امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده
مردم باید پروتکل های بهداشتی را جهت مصون ماندن از این ویروس منحوس را از یاد نبرند
ماموستا سنار تمرنژاد اظهار داشت: انتظار میرود که همه مردم جهت واکسیناسیون، حضور بموقع داشته و بنوعی پیش قدم باشند، که خود موجب بازگشت امنیت اجتماعیست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، نماز جمعه اهل سنت این هفته شهرستان نقده به امامت ماموستا سنار تمر نژاد اقامه گردید.

ماموستا سنار تمرنژاد امام جمعه اهل سنت شهرستان نقده در خطبه نماز جمعه این هفته ضمن اشاره کردن به وضعیت کرونایی و وجود جهش های گوناگون آن، افزود: همه مردم باید پروتکل های بهداشتی را جهت مصون ماندن از این ویروس منحوس را از یاد نبرند و همچنین انتظار میرود که همه مردم جهت واکسیناسیون حضور بموقع داشته و بنوعی پیش قدم باشند، که خود موجب بازگشت امنیت اجتماعیست.

وی عنوان کرد: یکی از نعمت های وجودی انسان خشم اوست که خداوند در نهان وی به ودیعه گذاشته است، شخص باید آن را شناخته و بداند که باید این نعمت الهی را در چه راهی صرف میکند، صرف خشم و غضب در راه دفاع از جان، مال، ناموس، وطن، و… سبب میشود که به شجاعت شناخته و شخص مورد حمد واقع گردد.

ماموستا سنار تمرنژاد با استناد بر فرمایش امام شافعی (رح) درباره خشم و غضب، افزود: خشم و غضب به سه شکل در فرد نمایان میشود؛ ۱- کسی که مورد ظلم واقع میشود و در مقابل، سکوت میکند. این شخص اهل تفریط و عمل وی جزء رذائل اخلاقی میباشد. ۲- کسی که این نعمت الهی را در راه خود صرف نمی نماید، پس وی شخصی اهل افراط در آن و عمل وی نیز جزء رذائل اخلاقی برشمرده میشود. ۳- کسی که آنرا در جهتی صرف میکند که از آن انتظار میرود. پس وی شخصی معتدل و عمل وی از جمله فضائل محسوب میشود.

وی با استناد بر شیوه رفتار پیامبر اکرم (ص) با عصیانگری، افزود: آثار بکارگیری خشم و غضب در راه صحیح آن در سیره حضرت رسول اکرم (ص) کاملا قابل مشاهده است، جریان پا درمیانی اسامه و شفاعت گرفتن از حضرت برای اجرا نکردن حد بر زنی از طایفه بنی مخزوم که سبب خشمگین شدن ایشان شد، خود بیانگر آن است.

وی در ادامه افزود: اجرا نکردن حدود الهی پیامد های شدیدتری را بدنبال خواهد داشت و اگر امروز دست دزد قطع نشود فردا اختلاسگر خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت نقده در ادامه افزود: در شکل گیری و تعامل با خصائص درونی مانند خشم و غضب، تربیت خانوادگی از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا که کانون خانواده بعنوان مدرسه اولیه همانند کتابی گویا و الگوی اولیه خردسالان است. در ادامه افزود: اگر خشم در جای خود بکار گرفته نشود، باعث زد و خورد، ناسزا گفتن، برملا نمودن اسرار و هتک حرمت دیگران، و… میشود.

وی با استناد بر فرمایش حضرت علی (رض) اظهار داشت: بهنگام عصبانیت شخص بر گفتار و کردار خود آگاه باشد تا که شخص هرگاه خواست به دوستیش با دیگری پایان دهد، مانده‏اى از دوستى خود براى او بگذارد که اگر روزى آن مقدار برایش آشکار شود به آن بازگردد (همه پلها را پشت سر او خراب نکند بلکه جایى براى بازگشت او و پیوند مجدد دوستى باقى گذار)

ماموستا سنار تمرنژاد در آخر با استناد بر حدیث حضرت رسول (ص)، بیان کرد: کسی که احساس قدرت و قوی بودن مینماید باید بداند که قهرمانی به زور بازو نیست بلکه قهرمان واقعی به کنترل و فرو خوردن خشم بهنگام عصبانیت است.

انتهای پیام

فهرست