امام جماعات شبکه بهداشت و درمان سردشت
مباهله در منابع تاریخی اهل سـنت ، به معنای لعن کردن و تضرع در دعا است
ماموستا احمد شریعتی افزود: بسیاری از مورّخان جریان مباهله را سال دهم هجری ذکر می کنند. پس از فتح مکه و پیروزی و اقتدار مسلمانان، پیامـبر گرامی اسلام(ص) برای گسترش اسلام ، نامه های متعدّدی را به سران قبایل و کشورهای مختلف نوشتند و آنها را به دین مبین اسلام دعـوت کردنـد ، از جـمله نامه ای بود که به مسیحیان نجران نوشتند و از آنها خواستند که اسلام بیاورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی؛ ماموستا احمد شریعتی امام جماعات شبکه بهداشت و درمان سردشت طی گفتگو با رابط خبری ما در مورد تبیین واقعه مباهله ، اظهار داشت: مباهله در منابع تاریخی اهل سـنت ، به معنای لعن کردن و تضرع در دعا است ، مباهله در اصطلاح ؛ یعنی دو نفر یا دو گروه به یکدیگر نفرین می کنند ، پس هر کس ظالم باشد ، حق تعالی او را رسوا می گرداند و عذاب خود را بر وی نازل می کند و او و ذرّیۀ او را مستأصل و هلاک می گرداند.

امام جماعت شبکه بهداشت افزود: بسیاری از مورّخان جریان مباهله را سال دهم هجری ذکر می کنند. پس از فتح مکه و پیروزی و اقتدار مسلمانان، پیامـبر گرامی اسلام(ص) برای گسترش اسلام ، نامه های متعدّدی را به سران قبایل و کشورهای مختلف نوشتند و آنها را به دین مبین اسلام دعـوت کردنـد ، از جـمله نامه ای بود که به مسیحیان نجران نوشتند و از آنها خواستند که اسلام بیاورند.

شریعتی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: زمـانی که اسقف نجران نامۀ پیامبر اسلام(ص) را دریافت کرد ، مجلس مشورتی تشکیل داد و پس از بحت و مناظرات فـراوان ، قـرار شد هیئتی را به نمایندگی از مسیحیان نـجران نزد حضرت بفرستند. هـیئتی از نـمایندگان نجران مرکب از شصت نفر بـرای دیدار رسـول خدا(ص) و مذاکره با آن حضرت به سوی مدینه حرکت کردند که در میان ایشان چهارده نـفر از بـزرگان آنها بودند و در میان چهارده نـفر نـیز سـه نفر بودند که سـمت ریاسـت و بزرگی بر سایرین را داشـتند و مـورد احترام تمام مسیحیان آن زمان بودند. اسقف نجران همراه عاقب بـه حـضور پیامـبر(ص) رسـیدند. حـضرت، اسلام را بر آنـها عـرضه کرد. آنها عرض کردند: بدون تردید ما پیش از تو مسلمان بوده ایم. پیامبر(ص) فرمود: اسلام سه چیز را از شما مـنع کرده است: اوّل این گفتارتان را که خدا فرزندی برای خود برگزیده است. دوم خوردن گوشت خوک و سوم سجده کردن شما برای بت. در این صورت شما دروغ می گویید. آنها گفتند: در عیسی کیست؟ در این هنگام آیۀ پنجاه و نه سورۀ آل عمران نازل شـد: «إِنَّ مَثَلَ عیسی عِنْدَ اللَّهِ کمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ کنْ فَیکونُ» ؛ «مثل عیسی نزد خداوند مانند مثل آدم است که او را از خاک خلق کرد و سپس به او گـفت: بـاش پس می باشد. رسول خدا(ص) آن را برای مسیحیان خواند و پس از گفتگوهایی آنها را به مباهله دعوت کرد.

وی در ادامه گفت: مسیحیان نجران به مباهله با کیفیتی که در آیه ذکر گردیده ، راضی شدند. زمانی که مـسیحیان نجران دیدند پیامبر(ص) بـا عـزیزترین و محبوب ترین افراد خاندان خود برای مباهله حاضر شده است ، از مباهله با او ترسیدند. و گفتند ما با تو مباهله نمی کنیم ؛ ولی به تو جزیه می دهیم و پیامبر(ص) با آنها صلح کرد.

انتهای پیام

فهرست