امام جمعه اهل‌ سنت ارومیه
مسئله محرم و حرکت امام حسین(ع) تنها متعلق به مذهب تشیع نیست
ماموستا مامد کلشی‌نژاد اظهار داشت : این مسئله مربوط به جهان اسلام و همه مسلمانان بوده و امام حسین(ع) جزو لاینفک و جدا نشدنی ایمان همه مسلمانان است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت آذربایجان غربی ، ماموستا مامد کلشی‌نژاد در گفت‌وگو با رابط خبری ، با تسلیت ایام محرم و شهادت امام حسین(ع) اظهار داشت: برای همه مسلمانان جای تاسف و دردناک و نقطه ننگی در تاریخ اسلام بود که متاسفانه کسانی اولاد پیامبر(ص) را به آن صورت شهید کردند.

وی افزود: واقعه عاشورا یکی از مهمترین وقایعی است که توانست اسلام را از انحرافاتی که توسط حاکمیت به وجود آمده بود نجات دهد و بار دیگر مردم را نسبت به اسلام، قوانین اسلامی و دین مبین اسلام و آن احساس مسئولیتی که یک فرد مسلمان باید در قبال دین داشته باشد آگاه کرده و بصیرت‌افزایی را در کل جامعه اسلامی به وجود آورد.

امام جمعه اهل‌سنت ارومیه با اشاره به راهکار تداوم و تاثیرپذیری عزاداری امام حسین(ع) در جامعه گفت: با توجه به اینکه خوشبختانه از قرن‌های متمادی حرکت امام(ع)در قلب و جان مسلمانان جا گرفته و با خون و دل آنها عجین شده است، بی‌شک همه مسلمانان و از همه مذاهب اسلامی باید امام حسین(ع) و اهل بیت پیامبر(ص) را جزو لاینفک ایمان خود بدانند.

وی اظهار داشت: همچنین باید آن عشق، علاقه، بیداری و بصیرتی که امام حسین(ع) و یارانش با خون خود درخت دین، عدالت و درخت امر به معروف و نهی از منکر را آبیاری کردند تداوم یابد.

ماموستا کلشی‌نژاد تصریح کرد: زمانی که امر به معروف و نهی از منکر در جامعه متوقف شود، بی‌شک باید منتظر همه خطرات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه بوده و جامعه‌ای که فرهنگ آن سقوط کرد یعنی نهی از منکر نشده است.

وی ادامه داد: بنابراین زمانی که جامعه از لحاظ امر به معروف دچار تشدد و مشکل شد یعنی امر به معروف متوقف شده و نشانه این است که متاسفانه باز هم مردم از همان مسیر صراط مستقیم که پیامبران برای آن مبعوث شدند و شخصیت‌های شخیصی مثل امام حسین(ع) و یارانش برای اینکه این فریضه همیشه احیا و زنده بماند جان خود را از دست دادند و زمانی که جامعه از این مسیر دور است بی‌شک باید منتظر همه عواقب خطرناکی که انسان را تهدید می‌کند باشد.

امام جمعه اهل‌ سنت ارومیه به راهکار تقویت بصیرت دینی و خرد جمعی در عزاداری حسینی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه مسئله شهادت امام و عزاداری حسینی و ماه محرم، نیاز به خرد جمعی دارد، برای اینکه تداوم کلی پیدا کند، نیاز به وحدت و همگرایی دارد.

وی افزود: با توجه به اینکه در مذاهب اسلامی، عزاداری را به انحای مختلف و یادآوری این روزهای سختی که بزرگان دینی برای دین کشیده‌اند باید در اذهان وجود داشته و زنده بماند، نیاز است که همواره یک اتحاد و انسجام در بین مسلمانان وجود داشته باشد.

ماموستا کلشی‌نژاد با تاکید بر اینکه مسئله محرم و امام حسین(ع) و حرکت ایشان تنها متعلق به مذهب تشیع نیست تصریح کرد: این مسئله مربوط به جهان اسلام و همه مسلمانان بوده و امام حسین(ع) جزو لاینفک و جدا نشدنی ایمان همه مسلمانان است.

امام حسین(ع) باید محور اتحاد مسلمانان باشد

وی افزود: بنابراین باید اتحاد و انسجامی برقرار باشد که این راه تداوم یابد و عشق و علاقه‌ای که مسلمانان نسبت به این شخصیت‌های بزرگی مانند امام حسین(ع) که پیامبر(ص) ایشان را به یکی از سروران جوانان بهشت معرفی می‌کند باید همیشه مدنظر داشته و آن را به عنوان محور اتحاد نگاه کرد.

امام جمعه اهل سنت ارومیه گفت: بنابر این نباید کسانی بیایند و امام حسین(ع) را برای خود تلقی کرده و کسانی که به نحوی در عزاداری نیستند آنها را جدا از امام حسین(ع) بدانند.

وی تاکید کرد: بی‌شک این اجحاف در حق حضرت اباعبدالله(ع) و یارانش است چون همه مسلمانان اهل بیت پیامبر(ص) را دوست دارند، پس یکی از مهمترین و بهترین محورهایی که می‌تواند مسلمانان را دور هم جمع و اتحاد و انسجام را بین مسلمانان به وجود آورد، امام حسین(ع) و یارانش است که در راستای احیای امر به معروف حرکت کرد.

انتهای پیام

 

 

فهرست