف است.

در آخر نیز باید از زحمات شبانه روزی مرزبانان غیور که در سرما و گرما از مرزها پاسداری میکنند، تقدیر و تشکرکنیم و به روح شهدای مرزبانی درود و رحمت بفرستیم.

انتهای پیام

فهرست