امام جمعه اهل سنت نقده
مباهله بمنظور درخواست لعن و نفرین خداوند برای نشان دادن بر حق بودن است
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: مباهله تاریخچه دیرینه ای دارد که انجام آن در بین پسران حضرت آدم (ع) یا اقوام سامی به چشم میخورد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز عبادی سیاسی جمعه اهل سنت نقده این هفته  با حضور انبوه نمازگزاران و با رعایت توصیه های بهداشتی به امامت ماموستا سنار تمرنژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن اشاره کردن به واقعه مباهله با استناد بر آیه ۶۱ سوره آل عمران، بیان کرد: مباهله بمنظور درخواست لعن و نفرین خداوند برای نشان دادن بر حق بودن است و بین دو طرفی رخ می‌دهد که هر کدام مدعی بر حق بودن دارند. مباهله تاریخچه دیرینه ای دارد که انجام آن در بین پسران حضرت آدم (ع) یا اقوام سامی به چشم میخورد.

وی عنوان کرد: واقعه مباهله در ۲۴ ذیحجه سال نه هجری بین حضرت رسول اکرم(ص) و مسیحیان نجران رویداد، رسول اکرم(ص) در آن ایام، دعوت الهی را به آن سوی مرزهای عربستان و دیگر طوائف آن رسانیده بودند.

خطیب جمعه در ادامه افزود: پس از آن از قوم نجران حدودا ۶۰ تن از مسیحیان به خدمت ایشان رسیدند و پس از مجادله زیاد با ایشان اسلام را قبول نکردند بدین ترتیب رسول اکرم (ص) آنان را به مباهله خواندند و این درحالی بود که برای اجرای مباهله، ایشان؛ حضرت حسن و حسین و حضرت علی و فاطمه رضی الله عنهم اجمعین را بهمراه داشتند، وقتی مسیحیان با چنین صحنه ای رو برو شدند و ایشان را این چنین با جدیت و همت یافتند، از این درخواست سرباز زدند و از عواقب مترتبه بر آن ترسیدند.

ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: از فلسفه های عملکرد رسول اکرم (ص) با اقوام ملل مختلف میتوان به این نکته رسید که ایشان در تلاش شناساندن حق و حقیقت؛ با اسلوبی منطقی و دلائلی محکمه پسند بودند و در این راستا به جوامع بشری فهماندند که همه باید زیر پرچم توحید و یکتا پرستی جای گیرند.

وی در ادامه افزود؛ درست است که تعالیم پیامبران بسته به زمان و دوره بعثتشان با یکدیگر متفاوت بوده، اما باید در نظر داشت که همه در اصول و مَبنا باهم مشترک بودند و امروزه نیز همین انتظار میرود که پیروان ادیان و مذاهب گوناگون بر روی زیرساخت های اشتراکی کارکنند و نقاط مشترک، بیشتر در معرض دید قرار گیرند و عوامل تفرقه برچیده شوند.

امام جمعه اهل سنت نقده با خاطر نشان کردن ۱۷ مرداد سالروز خبرنگار و ضمن دعای خیر برای این دسته از فعالان عرصه خبری، افزود: جا دارد که این روز بهانه ای برای تشکر و قدردانی از زحمات این قشر همیشه در صحنه، باشد. و امید است که نیرویشان در جهت حفظ منافع عامه و صیانت از واقعیات و کار کردن با صداقت و راستی صرف و رابطی محکم بین ملت و دولت باشند به گونه ای که مطالبات ملت را به دولت برسانند. در ادامه افزود: ۱۸ مرداد ماه سالروز شهادت مدافع حرم را به تمامی هموطنان مخصوصا خانواده های شهداء و امام شهداء تسلیت عرض مینماییم.

ماموستا سنار تمرنژاد ضمن عرض تبریک و تهنیت به ملت شریف ایران بمناسبت شروع کار منتخبشان، حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران اسلامی. در ادامه ضمن دعای خیر برای ایشان، افزود: ما امید داریم که خداوند درهای رحمت و رأفت خود را به دست ایشان بر روی ملت ایران باز و سبب برکت و رونق اقتصادی باشد و امید است که خداوند، با وسیله قرار دادن ایشان راهی برای حل گره از مشاکل مردم قرار داده و در این مسیر ایشان را توفیق دهد. در ادامه با خاطر نشان کردن فرمایشات مقام معظم رهبری عنوان کرد: در تنفیذ حکم ریاست جمهوری از طرف مقام معظم رهبری نکات ظریفی را اخذ کردیم که حائز اهمیت است، ایشان آیت الله رئیسی را «عالمی فرزانه» عنوان کردند که این تعبیر جای بسی تامل و تفکر دارد زیرا که این عنوان اولین بار است برای ریاست محترم جمهوری بکار میرود و ان شاء الله ثمره فرزانگی و حکمت محوری منتخب مردم سبب مصلحت و آبادانی گردد.

انتهای پیام

فهرست